Roman Prymula | Celebwiki.cz

Roman Prymula

Datum narození: 4. 2. 1964
Místo narození: Pardubice
Profese: epidemiolog, ministr zdravotnictví
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Epidemiolog a vakcionolog Roman Prymula, někdejší ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové, který se v červnu 2020 stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, byl v září 2020 jmenován ministrem.

Po absolvování Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a Vojenského lékařského výzkumného a doškolovacího ústavu JEP v Hradci Králové se Roman Prymula začal věnovat hygieně a epidemiologii.

ROMAN PRYMULA O KORONAVIRU V POŘADU TV BLESK

Studium si Roman Prymula doplnil na Birminghamské univerzitě, kde získal mezinárodní atest v řízení nemocnic. Poté se věnoval zejména problematice imunizace, podílel se na vývoji či studiu vakcin.

Své řídící schopnosti Roman Prymula zúročil coby prorektor a posléze rektor Vojenské lékařské akademie a děkan Fakulty vojenského zdravotnictví nově vytvořené Univerzity obrany. Od října 2009 převzal po Leoši Hegerovi šéfování Fakultní nemocnici Hradec Králové, kterou vedl do června 2016.

Expert Roman Prymula se stal předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Na jaře 2017 byl jmenován náměstkem ministra zdravotnictví. V polovině května 2020 oznámil, že hodlá ve funkci skončit. Počátkem června 2020 se stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR.

Po zářijové rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, předseda vády Andrej Babiš oznámil, že jej Roman Prymula v této funkci nahradí. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval 21. září 2020.

O ROMANU PRYMULOVI ČTĚTE ZDE>>

Přední český vakcinolog a epidemiolog Roman Prymula je autorem několika publikací zaměřených na očkování či management ve zdravotnictví. Jmenujme knihy SARS (2005) a Očkování v České republice, Armádě ČR a v armádách NATO (2008).

 

Články o celebritě

„Totální chaos a zmar!“ Divadla se pustila do Prymuly kvůli zákazu zpěvu, tratí miliony „Totální chaos a zmar!“ Divadla se pustila do Prymuly kvůli zákazu zpěvu, tratí miliony Muzikálová divadla jsou zaskočena rozhodnutím vlády zakázat produkce, při kterých se ve velké míře z... číst článek
Zdravotníci bojují za zvýšení platů o 15 procent. „Nejsou peníze,“ tvrdí Prymula Zdravotníci bojují za zvýšení platů o 15 procent. „Nejsou peníze,“ tvrdí Prymula Zdravotnické odbory se nedohodly s ministerstvem zdravotnictví na vyšších platech zdravotníků na pří... číst článek
Nouzový stav v ČR na měsíc. Střední školy zavřou v 10 regionech a v hospodách u stolu maximálně 6 lidí Nouzový stav v ČR na měsíc. Střední školy zavřou v 10 regionech a v hospodách u stolu maximálně 6 lidí Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v pondělí schválila vyhlášení stavu nouze, platit začne v ponděl... číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Margita Balaštíková
Margita Balaštíková
zobrazit profil Lída Baarová
Lída Baarová
zobrazit profil Daniela Peštová
Daniela Peštová
zobrazit profil Františka Čížková
Františka Čížková
zobrazit profil Jiří Hynek
Jiří Hynek
zobrazit profil Vašo Patejdl
Vašo Patejdl