Roman Prymula

Datum narození: 4. 2. 1964
Místo narození: Pardubice
Profese: epidemiolog, 19. ministr zdravotnictví ČR
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Roman Prymula, epidemiolog a vakcinolog, byl v září a v říjnu 2020 - celkem 38 dní - ministrem zdravotnictví. Vaz mu zlomilo porušení protikovidových opatření.

Po absolvování Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové a Vojenského lékařského výzkumného a doškolovacího ústavu JEP v Hradci Králové se Roman Prymula začal věnovat hygieně a epidemiologii.

ROMAN PRYMULA O KORONAVIRU V POŘADU TV BLESK

Studium si Roman Prymula doplnil na Birminghamské univerzitě, kde získal mezinárodní atest v řízení nemocnic. Poté se věnoval zejména problematice imunizace, podílel se na vývoji či studiu vakcin.

Prymula byl ředitelem FN Hradec Králové

Své řídící schopnosti Roman Prymula zúročil coby prorektor a posléze rektor Vojenské lékařské akademie a děkan Fakulty vojenského zdravotnictví nově vytvořené Univerzity obrany. Od října 2009 převzal po Leoši Hegerovi šéfování Fakultní nemocnici Hradec Králové, kterou vedl do června 2016.

Expert Roman Prymula se stal předsedou České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Na jaře 2017 byl jmenován náměstkem ministra zdravotnictví.

V polovině května 2020 Roma Prymula oznámil, že hodlá ve funkci skončit. Počátkem června 2020 se stal vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví při Úřadu vlády ČR.

Porušil přísná protikovidová opatření

Po zářijové rezignaci ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, předseda vády Andrej Babiš oznámil, že jej Roman Prymula v této funkci nahradí. Prezident Miloš Zeman ho jmenoval 21. září 2020.

Poté, co Roman Prymula vyhlásil přísná opatření v souvislosti s koronavirem, mj. uzavření restaurací, byl před půlnocí na čtvrtek 22. října 2020 reportéry Blesku nachytán, jak vychází z luxusního podniku Rio’s, který se nachází na historickém pražském Vyšehradě přímo vedle baziliky sv. Petra a Pavla.

Na základě Bleskem zveřejněných fotografií, na nichž je Roman Prymula ještě navíc bez roušky, jej opoziční politici vyzvali k rezignaci. Ministr záhy v rozhovoru pro Respekt uvedl, že toho tolik neprovedl, ale jestli si to veřejnost přeje, tak nemá problém odstoupit.

Zeman dal Primulovi Řád Bílého lva

K rezignaci Romana Prymulu vyzval i premiér Andrej Babiš. Jak řekl, pokud tak neučiní, z funkce ho odvolá, což se také stalo. Ve funkci jej po pouhých 38 dnech 29. října 2020 nahradil lékař Jan Blatný.

O ROMANU PRYMULOVI ČTĚTE ZDE>>

Přední český vakcinolog a epidemiolog Roman Prymula je autorem několika publikací zaměřených na očkování či management ve zdravotnictví. Jmenujme knihy SARS (2005) a Očkování v České republice, Armádě ČR a v armádách NATO (2008).

Dne 28. října 2020 mu prezident republiky Miloš Zeman propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva. Roman Prymula se tak v polistopadové éře stal prvním českým aktivním politikem ve vládní funkci, který dostal státní vyznamenání.

 

Články o celebritě

Pohřeb podnikatele Gottvalda ml. (†55), který dovedl Prymulu na Vyšehrad: Dorazili Redl i Faltýnek Pohřeb podnikatele Gottvalda ml. (†55), který dovedl Prymulu na Vyšehrad: Dorazili Redl i Faltýnek Na pohřeb nedávno zesnulého lobbisty a podnikatele Jana Gottvalda mladšího dorazily tváře spojené s ... číst článek
Zemřel Jan Gottvald mladší (†55). Jeho vyšehradská akce za covidu stála Prymulu křeslo ministra Zemřel Jan Gottvald mladší (†55). Jeho vyšehradská akce za covidu stála Prymulu křeslo ministra Na zástavu srdce zemřel syn známého fotbalového funkcionáře Jan Gottvald mladší. Zesnul ve středu v ... číst článek
Zemanovy poslední metály: Vyznamenání pro Zagorovou i Zelenského. Kdo bude další? Zemanovy poslední metály: Vyznamenání pro Zagorovou i Zelenského. Kdo bude další? Prezidenta Miloše Zemana čeká poslední udělování státních vyznamenání! Paradoxně letos rozdá metály ... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Milan Krajča
Milan Krajča
zobrazit profil Jiří Payne
Jiří Payne
zobrazit profil Ondřej Feber
Ondřej Feber
zobrazit profil Miroslav Kalousek
Miroslav Kalousek
zobrazit profil Patrik Kunčar
Patrik Kunčar
zobrazit profil Jaromír Dědeček
Jaromír Dědeček
zobrazit profil Zdeněk Kettner
Zdeněk Kettner
zobrazit profil Lenka Dražilová
Lenka Dražilová