Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých režisérů. Jistě na tom má zásluhu i jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 natočil jeho zatím nejvíce oceňovaný film Kolja. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho poslední film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé.

Jan Svěrák je ženatý s manželkou Evou.

 

Články o celebritě

Jan Tříska oslavil 80 a prozradil: Za rok točím další film! Jan Tříska oslavil 80 a prozradil: Za rok točím další film! „Nemohu mluvit nahlas. Manželka ještě spí,“ špitl Jan Tříska, když mu Aha! v půl sedmé ráno telefonovalo… číst článek
Jak dobře znáte hlášky z českých filmů: Otestujte své vědomosti! Jak dobře znáte hlášky z českých filmů: Otestujte své vědomosti! Dobrý český film se pozná i podle toho, jestli některá z hlášek, které tam jsou, zlidoví. Ty nejoblíbenější… číst článek
Dramatické natáčení nového Svěrákova filmu: Před Kaiserem schovávají chlast! Dramatické natáčení nového Svěrákova filmu: Před Kaiserem schovávají chlast! V dramatickém duchu se rozeběhlo natáčení filmu o dětství Zdeňka Svěráka (80) Po strništi bos. Jeho… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Lucie Konášová
Lucie Konášová
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Pavel Čechák
Pavel Čechák
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Woody Allen
Woody Allen

Nejnovější profily celebrit