Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých režisérů. Jistě na tom má zásluhu i jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 natočil jeho zatím nejvíce oceňovaný film Kolja. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho poslední film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé.

Jan Svěrák je ženatý s manželkou Evou.

 

Články o celebritě

Svěrákův snímek Po strništi bos se blíží do kin, představil filmový plakát Svěrákův snímek Po strništi bos se blíží do kin, představil filmový plakát Premiéra nového snímku režiséra Jana Svěráka (52) se blíží a slibuje zážitek srovnatelný s Obecnou… číst článek
Tereza Voříšková přibrala 10 kilo kvůli roli ve filmu od Svěrákových Tereza Voříšková přibrala 10 kilo kvůli roli ve filmu od Svěrákových Za měsíc a půl spatří světlo světa další počin Jana (52) a Zdeňka Svěrákových (81) – film Po strništi… číst článek
Svěrák svírán strachem: NEVYHROŽUJTE! Svěrák svírán strachem: NEVYHROŽUJTE! Talentovaný režisér tone v obavách. Jeho strach souvisí s novým snímkem, který nedávno dotočil. Že… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný