Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých režisérů. Jistě na tom má zásluhu i jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 natočil jeho zatím nejvíce oceňovaný film Kolja. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho poslední film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé.

Jan Svěrák je ženatý s manželkou Evou.

 

Články o celebritě

Premiéra filmu Jana a Zdeňka Svěrákových: Voříšková naostro a záhadný předmět na zádech! Premiéra filmu Jana a Zdeňka Svěrákových: Voříšková naostro a záhadný předmět na zádech! Hlas Libuše Šafránkové (64) a tvář Terezy Voříškové (27). Takový byl záměr Jana Svěráka (52) s rolí… číst článek
Tvůrci vypouští poselství filmu na Slavonice Festu Tvůrci vypouští poselství filmu na Slavonice Festu Svěrákův film Po strništi bos bude v kinech uveden v půlce srpna. Začátkem měsíce zahájil čtvrtý… číst článek
Voříšková v zajetí finančních problémů Voříšková v zajetí finančních problémů Dříve šla z role do role, teď ale Tereza Voříšková (28) točí méně. A to se také podepsalo na jejích… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Dušan Rapoš
Dušan Rapoš
zobrazit profil Jan Menšík
Jan Menšík
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň
zobrazit profil Kristýna Květová
Kristýna Květová
zobrazit profil Pavel Háša
Pavel Háša