Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých režisérů. Jistě na tom má zásluhu i jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 natočil jeho zatím nejvíce oceňovaný film Kolja. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho poslední film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé.

Jan Svěrák je ženatý s manželkou Evou.

 

Články o celebritě

Tříska si jede z Los Angeles pro cenu: Febiofest ho ocení Kristiánem! Tříska si jede z Los Angeles pro cenu: Febiofest ho ocení Kristiánem! Pro Kristiána za přínos světové kinematografii přicestuje na Febiofest z USA, kde žije, herec Jan… číst článek
Ťukněte si s celebritou! Režisér Jan Svěrák slaví 52 Ťukněte si s celebritou! Režisér Jan Svěrák slaví 52 Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých… číst článek
Hvězda StarDance Piškula: Sváděl starší kolegyni! Hvězda StarDance Piškula: Sváděl starší kolegyni! Ponížení se mu vyplatilo. Nejmladší účastník StarDance Zdeněk Piškula (18) by se nikdy nedostal do… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Woody Allen
Woody Allen
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk