Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák je v současné době jedním z nejlepších a nejúspěšnějších českých režisérů. Jistě na tom má zásluhu i jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 natočil jeho zatím nejvíce oceňovaný film Kolja. Do hlavní role opět obsadil svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho poslední film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé.

Jan Svěrák je ženatý s manželkou Evou.

 

Články o celebritě

Ostrý Jan Tříska na Febiofestu: Navezl se do prezidenta! Mám problém si ho vážit… Ostrý Jan Tříska na Febiofestu: Navezl se do prezidenta! Mám problém si ho vážit… Hlavní cenu Kristiána za přínos světové kinematografii na zahájení letošního Febiofestu obdržel legendární… číst článek
Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Na vzpomínkách svého otce z dětství založil režisér a producent Jan Svěrák film Po strništi bos,… číst článek
Jak to bylo před Obecnou školou? Svěrák konečně ukázal svůj nový film Po strništi bos! Jak to bylo před Obecnou školou? Svěrák konečně ukázal svůj nový film Po strništi bos! Režisér Jan Svěrák se pochlubil ukázkou z nového filmu, na kterém pracuje se svým otcem Zdeňkem.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Otakar Vávra
Otakar Vávra
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Jakub Zindulka
Jakub Zindulka
zobrazit profil Dušan  Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.