Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák se jako držitel Oscara zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější české režiséry, na čemž má lví podíl jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

JAN SVĚRÁK - ČESKÝ STEVEN SPIELBERG

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 byl oceněn za snímek Kolja. Do hlavní role opět obsadil opět svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho další film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé. Na Obecnou školu Svěrákovi navázali příběhem Po strništi bos.

O JANU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Evou má Jan Svěrák dceru Kateřinu. Režisérova sestra Hanka Jelínková se stala spisovatelkou, překladatelkou a pedagožkou.

 

Články o celebritě

Babiš se pustil kvůli Lvům do filmařů. A promluvil o penězích pro Sommerovou Babiš se pustil kvůli Lvům do filmařů. A promluvil o penězích pro Sommerovou Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nešetřil české filmaře. V neděli se do nich obul kvůli politickým… číst článek
Řev na Lvech kvůli ČT: 370 umělců proti Zemanovi, co na to Ovčáček? Řev na Lvech kvůli ČT: 370 umělců proti Zemanovi, co na to Ovčáček? Předávání Českých lvů letos přímo navázalo na inaugurační projev prezidenta Miloše Zemana a jeho… číst článek
Lidé se šikují proti Babišovi. Milion podpisů má podpořit jeho konec Lidé se šikují proti Babišovi. Milion podpisů má podpořit jeho konec Milion podpisů za odstoupení premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) chce do počátku června sesbírat… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Kristina Dufková
Kristina Dufková
zobrazit profil Colin Trevorrow
Colin Trevorrow
zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Jan Malíř
Jan Malíř
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský
zobrazit profil Dušan Klein
Dušan Klein
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych