Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák se jako držitel Oscara zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější české režiséry, na čemž má lví podíl jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

JAN SVĚRÁK - ČESKÝ STEVEN SPIELBERG

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 byl oceněn za snímek Kolja. Do hlavní role opět obsadil opět svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho další film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé. Na Obecnou školu Svěrákovi navázali příběhem Po strništi bos.

O JANU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Evou má Jan Svěrák dceru Kateřinu. Režisérova sestra Hanka Jelínková se stala spisovatelkou, překladatelkou a pedagožkou.

 

Články o celebritě

Zemřel Jan Tříska (†80): Nepřežil záhadný pád z Karlova mostu! Zemřel Jan Tříska (†80): Nepřežil záhadný pád z Karlova mostu! Legendární Jan Tříska (†80) zemřel v neděli ve dvě hodiny ráno poté, co ležel od soboty v umělém… číst článek
Unikátní muzeum v Čechách pod Kosířem: Poseďte v lavici z Obecné školy! Unikátní muzeum v Čechách pod Kosířem: Poseďte v lavici z Obecné školy! Kukyho auto, vlk ze Tří bratří či lavice jako v Obecné škole. A také psací stroj, na kterém tvořil… číst článek
Režisér Jan Svěrák: Blýská se na lepší časy českého filmu! Režisér Jan Svěrák: Blýská se na lepší časy českého filmu! Jan Svěrák a jeho otec jsou u českého filmu zárukou kvality. Jan má na kontě několik filmů a Oskara,… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Lucie Radová
Lucie Radová
zobrazit profil Olga Menzelová-Kelymanová
Olga Menzelová-Kelymanová
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Miloš Forman
Miloš Forman
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček