Jan Svěrák

Datum narození: 6.2.1965
Místo narození: Žatec
Profese: filmový režisér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Jan Svěrák se jako držitel Oscara zařadil mezi nejlepší a nejúspěšnější české režiséry, na čemž má lví podíl jeho otec Zdeněk Svěrák.

Po maturitě vystudoval Jan Svěrák dokumentární tvorbu na pražské FAMU. Už během studií natočil krátkometrážní film Vesmírná Odyssea II, která sklidila velký úspěch. Okamžitě po dokončení fakulty natočil dokumentární film Ropáci, za který později získal studentského Oscara.

JAN SVĚRÁK - ČESKÝ STEVEN SPIELBERG

Už v roce 1991 natočil Jan Svěrák veleúspěšný celovečerní film Obecná škola, kam do jedné role dosadil i svého otce Zdeňka. Film je dodnes považován za jeden z nejlepších ve společné kariéře otce a syna Svěrákových.

V roce 1995 byl oceněn za snímek Kolja. Do hlavní role opět obsadil opět svého otce. Tento film vynesl Janu Svěrákovi sošku Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Ve světě začali Jana Svěráka chválit a získal si renomé. Dostal nabídky na režii filmů v USA s takovými hvězdami jako jsou Johnny Depp, Nicole Kidman nebo Michael Cain.

Jan Svěrák se ale pustil do natáčení filmu Tmavomodrý svět, který byl sice přijímán skepticky, ale svou kvalitou se vyrovnal americkým velkofilmům. Dále se svým otcem natočil komedii Vratné lahve, která měla výborné divácké ohlasy. Jeho další film je o malém plyšovém medvídkovi, který putuje světem. Kuky se vrací je krásný a poučný film jak pro děti, tak i pro dospělé. Na Obecnou školu Svěrákovi navázali příběhem Po strništi bos.

O JANU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

S manželkou Evou má Jan Svěrák dceru Kateřinu. Režisérova sestra Hanka Jelínková se stala spisovatelkou, překladatelkou a pedagožkou.

 

Články o celebritě

„Zemane, ČT nedáme. Na Hradě straší.“ Protest z Václaváku vyvrcholil na Hradčanech „Zemane, ČT nedáme. Na Hradě straší.“ Protest z Václaváku vyvrcholil na Hradčanech Výroky politiků proti České televizi vyhnaly na Václavské náměstí v Praze i do center dalších měst… číst článek
Komentář: Filmaři vyrazili proti Zemanovi. Řadě z nich přitom ČT platí tvorbu Komentář: Filmaři vyrazili proti Zemanovi. Řadě z nich přitom ČT platí tvorbu Nebyl to hezký týden. Nejdřív nás stihla zatím nejstrašidelnější inaugurace prezidenta, při které… číst článek
Babiš se pustil kvůli Lvům do filmařů. A promluvil o penězích pro Sommerovou Babiš se pustil kvůli Lvům do filmařů. A promluvil o penězích pro Sommerovou Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) nešetřil české filmaře. V neděli se do nich obul kvůli politickým… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
zobrazit profil Jan Prušinovský
Jan Prušinovský
zobrazit profil David Mrnka
David Mrnka
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Václav Vorlíček
Václav Vorlíček