Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Proč Pizingerová schovává syna Jakuba (13)? Dostala přísný zákaz! Proč Pizingerová schovává syna Jakuba (13)? Dostala přísný zákaz! Zatímco s manželem Josefem Pizingerem (29) vystavuje na sociálních sítích každou chvíli novou fotografii,… číst článek
11 let od sebevraždy Karla Svobody (†68): Zemřel až napotřetí... 11 let od sebevraždy Karla Svobody (†68): Zemřel až napotřetí... Ještě předtím, než-li hitmaker na konci ledna 2007 ukončil život střelou do spánku, přišel o život… číst článek
Gott na luxusní párty za 10 milionů: Kolik mu přistálo na kontě? Gott na luxusní párty za 10 milionů: Kolik mu přistálo na kontě? Na Las Vegas si Karel Gott (78) potrpí. V roce 1967 tam byl v angažmá a v roce 2008 se zde oženil.… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Lukáš Pavlík
Lukáš Pavlík
zobrazit profil Petr Malásek
Petr Malásek
zobrazit profil Adam Koller
Adam Koller
zobrazit profil Martin Rausch
Martin Rausch
zobrazit profil Vanessa  Mae
Vanessa Mae
zobrazit profil Lešek Wronka
Lešek Wronka
zobrazit profil Ivan Timko
Ivan Timko
zobrazit profil Elton John
Elton John