Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Gott pozval kamery k intimním chvílím s rodinou: V klipu ožívá Matuška i Svoboda Gott pozval kamery k intimním chvílím s rodinou: V klipu ožívá Matuška i Svoboda Po delší době Karel Gott (78) natočil nový klip! A pořádně překvapil. Nechal v něm totiž oživit své… číst článek
Šlapeťák Dolejš: Šlape na paty Svobodovi Šlapeťák Dolejš: Šlape na paty Svobodovi Kapela Patrola – Šlapeto slaví velké úspěchy se svým CD s názvem Chytila Patrola.  číst článek
Chystá se další pocta Karlu Svobodovi (†68): VENDULU VYŠTÍPALI Chystá se další pocta Karlu Svobodovi (†68): VENDULU VYŠTÍPALI Tak tohle je nepříjemné! Hudební divadlo v Karlíně připravuje na 19. prosince vzpomínkový koncert… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Michal Vavro
Michal Vavro
zobrazit profil Petr Hannig
Petr Hannig
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Vlastimil Kučaj
Vlastimil Kučaj
zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer
zobrazit profil Marpo (Otakar Petřina)
Marpo (Otakar Petřina)
zobrazit profil Oto Klempíř
Oto Klempíř
zobrazit profil Jan Pešout
Jan Pešout