Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Michal David dbá na vzdělání vnuka: Školné 200 000 ROČNĚ! Michal David dbá na vzdělání vnuka: Školné 200 000 ROČNĚ! Vzdělání je pro Michala Davida (56) na prvním místě. Hitmaker umožnil nejen dceři Kláře (27) studovat… číst článek
Němci chtějí Gotta na Oktoberfest: Slavík si získal Němce Včelkou Májou Němci chtějí Gotta na Oktoberfest: Slavík si získal Němce Včelkou Májou Odvážejí si z Prahy nezapomenutelný zážitek! Bavorský premiér Horst Seehofer (67,CSU) a delegace… číst článek
Vdova po Karlu Svobodovi (†68) Vendula: Konečně prodala dům! Tratila 5 milionů Vdova po Karlu Svobodovi (†68) Vendula: Konečně prodala dům! Tratila 5 milionů Konečně se jí to podařilo! Tři roky se Vendula Pizingerová (45) snažila zbavit svého rodného domu… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Filip
Jaroslav Filip
zobrazit profil Adam Koller
Adam Koller
zobrazit profil Pekař (Petr Štolba)
Pekař (Petr Štolba)
zobrazit profil Janis Sidovský
Janis Sidovský
zobrazit profil Richard Kovalčík
Richard Kovalčík
zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Sebastian Navrátil
Sebastian Navrátil
zobrazit profil Samuel Juan Torres
Samuel Juan Torres