Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Vendula Pizingerová (46) sexy pózami v plavkách provokuje vlastní rodinu Vendula Pizingerová (46) sexy pózami v plavkách provokuje vlastní rodinu Syn Venduly Pizingerové (46) Jakub Svoboda (13) jako snad každý puberťák prohlásil, že jeho maminka… číst článek
Volba Štaidla a spol. v srpnu 1968: Proč neutekli do Rakouska Volba Štaidla a spol. v srpnu 1968: Proč neutekli do Rakouska Srpnová okupace zastihla řadu českých umělců v cizině! Byla to pro ně ojedinělá příležitost emigrovat,… číst článek
Karel Gott (79): Objevené fotky v archivu! Co dělal před 50 lety? Karel Gott (79): Objevené fotky v archivu! Co dělal před 50 lety? K letošním 79. narozeninám dostal několik dárků, ale tenhle nic nepřekoná! Karel Gott totiž v létě… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje
zobrazit profil Martin Kumžák
Martin Kumžák
zobrazit profil Eva Turnová
Eva Turnová
zobrazit profil Tupac Shakur
Tupac Shakur
zobrazit profil Marcel Zmožek
Marcel Zmožek
zobrazit profil Ivan Timko
Ivan Timko
zobrazit profil Jan Pešout
Jan Pešout