Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

»Debilní selfie« syna Svobody (†68) na hrobě táty vytočilo Hůlku: Ty jsi vůl, Petře! »Debilní selfie« syna Svobody (†68) na hrobě táty vytočilo Hůlku: Ty jsi vůl, Petře! Ze smrti rodičů se nemohl dlouho vzpamatovat. Teď ale čas nejspíš zhojil obě rány. Když se Petr Klein… číst článek
Hůlku vytočil syn Karla Svobody (†68): Ty jsi vůl, Petře! Hůlku vytočil syn Karla Svobody (†68): Ty jsi vůl, Petře! Syn slavného skladatele se vypravil navštívit hrob svých rodičů. A hned je z toho skandál jako hrom,… číst článek
35 let od premiéry Návštěvníci: Herci si slíbili, že neprozradí „humidování“ 35 let od premiéry Návštěvníci: Herci si slíbili, že neprozradí „humidování“ Na televizní obrazovky dorazila Expedice Adam 84 ve svém upraveném autíčku značky Lada Niva před… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Hutka
Jaroslav Hutka
zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Vítězslav Vávra
Vítězslav Vávra
zobrazit profil Ivo Pavlík
Ivo Pavlík
zobrazit profil Martina Bárta
Martina Bárta
zobrazit profil Jaroslav Uhlíř
Jaroslav Uhlíř
zobrazit profil Petr Hapka
Petr Hapka
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín