Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Neskutečné! Tisíce Němců uctily památku Svobody (†68) Neskutečné! Tisíce Němců uctily památku Svobody (†68) Na uctění desátého výročí tragického skonu hudebního skladatele Karla Svobody (†68) proběhly v sousedním… číst článek
Neskutečné! Tisíce Němců uctily památku Svobody (†68) Neskutečné! Tisíce Němců uctily památku Svobody (†68) Na uctění desátého výročí tragického skonu hudebního skladatele Karla Svobody (†68) proběhly v sousedním… číst článek
Vendula Pizingerová (44): Nejezdím na vandry proto, aby mi mladší manžel (28) neutekl Vendula Pizingerová (44): Nejezdím na vandry proto, aby mi mladší manžel (28) neutekl Vendula Pizingerová (44) se před zhruba dvěma lety provdala za o šestnáct let mladšího muže Josefa… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Josef Kokta
Josef Kokta
zobrazit profil Petr Rímský
Petr Rímský
zobrazit profil Bohumil Kulínský
Bohumil Kulínský
zobrazit profil Ladislav Štaidl
Ladislav Štaidl
zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer
zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Samuel Juan Torres
Samuel Juan Torres