Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Dcera Karla Svobody (†68) Jana: V Jevanech začalo trápení. A to i fyzické! Dcera Karla Svobody (†68) Jana: V Jevanech začalo trápení. A to i fyzické! Jana Wallace Svobodová je dcerou slavného skladatele Karla Svobody (†68) a modelky Hany Bohatové.… číst článek
Dcera Karla Svobody (+68) poprvé otevřeně: Divné okolnosti jeho sebevraždy! Dcera Karla Svobody (+68) poprvé otevřeně: Divné okolnosti jeho sebevraždy! Dcera skladatele Karla Svobody (†68) žije přes 20 let v USA. Jana Wallace (45) se za oceán se přestěhovala… číst článek
Dcera skladatele Svobody (†68) poprvé přiznala: Okolnosti jeho smrti byly divné Dcera skladatele Svobody (†68) poprvé přiznala: Okolnosti jeho smrti byly divné Dne 28. ledna roku 2007 byl skladatel Karel Svoboda (†68) nalezen mrtvý na zahradě svého domu v Jevanech.… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jaroslav Hutka
Jaroslav Hutka
zobrazit profil Jiří Vondráček
Jiří Vondráček
zobrazit profil Radim Hladík
Radim Hladík
zobrazit profil Dávid Hodek
Dávid Hodek
zobrazit profil Ondřej Soukup
Ondřej Soukup
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Elton John
Elton John
zobrazit profil Michal Pavlíček
Michal Pavlíček