Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

60 milionů po Karlu Svobodovi (†68): Kdo se zmocnil dědictví a kam bohatství putovalo? 60 milionů po Karlu Svobodovi (†68): Kdo se zmocnil dědictví a kam bohatství putovalo? Dědické řízení po Karlu Svobodovi (†68), od jehož smrti v sobotu uplynulo 10 let, se táhlo velmi… číst článek
10 let od smrti Karla Svobody (†68): Vyhrožoval s pistolí v puse, vzpomíná Vendula 10 let od smrti Karla Svobody (†68): Vyhrožoval s pistolí v puse, vzpomíná Vendula Měl zbraň a vytahoval ji před rodinou i kamarády... Osudného 28. ledna před deseti lety, kdy se střelil… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Felix Slováček
Felix Slováček
zobrazit profil Zdeněk Merta
Zdeněk Merta
zobrazit profil Petr Skoumal
Petr Skoumal
zobrazit profil Jakub Jan Ryba
Jakub Jan Ryba
zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Karel Vágner
Karel Vágner
zobrazit profil Tomáš Vartecký
Tomáš Vartecký
zobrazit profil Michal Dvořák
Michal Dvořák

Nejnovější profily celebrit