Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Co prozradily hroby slavných o Dušičkách: Záře, andělé i srdce z lásky Co prozradily hroby slavných o Dušičkách: Záře, andělé i srdce z lásky V období Dušiček se hřbitovy ve velkém rozsvítily. Hlavně pak hroby slavných tváří, kterým přišli… číst článek
Dušičky: Jak to vypadalo na hrobech slavných?! Dušičky: Jak to vypadalo na hrobech slavných?! Vzpomínka na zesnulé má hodně podob. Na Dušičky nezapomněli na slavné osobnosti, které už nejsou… číst článek
Přiznání Michala Davida: Řídí se radou mrtvého přítele Přiznání Michala Davida: Řídí se radou mrtvého přítele I tak úspěšný hitmaker jakým je Michal David (57), může mít svého učitele. A ba co víc, dodnes se… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Zdeněk Jurečka
Zdeněk Jurečka
zobrazit profil Martin Chobot
Martin Chobot
zobrazit profil Vítek Fiala
Vítek Fiala
zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Tupac Shakur
Tupac Shakur
zobrazit profil Andrea Pomeje
Andrea Pomeje
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Ladislav Štaidl
Ladislav Štaidl