Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Leona Machálková „podědila“ šaty po Tereze Kostkové: Které ale sluší víc? Leona Machálková „podědila“ šaty po Tereze Kostkové: Které ale sluší víc? Návrhářce Taťáně Kovaříkové (51) vděčí taneční show StarDance za nádherné a honosné róby, které na… číst článek
Karel Gott nestráví Vánoce na Bertramce! Co se děje? Karel Gott nestráví Vánoce na Bertramce! Co se děje? Poprvé po čtyřiačtyřiceti letech nebude populární zpěvák Karel Gott (79) během vánočních svátků ve… číst článek
Vendula Pizingerová o smutném výročí: Proč nechodí uctít památku Karla Svobody (†68) k jeho hrobu? Vendula Pizingerová o smutném výročí: Proč nechodí uctít památku Karla Svobody (†68) k jeho hrobu? Vendula Pizingerová (46), manželka zesnulého geniálního hudebního skladatele Karla Svobody, se rozpovídala… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Jožo Ráž
Jožo Ráž
zobrazit profil Felix Slováček
Felix Slováček
zobrazit profil Lukáš Pavlík
Lukáš Pavlík
zobrazit profil Jakub Kaifosz
Jakub Kaifosz
zobrazit profil Michal Dvořák
Michal Dvořák
zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Michal Prokop
Michal Prokop
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný