Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

PRVNÍ FOTKY! Zlaté hnízdo Venduly Pizingerové bere dech PRVNÍ FOTKY! Zlaté hnízdo Venduly Pizingerové bere dech Má vymazlený domov svých snů. Vendula Pizingerová (45) nechala nakouknout do svého domu v Říčanech,… číst článek
Exkluzivní foto: Takhle bydlí Vendula Pizingerová! Exkluzivní foto: Takhle bydlí Vendula Pizingerová! Vendula Pizingerová (45) se pochlubila bydlením a skutečně je, na co dívat! Navrhoval ho a dokonce… číst článek
Vendula Pizingerová v slzách: Vzpomíná na mrtvou dceku Klárku Svobodovou (†5) Vendula Pizingerová v slzách: Vzpomíná na mrtvou dceku Klárku Svobodovou (†5) I když žije Vendula Pizingerová (45) spokojený život s mladším manželem Josefem (29) a synem Jakubem… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Šimon Ornest
Šimon Ornest
zobrazit profil Jiří Stivín
Jiří Stivín
zobrazit profil Daddy Yenkee
Daddy Yenkee
zobrazit profil Janis Sidovský
Janis Sidovský
zobrazit profil Stanislav Wabi Daněk
Stanislav Wabi Daněk
zobrazit profil Pavel Callta
Pavel Callta
zobrazit profil Janek Ledecký
Janek Ledecký
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný