Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Tvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. I Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 ale Karel Svoboda spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školy nakonec nedokončil, začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. Karel Gott má v repertoáru víc jak osm desítek jeho písní. Spolupracoval také s Hanou Zagorovou nebo Danielem Hůlkou.

Kromě Draculy napsal Karel Svoboda i muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

Vendula Pizingerová o manželovi: Já mládnu, on stárne! Vendula Pizingerová o manželovi: Já mládnu, on stárne! I přes šestnáctiletý věkový rozdíl vypadá Vendula Pizingerová (45) jako vrstevnice svého manžela… číst článek
Zhulený Matuš (43): Šílené sny o mrtvém Svobodovi (†68) Zhulený Matuš (43): Šílené sny o mrtvém Svobodovi (†68) Před čtrnácti lety se stal zpěvák Bohuš Matuš (43) bronzovým Českým slavíkem a měl na pořádnou kariéru… číst článek
Zapomenutý bratr Karla Svobody (†68) Jiří: Proč neexistují žádné jeho fotografie? Zapomenutý bratr Karla Svobody (†68) Jiří: Proč neexistují žádné jeho fotografie? Byl prý králem filmové hudby, ale byl ve stínu slavnějšího bratra. Možná to bylo tím, že nenáviděl… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Otakar Petřina
Otakar Petřina
zobrazit profil Jaroslav Uhlíř
Jaroslav Uhlíř
zobrazit profil Martin Rausch
Martin Rausch
zobrazit profil Zdeněk Merta
Zdeněk Merta
zobrazit profil Roman Timko
Roman Timko
zobrazit profil Robert Kodym
Robert Kodym
zobrazit profil František Janeček
František Janeček
zobrazit profil Ivan Timko
Ivan Timko