Karel Svoboda

Datum narození: 19.12.1938
Datum úmrtí: 28.1.2007
Místo narození: Praha
Profese: hudební skladatel, producent
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Skladatel Karel Svoboda vytvořil nesmrtelné hity jako Lady Karneval, Stín katedrál nebo Čau lásko. Jeho Včelka Mája obletěla svět. Začátkem roku 2007 spáchal sebevraždu.

Během studia stomatologie na Karlově univerzitě Karel Svoboda vystupoval s Dixielandem mediků. Školu nakonec nedokončil a začal se plně věnovat hudbě. V roce 1963 založil kapelu Mefisto, která získala stále angažmá v pražském divadle Rokoko. Později začal skládat hudbu pro Zlaté děti 60. let – Václava Neckáře, Martu Kubišovou a Helenu Vondráčkovou. V repertoáru Karla Gotta přistálo víc jak osm desítek jeho písní.

KAREL SVOBODA PŘED SMRTÍ VOLAL SOS

Hudebník Karel Svoboda spolupracoval mj. také s Hanou Zagorovou nebo Danielem HůlkouKromě Draculy napsal muzikály Monte Cristo a Golem. Jeho tóny zdobí také pohádku Jak se budí princezny, komedii Což takhle dát si špenát nebo seriál Rodinná pouta. Píseň Kdepak, ty ptáčku, hnízdo máš? z pohádky Tři oříšky pro Popelku byla vyhlášena druhou nejúspěšnější filmovou melodií historie českého filmu. Včelka Mája vyšla na deskách v Japonsku, Jižní Americe i v Austrálii.

Za své dílo získal Karel Svoboda několik cen. Jednou z nich je i lesklá diamantová deska za více než deset milionů prodaných zvukových kopií.

O KARLU SVOBODOVI ČTĚTE ZDE>>

Jeho první žena Hana Svobodová zemřela v roce 1993 na rakovinu. Měl s ní dceru Janu a syna Petra. O dva roky později se za něj provdala Vendula Svobodová. Jejich dcera Klára zemřela ve čtyřech letech na leukémii, syn Jakub se narodil v roce 2005. O dva roky později spáchal Karel Svoboda sebevraždu.

 

Články o celebritě

OPOVRŽENÍ! Producent Pásek o manželce Pomejeho: Takové bodlo! OPOVRŽENÍ! Producent Pásek o manželce Pomejeho: Takové bodlo! Manželce Jiřího Pomeje Andree se pochopitelně moc nelíbí, že se Pavel Pásek vyjadřuje k jejímu manželství… číst článek
Vydával desky Gottovi i Zagorové, na pohřbu měl ale jen hrstku lidí Vydával desky Gottovi i Zagorové, na pohřbu měl ale jen hrstku lidí Někdejší ředitel Supraphonu Karel Arbes (†71) roky spolupracoval s plejádou osobností české hudby… číst článek
Pomeje porazil rakovinu, ale teď se chce zabít! Potřebuje pomoc odborníka, tvrdí psycholožka Pomeje porazil rakovinu, ale teď se chce zabít! Potřebuje pomoc odborníka, tvrdí psycholožka Psychický stav Jiřího Pomeje (53) momentálně není vůbec dobrý. Poté, co ho kvůli jeho nadměrnému… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Ota Baláž
Ota Baláž
zobrazit profil Vilém Čok
Vilém Čok
zobrazit profil Ladislav Štaidl
Ladislav Štaidl
zobrazit profil Petr Hapka
Petr Hapka
zobrazit profil Avicii (Tim Bergling)
Avicii (Tim Bergling)
zobrazit profil Elton John
Elton John
zobrazit profil Keith Richards
Keith Richards
zobrazit profil Ondřej Soukup
Ondřej Soukup