Karel Dobrý

Datum narození: 2.5.1969
Místo narození: Karlovy Vary
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herce Karla Dobrého jeho fyziognomie předurčila do výrazných postav. Znalost jazyků mu zas umožnila hrát v zahraničních snímcích. Ztvárnil desítky rolí ve filmu i v divadle.

Poprvé se Karel Dobrý předvedl před kamerou v televizním historickém dramatu Elektro, má lásko (1991) společně s Janem Kanyzou, Janou Švandovou, Tomášem Töpferem a Jiřím Štěpničkou. V seriálu to bylo o rok později, a to v sérii Mladý Indiana Jones a krátce nato v České sodě v podání zejména herců oblíbeného divadla Sklep (David Vávra, Tomáš Hanák, Petr Čtvrtníček a Milan Šteindler). A seriály poté pro něj nezůstaly tabu. Jmenujme např. Vyprávěj, Borgia, Cirkus Bukowsky, České století, Život a doba soudce A. K., Policie Modrava či Mordparta s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Svůj talent Karel Dobrý předvedl v řadě filmů, mj. Kytice (2000), Krysař (2003), Krev zmizelého (2005), Ocas ještěrky (2009), Lída Baarová (2016). Ve stejném roce to byla rodinná komedie Zdeňka Trošky Strašidla, který Karla Dobrého obsadil do role upíra. Jeho „kolegy“ v tomto filmu jsou čarodějnice Tereza Kostková, Carmen Mayerová a Nelly Řehořová, vodník Jiří Dvořák či víla Sara Sandeva. Ze zahraničních snímků připomeňme thriller Sacred Cargo, fantasy Hui Buh a Mission: Impossible. Karel Dobrý příležitostně spolupracoval s Českým rozhlasem, kde natáčel i v cizích jazycích.

V divadle Karel Dobrý začal aktivně působit v první polovině 90. let 20. století. Začínal na pražské scéně věnující se dětskému divákovi, v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Byl členem Městských divadlech pražských, kde vystupoval především s Divadelním spolkem Kašpar, který byl tehdy jejich součástí. V letech 1993 až 2002 byl angažován v pražském Divadle Na zábradlí, kde hrál v řadě výrazných inscenací. V roce 2002 odešel ze stálého angažmá a spolupracoval s řadou souborů a divadel: Nordic Black Theatre (v norském Oslu), Divadlo Komedie (se souborem Pražského komorního divadla), Činoherní studio Ústí nad Labem, Národní divadlo Praha, Letní shakespearovské slavnosti, Divadlo Archa, Divadlo Ta Fantastika, La Fabrika, Experimentální prostor NoD v klubu Roxy, A studio Rubín, Státní opera Praha, Divadlo Broadway či centrum experimentálního umění MeetFactory.

Karla Dobrého vychovali prarodiče. Vyrůstal v Praze a ve Štětí; čtyři roky strávil v Sýrii. Ve čtrnácti letech byl přihlášen do komparsního rejstříku České televize. Jeden semestr pobyl na Vysoké škole ekonomické. Později studoval herectví na DAMU, již také nedokončil. 

Herec Karel Dobrý má tři děti: dceru Johanu ze vztahu s Evou Turnovou a syny Cyrila a Diviše, jejichž matkou je výtvarnice Tereza Hrzánová, sestra herečky Barbory Hrzánové, jejichž otcem byl tragicky zesnulý herec Jiří Hrzán.

 

Články o celebritě

Miroslav Vladyka (58) a jeho neobvyklé role: Hraju slečnu, ledovec i Titanik Miroslav Vladyka (58) a jeho neobvyklé role: Hraju slečnu, ledovec i Titanik Jsou herci, kteří mluví rádi, dlouho a o všem, a pak ti, kteří jsou naopak na slovo spíše skoupí.… číst článek
Stránský z Ordinace: Co říká, když po něm lidé chtějí diagnózu… Stránský z Ordinace: Co říká, když po něm lidé chtějí diagnózu… Hraje vcelku sympatické doktory, nebo drsné vyšetřovatele. Se zbraní to Martin Stránský (48) umí.… číst článek
Národní v troskách? Dveřmi práskla další hvězda! Národní v troskách? Dveřmi práskla další hvězda! Tak to je mazec! Národní divadlo přišlo o další hvězdu. Z hodinu na hodinu totiž skončil herec Karel… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Matt Bomer
Matt Bomer
zobrazit profil Neil Patric Harris
Neil Patric Harris
zobrazit profil Alena Antalová
Alena Antalová
zobrazit profil Jaromír Nosek
Jaromír Nosek
zobrazit profil Anna-Marie Valentová
Anna-Marie Valentová
zobrazit profil Jan Teplý
Jan Teplý
zobrazit profil Michal Dlouhý
Michal Dlouhý
zobrazit profil Mel  Gibson
Mel Gibson