Karel Dobrý

Datum narození: 2.5.1969
Místo narození: Karlovy Vary
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herce Karla Dobrého jeho fyziognomie předurčila do výrazných postav. Znalost jazyků mu zas umožnila hrát v zahraničních snímcích. Ztvárnil desítky rolí ve filmu i v divadle.

Poprvé se Karel Dobrý předvedl před kamerou v televizním historickém dramatu Elektro, má lásko (1991) společně s Janem Kanyzou, Janou Švandovou, Tomášem Töpferem a Jiřím Štěpničkou. V seriálu to bylo o rok později, a to v sérii Mladý Indiana Jones a krátce nato v České sodě v podání zejména herců oblíbeného divadla Sklep (David Vávra, Tomáš Hanák, Petr Čtvrtníček a Milan Šteindler). A seriály poté pro něj nezůstaly tabu. Jmenujme např. Vyprávěj, Borgia, Cirkus Bukowsky, České století, Život a doba soudce A. K., Policie Modrava či Mordparta s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Svůj talent Karel Dobrý předvedl v řadě filmů, mj. Kytice (2000), Krysař (2003), Krev zmizelého (2005), Ocas ještěrky (2009), Lída Baarová (2016). Ve stejném roce to byla rodinná komedie Zdeňka Trošky Strašidla, který Karla Dobrého obsadil do role upíra. Jeho „kolegy“ v tomto filmu jsou čarodějnice Tereza Kostková, Carmen Mayerová a Nelly Řehořová, vodník Jiří Dvořák či víla Sara Sandeva. Ze zahraničních snímků připomeňme thriller Sacred Cargo, fantasy Hui Buh a Mission: Impossible. Karel Dobrý příležitostně spolupracoval s Českým rozhlasem, kde natáčel i v cizích jazycích.

V divadle Karel Dobrý začal aktivně působit v první polovině 90. let 20. století. Začínal na pražské scéně věnující se dětskému divákovi, v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Byl členem Městských divadlech pražských, kde vystupoval především s Divadelním spolkem Kašpar, který byl tehdy jejich součástí. V letech 1993 až 2002 byl angažován v pražském Divadle Na zábradlí, kde hrál v řadě výrazných inscenací. V roce 2002 odešel ze stálého angažmá a spolupracoval s řadou souborů a divadel: Nordic Black Theatre (v norském Oslu), Divadlo Komedie (se souborem Pražského komorního divadla), Činoherní studio Ústí nad Labem, Národní divadlo Praha, Letní shakespearovské slavnosti, Divadlo Archa, Divadlo Ta Fantastika, La Fabrika, Experimentální prostor NoD v klubu Roxy, A studio Rubín, Státní opera Praha, Divadlo Broadway či centrum experimentálního umění MeetFactory.

Karla Dobrého vychovali prarodiče. Vyrůstal v Praze a ve Štětí; čtyři roky strávil v Sýrii. Ve čtrnácti letech byl přihlášen do komparsního rejstříku České televize. Jeden semestr pobyl na Vysoké škole ekonomické. Později studoval herectví na DAMU, již také nedokončil. 

Herec Karel Dobrý má tři děti: dceru Johanu ze vztahu s Evou Turnovou a syny Cyrila a Diviše, jejichž matkou je výtvarnice Tereza Hrzánová, sestra herečky Barbory Hrzánové, jejichž otcem byl tragicky zesnulý herec Jiří Hrzán.

 

Články o celebritě

Stránský z Ordinace: Co říká, když po něm lidé chtějí diagnózu… Stránský z Ordinace: Co říká, když po něm lidé chtějí diagnózu… Hraje vcelku sympatické doktory, nebo drsné vyšetřovatele. Se zbraní to Martin Stránský (48) umí.… číst článek
Národní v troskách? Dveřmi práskla další hvězda! Národní v troskách? Dveřmi práskla další hvězda! Tak to je mazec! Národní divadlo přišlo o další hvězdu. Z hodinu na hodinu totiž skončil herec Karel… číst článek
Zeman u královny: Jak to bylo v Buckinghamském paláci! Zeman u královny: Jak to bylo v Buckinghamském paláci! Tam, kde filmový James Bond vyzvedával královnu Alžbětu II. (91), ona přijímala i prezidenta Miloše… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Libuše Havelková
Libuše Havelková
zobrazit profil Adrien Brody
Adrien Brody
zobrazit profil Vlastina Svátková
Vlastina Svátková
zobrazit profil Vincent Kartheiser
Vincent Kartheiser
zobrazit profil Petr Stach
Petr Stach
zobrazit profil Veronika Zelníčková
Veronika Zelníčková
zobrazit profil Vanda Hybnerová
Vanda Hybnerová
zobrazit profil Robert Charles Redford
Robert Charles Redford