Karel Dobrý

Datum narození: 2.5.1969
Místo narození: Karlovy Vary
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Herce Karla Dobrého jeho fyziognomie předurčila do výrazných postav. Znalost jazyků mu zas umožnila hrát v zahraničních snímcích. Ztvárnil desítky rolí ve filmu i v divadle.

Poprvé se Karel Dobrý předvedl před kamerou v televizním historickém dramatu Elektro, má lásko (1991) společně s Janem Kanyzou, Janou Švandovou, Tomášem Töpferem a Jiřím Štěpničkou. V seriálu to bylo o rok později, a to v sérii Mladý Indiana Jones a krátce nato v České sodě v podání zejména herců oblíbeného divadla Sklep (David Vávra, Tomáš Hanák, Petr Čtvrtníček a Milan Šteindler). A seriály poté pro něj nezůstaly tabu. Jmenujme např. Vyprávěj, Borgia, Cirkus Bukowsky, České století, Život a doba soudce A. K., Policie Modrava či Mordparta s Jiřím Bartoškou v hlavní roli. Svůj talent Karel Dobrý předvedl v řadě filmů, mj. Kytice (2000), Krysař (2003), Krev zmizelého (2005), Ocas ještěrky (2009), Lída Baarová (2016). Ve stejném roce to byla rodinná komedie Zdeňka Trošky Strašidla, který Karla Dobrého obsadil do role upíra. Jeho „kolegy“ v tomto filmu jsou čarodějnice Tereza Kostková, Carmen Mayerová a Nelly Řehořová, vodník Jiří Dvořák či víla Sara Sandeva. Ze zahraničních snímků připomeňme thriller Sacred Cargo, fantasy Hui Buh a Mission: Impossible. Karel Dobrý příležitostně spolupracoval s Českým rozhlasem, kde natáčel i v cizích jazycích.

V divadle Karel Dobrý začal aktivně působit v první polovině 90. let 20. století. Začínal na pražské scéně věnující se dětskému divákovi, v Divadle Jiřího Wolkera (dnes Divadlo v Dlouhé). Byl členem Městských divadlech pražských, kde vystupoval především s Divadelním spolkem Kašpar, který byl tehdy jejich součástí. V letech 1993 až 2002 byl angažován v pražském Divadle Na zábradlí, kde hrál v řadě výrazných inscenací. V roce 2002 odešel ze stálého angažmá a spolupracoval s řadou souborů a divadel: Nordic Black Theatre (v norském Oslu), Divadlo Komedie (se souborem Pražského komorního divadla), Činoherní studio Ústí nad Labem, Národní divadlo Praha, Letní shakespearovské slavnosti, Divadlo Archa, Divadlo Ta Fantastika, La Fabrika, Experimentální prostor NoD v klubu Roxy, A studio Rubín, Státní opera Praha, Divadlo Broadway či centrum experimentálního umění MeetFactory.

Karla Dobrého vychovali prarodiče. Vyrůstal v Praze a ve Štětí; čtyři roky strávil v Sýrii. Ve čtrnácti letech byl přihlášen do komparsního rejstříku České televize. Jeden semestr pobyl na Vysoké škole ekonomické. Později studoval herectví na DAMU, již také nedokončil. 

Herec Karel Dobrý má tři děti: dceru Johanu ze vztahu s Evou Turnovou a syny Cyrila a Diviše, jejichž matkou je výtvarnice Tereza Hrzánová, sestra herečky Barbory Hrzánové, jejichž otcem byl tragicky zesnulý herec Jiří Hrzán.

 

Články o celebritě

Prachař jako gay, drsný Sokol, detektivky! Novinky, které chystají televize na podzim Prachař jako gay, drsný Sokol, detektivky! Novinky, které chystají televize na podzim Každý rok koncem léta odkrývají televizní stanice, co se vařilo pod pokličkou jejich tajné kuchyně,… číst článek
Herec Dobrý si vzal u banky úvěr na dovolenou: Pak se mu smáli, kde ji strávil!  Herec Dobrý si vzal u banky úvěr na dovolenou: Pak se mu smáli, kde ji strávil! Představitel Hastrmana Karel Dobrý (49) neměl peníze na dovolenou, a tak se rozhodl, že si u banky… číst článek
Horor hastrmana Dobrého: Jako vodník  trpěl ve vodě i na souši Horor hastrmana Dobrého: Jako vodník trpěl ve vodě i na souši Utrpění na filmovém plátně i před kamerou má spojené Karel Dobrý (48) s postavou hastrmana stejnojmenného… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Veronika Žilková
Veronika Žilková
zobrazit profil Henrieta Hornáčková herečka
Henrieta Hornáčková herečka
zobrazit profil Dušan Sitek
Dušan Sitek
zobrazit profil Karla Chadimová
Karla Chadimová
zobrazit profil Luděk Munzar
Luděk Munzar
zobrazit profil Romana Goščíková
Romana Goščíková
zobrazit profil Diana Šoltýsová
Diana Šoltýsová
zobrazit profil Robert Finta
Robert Finta