Tom Cruise | Celebwiki.cz

Tom Cruise

Datum narození: 3. 7. 1962
Místo narození: New York, USA
Výška: 170 cm
Profese: herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Nejznámejší přívrženec scientologické církve a jeden z nejmenších herců na světě Tom Cruise je ženami považován za okouzlujícího. Však už je třikrát rozveden.

Tom Cruise není pouze známý herec, ale také scenárista, producent a režisér. Přes svoji matku má napůl irské a napůl německé kořeny. Jako mladík chtěl být katolickým knězem a navštěvoval dokonce františkánský seminář v Cincinnati. V osmnácti letech ale přehodil výhybku a rozhodl se pro herectví. Režisér Franc Zeffirelli ho obsadil do role Billyho ve filmu Nekonečná láska a jeho schody ke slávě se začaly rýsovat.

Tom Cruise má filmografii velmi bohatou, zmiňme oskarový snímek Rain Man, nebo filmy Narozen 4. července, Jerry Maguire či Magnolia, které mu vynesly Zlatý glóbus za herecký výkon. Tom Cruise je ovšem také držitelem filmové anticeny Zlatá malina za to, že v roce 1994 vytvořil spolu s Bradem Pittem nejhorší filmový pár v Interview s upírem.

Spojován ale bývá především s akčními filmy, třeba jako agent Ethan Hunt v sérii Mission: Impossible (která má díky oblibě pět pokračování a honorář jen pro Toma Cruise za účinkování v druhém díle činil 75 000 000 dolarů). Další známé filmy s Tomem Cruisem: Top Gun, Minority Report, Vanilkové nebe, Poslední samuraj, Válka světů, Valkýra. Tom Cruise je znám tím, že - podobně jako třeba Francouz Jean-Paul Belmondo - mnohé nebezopečné scény točí sám a nenechá se zastupovat kaskadérem.

V roce 1990 vstoupil pod vlivem své první manželky Mimi Rogers (byli svoji od roku 1987 do roku 1990) do scientologické církve (pozoruhodné je, že Rogersová se se scientology později rozešla, Cruise ne). Po rozvodu si Tom Cruise rychle našel náhradu, na Štědrý den 1990 si vzal herečku Nicole Kidman a vydržel s ní deset let. Mezi tím adoptovali dvě děti, Isabellu Jane a Connora Antonyego. Tom Cruise se s Nicole Kidman rozvedl v jejím třetím měsíci těhotenství, při jejich desátém výročí svatby a ona poté přišla o dítě.

Pak měl Tom Cruise tříletý vztah s herečkou Penelope Cruz, kterou v roce 2005 vyměnil za Katie Holmes. Tu si vzal (o ruku ji požádal v Paříži na vrcholu Eiffelovy věže a vzali se v Itálii na honosném hradě Bracciano u Říma). Mají spolu dceru Suri (narozena 2006), ale roku 2012 se i toto třetí manželství Toma Cruise rozpadlo. Za zmínku stojí, že krátký románek měl také s o mnoho starší zpěvačkou Cher, to mu ale bylo 23 let a jí 39.

 

Články o celebritě

Tom Cruise opět přerušil natáčení Mission Impossible: Nehoda za 60 milionů! Tom Cruise opět přerušil natáčení Mission Impossible: Nehoda za 60 milionů! Splnit takovou misi není možné, říkají často v narážce na název této akční série její hrdinové. Jenž... číst článek
Dnes je den leváků! Podívejte se na ty neslavnější z nich! Nechybí ani prezident...  Dnes je den leváků! Podívejte se na ty neslavnější z nich! Nechybí ani prezident... Na 13. srpna připadá Mezinárodní den leváků, kteří tvoří až desetinu světové populace. Slavit tak ve... číst článek
Milovník adrenalinu Tom Cruise: Plánuje natáčet s NASA ve vesmíru! Milovník adrenalinu Tom Cruise: Plánuje natáčet s NASA ve vesmíru! Americký herec Tom Cruise (57) si svou pověst akčního hrdiny hodlá prohloubit odvážným filmovým poči... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Wohanka
Jiří Wohanka
zobrazit profil Tereza Brodská
Tereza Brodská
zobrazit profil Lenka Kořínková
Lenka Kořínková
zobrazit profil Vladimír Brabec
Vladimír Brabec
zobrazit profil Ivan Lupták
Ivan Lupták
zobrazit profil Miley Cyrus
Miley Cyrus
zobrazit profil Zdeněk Piškula
Zdeněk Piškula