Tom Cruise

Datum narození: 3. 7. 1962
Místo narození: New York, USA
Výška: 170 cm
Profese: herec, scenárista, producent, režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Tom Cruise, jeden z neslavnějších a nejkrásnějších amerických herců, se stal i nejznámějším přívržencem scientologické církve.

Tom Cruise není pouze známý herec, ale také scenárista, producent a režisér. Přes svoji matku má napůl irské a napůl německé kořeny. Jako mladík chtěl být katolickým knězem a navštěvoval dokonce františkánský seminář v Cincinnati. V osmnácti letech ale přehodil výhybku a rozhodl se pro herectví. Režisér Franc Zeffirelli ho obsadil do role Billyho ve filmu Nekonečná láska a jeho schody ke slávě se začaly rýsovat.

TOM CRUISE SE VYKAŠLAL NA SVATBU DCERY

Filmografie Toma Cruise je velmi bohatá. Zmiňme oskarový snímek Rain Man nebo filmy Narozen 4. července, Jerry Maguire či Magnolia, které mu vynesly Zlaté glóby za herecký výkon. Ceny se roku 2021 rozhodl vrátit. Za tyto tyto tři snímky byl i nominován na Oscara.

Americká star Tom Cruise je ale také držitelem filmové anticeny Zlatá malina za to, že v roce 1994 vytvořil spolu s Bradem Pittem nejhorší filmový pár v Interview s upírem.

Nebebezpečné scény často točí sám

Spojován Tom Cruise bývá především s akčními hrdiny, jako je agent Ethan Hunt v sérii Mission: Impossible (např. za druhé pokračování jeho honorář činil 75 milionů dolarů).

Mezi další známé filmy Toma Cruise patří Pár správných chlapů, Mladé puškyTop Gun, Minority Report, Vanilkové nebe, Poslední samuraj, Válka světů, Valkýra, Na hraně zítřka nebo Mumie.

Proslulý je Tom Cruise také tím, že podobně jako třeba francouzská herecká legenda Jean-Paul Belmondo mnohé nebezopečné scény točí sám a nenechá se zastupovat kaskadérem.

O TOMU CRUISOVI ČTĚTE ZDE>>

V roce 1990 Tom Cruise vstoupil pod vlivem své první manželky Mimi Rogers (byli svoji v letech 1987 až 1990) do scientologické církve (Rogersová se se scientology později rozešla, Cruise nikoli).

Cruise prošel náručí slavných a krásných žen

Na Štědrý den 1990 si Tom Cruise vzal herečku Nicole Kidman a vydržel s ní deset let. Adoptovali spolu dvě děti - Isabellu Jane a Connora. Pár se rozvedl v jejím třetím měsíci těhotenství, což bylo v době jejich 10. výročí svatby. Herečka poté o dítě přišla.

Pak měl Tom Cruise tříletý vztah s herečkou Penelope Cruz, kterou v roce 2005 vyměnil za Katie Holmes. O ruku ji požádal v Paříži na vrcholu Eiffelovy věže a vzali se v Itálii na honosném hradě Bracciano u Říma. Mají spolu dceru Suri (narozena 2006). Roku 2012 se i toto manželství Toma Cruise rozpadlo.

Za zmínku stojí, že krátký románek Tom Cruise měl také s o mnoho let starší zpěvačkou Cher, to mu ale bylo 23 let a jí 39.

 

Další Herci

zobrazit profil Barbora Srncová
Barbora Srncová
zobrazit profil Jan Kolařík
Jan Kolařík
zobrazit profil Kunal Nayyar
Kunal Nayyar
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek
zobrazit profil Ivana Jirešová
Ivana Jirešová
zobrazit profil Robin Wright
Robin Wright
zobrazit profil Viktor Zavadil
Viktor Zavadil