Vladimír Železný | Celebwiki.cz

Vladimír Železný

Datum narození: 3. 3. 1945
Místo narození: Samara (SSSR)
Profese: podnikatel, politik, žurnalista, kandidát do Senátu
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vladimír Železný je český žurnalista, podnikatel a politik. Má za sebou ředitelský post na TV Nova, mnoho soudních pří i politickou kariéru.

Narodil se v Sovětském svazu, kde si jeho otec léčil zranění, které utrpěl v bojích proti nacistickému Německu pod Kyjevem. V Praze v roce 1963 dostudoval Vladimír Železný Střední všeobecně vzdělávací školu. Poté nastoupil na pozici asistenta produkce do České televize a o rok později na Institut osvěty a novinářství Univerzity Karlovy v Praze.

VLADIMÍR ŽELEZNÝ PRODĚLAL MILIONY NA VÍNĚ

Od roku 1968 působil v České televizi jako redaktor a přispíval do časopisů Student a Reportér. Během srpnové invaze se účastnil ilegálního vysílání a poté odjel do Velké Británie, kde působil v agentuře Associated Press. V roce 1970 se Vladimír Železný vrátil do Československa, dostudoval vysokou školu a získal titul PhDr. Do Sametové revoluce 1989 působil v České televizi a jako redaktor prošel i mnoha časopisy.

V roce 1990 se stal mluvčím Občanského fóra a poté i mluvčím vlády České republiky. Usiloval o post ředitele České televize, kde ale neuspěl. V roce 1993 získal Vladimír Železný a společnost CET 21 licenci na založení celoplošného televizního kanálu. Vladimír Železný založil Televizi Nova a s pomocí amerických investorů začal budovat své mediální impérium.

Jeho televize se stala nejsledovanějším programem a Vladimír Železný účinkoval ve vlastním pořadu Volejte řediteli, kde nejen odpovídal na dotazy diváků, ale také komentoval dění v politice a v médiích.

V roce 1999 se Vladimír Železný ve zlém rozešel s investorem a musel TV Nova přesunout na Barrandov. V soudních řízeních šlo o obrovské finanční machinace, které nakonec vyřešilo odkoupení majoritních práv TV Nova společností PPF Petra Kellnera, která dluhy splatila a Vladimíra Železného odvolala z postu ředitele.

Do politiky Vladimír Železný vstoupil v roce 2002, kdy kandidoval za NEZÁVISLÉ do Senátu a s nadpolovičním počtem hlasů získal křeslo už v prvním kole.

V roce 2004 Vladimír Železný kandidoval do Evropského parlamentu a získal křeslo i tam (spolu s Janou Bobošíkovou, s níž se velmi brzy rozhádali, začali se pomlouvat a obviňovali se ze lži). Jeho politický úspěch ale netrval dlouho, v žádných dalších volbách už neuspěl.

V roce 2007 byl Vladimír Železný obviněn a následně odsouzen k dvouletému podmíněnému trestu za krácení daní, kdy dovozem obrazů připravil stát o 6 milionů korun.

V listopadu 2013 Vladimír Železný nastoupil do funkce generálního ředitele TV Barrandov. Mimo jiné obnovil svou oblíbenou relaci, a to pod názvem Volejte Železnému. Ale to bylo vše. Už po pěti měsících neslavně skončil a jeho nástupkyní se stala Marcela Hrdá.

Do voleb 2020 nestraníka Vladimíra Železného vyslalo hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího vybojovat křeslo v horní komoře za obvod č. 54 - Znojmo.

O VLADIMÍRU ŽELEZNÉM ČTĚTE ZDE>>

Vladimír Železný je vášnivým sběratelem výtvarného umění a zajímá se o víno, vinohradnictví a sportovní střelbu.

V roce 2002 se Vladimír Železný rozvedl s první manželkou Martou, se kterou měl syny Jakuba a Davida. O rok později si vzal svou o více než 30 let mladší sekretářku Konstancii Záhorkovou, s níž má dceru Ester a syna Benjamina.

O SENÁTNÍCH VOLBÁCH 2020 ČTĚTE ZDE>>

 

 

 

Další Finančníci

zobrazit profil Michal Červín
Michal Červín
zobrazit profil Tomáš Horáček
Tomáš Horáček
zobrazit profil Marek Šíša
Marek Šíša
zobrazit profil Daniel Vajčner
Daniel Vajčner
zobrazit profil Jan Moťovský
Jan Moťovský
zobrazit profil Pavel Feřt
Pavel Feřt
zobrazit profil Sergej Kucherenko
Sergej Kucherenko
zobrazit profil Vladimír Konvalinka
Vladimír Konvalinka