Mel Gibson | Celebwiki.cz

Mel Gibson

Datum narození: 3. 1. 1956
Místo narození: Peeksill, New York
Profese: Herec, režisér

Související celebrity

Životopis

Celým jménem Mel Colm-Cille Gerard Gibson je slavným holywoodským hercem, kterého nejvýce proslavila role policisty v úspěšné akční sérii Smrtonosná zbraň.

Mel Gibson se narodil jako šesté dítě z jedenácti Huttonovi a Anně Gibsonovým, v římsko katolické rodině původem z Irska. Brzy po začátku války ve Vietnamu se celá rodina přestěhovala do Austrálie. Zbytek dětství strávil v Sydney, kde navštěvoval chlapeckou katolickou střední školu. Po dokončení střední školy byl Mel Gibson bez jakýchkoliv předešlých hereckých zkušeností přijat do The National Institute of Dramatic Art in Sydney (Národního institutu divadelního umění v Sydney). Zanedlouho poté měl svůj divadelní debut ve hře Romeo a Julie a televizní debut v nízkorozpočtovém filmu Summer City.

Jeho první americký debut ve snímku The River byl považován za úspěšný. Film získal čtyři nominace na Oskara. V roce 1985 se Mel Gibson vrátil zpět do Austrálie dovršit trilogii filmů Mad Max impozantním, kde si zahrál po boku zpěvačky Tiny Turner. Později ve stejný rok byla jeho popularita světové hvězdy podtržena, když se objevil v časopisu People magazine jako nejvíce sexy muž. Později si zahrál ve všech čtyřech dílech populárního trháku Smrtonosná zbraň. Mel Gibson patří mezi holywoodské hvězdy první třídy, jako jsou třeba Bruce Willis nebo George Clooney. Velmi dobře ho znají i čeští diváci, hlas mu nejčastěji propůjčuje Jiří Štěpnička.

Mel Gibson není jen hercem, ale i režisérem. Svůj první režijní debut uskutečnil s filmem Muž bez tváře. Mezi jeho další režijní kousek patří úspěšný film Statečné srdce, kde si zahrál i hlavní roli a který si vybojoval i Oskara. Velkou pozornost získal pravověrný katolík Gibson i svým filmem Umučení Krista, kde se snažil dosáhnout co nejvyšší míry autenticity nejen tím, že postavy hovořily dobovými jazyky (hebrejsky a latinsky), ale též explicitním znázorněním Ježíšova mučení. Po boku herečky Helen Hunt si Mel Gibson zarál i v romantické komedii Po čem ženy touží. Mezi jeho poslední úspěchy patří film Znamení.

Ani Melu Gibsonovi se nevyhnul pořádný skandál, který otřásl celým Holywoodem. Jeho bývalá přítelkyně Oksana Grigorieva (mají spolu dceru Lucii) zveřejnila nahrávku, kde ji Mel vulgárními slovy napadá a ponižuje. Tajně pořízená nahrávka navíc dokonce dokazuje, že Gibson svou partnerku i několikrát fyzicky napadl. Po této aféře ho většina veřejnosti odsoudila a někteří známí filmaři i herci s ním odmítli nadále spolupracovat. Vše se navíc odehrávalo v době, kdy se Mel Gibson po 31 letech manželství rozváděl s Robyn Mooreovou, s níž má sedm dětí. Jejich rozvod se kvůli financím táhl, nicméně v roce 2011 mohla americká média napsat, že jde o nejdražší holywoodský rozvod v historii. Gibson musel Mooreové přenechat polovinu svého majetku, který v té době činil v přepočtu 16 miliard korun.

 

Články o celebritě

Výsměch královně? Takle si užívá Meghan s Harrym Výsměch královně? Takle si užívá Meghan s Harrym Jak si žijí Harry a Meghan v USA? Pravdu nakonec odhalili sami. Včetně toho, jak se Harry (35) staví... číst článek
Jak to vypadá ve vile Meghan a Harryho? Fanoušky nechali nahlédnout do jejich luxusu! Jak to vypadá ve vile Meghan a Harryho? Fanoušky nechali nahlédnout do jejich luxusu! Jak to vypadá v novém domově odloučených vévodů ze Sussexu a jak se k otcovství staví rozcuchaný pri... číst článek
Kde na to vzali? Luxus Meghan a Harryho jen tak něco nepřekoná! Kde na to vzali? Luxus Meghan a Harryho jen tak něco nepřekoná! Meghan (38) a Harry (35) opustili královskou rodinu a rozhodli se být finančně nezávislými. Ačkoliv ... číst článek

Další Herci

zobrazit profil Josef Alois Náhlovský
Josef Alois Náhlovský
zobrazit profil Pavel Batěk
Pavel Batěk
zobrazit profil Pavlína Filipovská
Pavlína Filipovská
zobrazit profil Lucie Zedníčková
Lucie Zedníčková
zobrazit profil Hana Brejchová
Hana Brejchová
zobrazit profil Jan Dolanský
Jan Dolanský
zobrazit profil Renata Olárová
Renata Olárová