Mel Gibson | Celebwiki.cz

Mel Gibson

Datum narození: 3.1.1956
Místo narození: Peeksill, New York
Profese: Herec, režisér

Související celebrity

Životopis

Celým jménem Mel Colm-Cille Gerard Gibson je slavným holywoodským hercem, kterého nejvýce proslavila role policisty v úspěšné akční sérii Smrtonosná zbraň.

Mel Gibson se narodil jako šesté dítě z jedenácti Huttonovi a Anně Gibsonovým, v římsko katolické rodině původem z Irska. Brzy po začátku války ve Vietnamu se celá rodina přestěhovala do Austrálie. Zbytek dětství strávil v Sydney, kde navštěvoval chlapeckou katolickou střední školu. Po dokončení střední školy byl Mel Gibson bez jakýchkoliv předešlých hereckých zkušeností přijat do The National Institute of Dramatic Art in Sydney (Národního institutu divadelního umění v Sydney). Zanedlouho poté měl svůj divadelní debut ve hře Romeo a Julie a televizní debut v nízkorozpočtovém filmu Summer City.

Jeho první americký debut ve snímku The River byl považován za úspěšný. Film získal čtyři nominace na Oskara. V roce 1985 se Mel Gibson vrátil zpět do Austrálie dovršit trilogii filmů Mad Max impozantním, kde si zahrál po boku zpěvačky Tiny Turner. Později ve stejný rok byla jeho popularita světové hvězdy podtržena, když se objevil v časopisu People magazine jako nejvíce sexy muž. Později si zahrál ve všech čtyřech dílech populárního trháku Smrtonosná zbraň. Mel Gibson patří mezi holywoodské hvězdy první třídy, jako jsou třeba Bruce Willis nebo George Clooney. Velmi dobře ho znají i čeští diváci, hlas mu nejčastěji propůjčuje Jiří Štěpnička.

Mel Gibson není jen hercem, ale i režisérem. Svůj první režijní debut uskutečnil s filmem Muž bez tváře. Mezi jeho další režijní kousek patří úspěšný film Statečné srdce, kde si zahrál i hlavní roli a který si vybojoval i Oskara. Velkou pozornost získal pravověrný katolík Gibson i svým filmem Umučení Krista, kde se snažil dosáhnout co nejvyšší míry autenticity nejen tím, že postavy hovořily dobovými jazyky (hebrejsky a latinsky), ale též explicitním znázorněním Ježíšova mučení. Po boku herečky Helen Hunt si Mel Gibson zarál i v romantické komedii Po čem ženy touží. Mezi jeho poslední úspěchy patří film Znamení.

Ani Melu Gibsonovi se nevyhnul pořádný skandál, který otřásl celým Holywoodem. Jeho bývalá přítelkyně Oksana Grigorieva (mají spolu dceru Lucii) zveřejnila nahrávku, kde ji Mel vulgárními slovy napadá a ponižuje. Tajně pořízená nahrávka navíc dokonce dokazuje, že Gibson svou partnerku i několikrát fyzicky napadl. Po této aféře ho většina veřejnosti odsoudila a někteří známí filmaři i herci s ním odmítli nadále spolupracovat. Vše se navíc odehrávalo v době, kdy se Mel Gibson po 31 letech manželství rozváděl s Robyn Mooreovou, s níž má sedm dětí. Jejich rozvod se kvůli financím táhl, nicméně v roce 2011 mohla americká média napsat, že jde o nejdražší holywoodský rozvod v historii. Gibson musel Mooreové přenechat polovinu svého majetku, který v té době činil v přepočtu 16 miliard korun.

 

Články o celebritě

Slavné páry, které kašlou na věk! Komu to vydrželo i s velkým věkovým rozdílem? Slavné páry, které kašlou na věk! Komu to vydrželo i s velkým věkovým rozdílem? Při výběru partnera hledíme určitě i na jeho věk. Tyto celebrity ale dokazují, že ten není až tak… číst článek
Takhle se stárne v Hollywoodu! Poznáte je ještě? Takhle se stárne v Hollywoodu! Poznáte je ještě? Nejen Tim Robbins se od natáčení Shawshanku hodně změnil, máme ho ostatně nyní možnost vidět v Karlových… číst článek
Největší hvězdy, které se kdy objevily na karlovarském festivalu: Kdo přijel letos? Největší hvězdy, které se kdy objevily na karlovarském festivalu: Kdo přijel letos? Třiapadesátý ročník nejprestižnějšího filmového festivalu v České republice odstartoval. Jako každý… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vávlav Kotva
Vávlav Kotva
zobrazit profil Dagmar Havlová-Veškrnová
Dagmar Havlová-Veškrnová
zobrazit profil Michal Novotný
Michal Novotný
zobrazit profil Tomáš Červinek
Tomáš Červinek
zobrazit profil Štěpán Benoni
Štěpán Benoni
zobrazit profil Jindřich Žampa
Jindřich Žampa
zobrazit profil Antonie Formanová
Antonie Formanová
zobrazit profil Miluše Bittnerová
Miluše Bittnerová