Simona Rybáková | Celebwiki.cz
Simona Rybáková

Simona Rybáková

Datum narození: 8. 5. 1963
Místo narození: Praha
Profese: návrhářka kostýmů, výtvarnice
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Návrhářka kostýmů Simona Rybáková se stala držitelkou Český lvů za pohádku Tři bratři a drama Milada. Několik dalších nominací neproměnila.

Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze. Simona Rybáková absolvovala půlroční stáž v oboru textilního designu v Helsinkách - University of Industrial Arts a stipendijní pobyt na RISD Providence - USA.

Coby filmová návrhářka Simona Rybáková debutovala komedií Všichni musí být v pyžamu (1984). Od té doby navrhla kostýmy k několika desítkám filmů, mezi něž patří i televizní a také seriály. Jedním z jejích velmi zdařilým počinům jsou mj. kostýmy k povídkovému filmu režiséra Tomáše Vorla Pražská 5 (1988).

Divadelními kostýmy se Simona Rybáková podílela na úspěchu Baletní jednotky Křeč. S tímto souborem a s jeho zakladateli bratry Michalem a Šimonem Cabanovými je též spjato velké množství jejích divadelních realizací.

V letech 1995 až 2002 Simona Rybáková byla stálou kostýmní výtvarnicí MFF Karlovy Vary. Své práce představila na mnoha samostatných i kolektivních výstavách doma i v zahraničí, např. v Japonsku, USA, Francii nebo v Dánsku.

Simona Rybáková přednášela na University of Nebraska v Lincolnu, University of Kansas v Kansas City, Ohio State University Columbus, University of Rio de Janeiro, Aalto University Helsinki, USITT v Pittsburgu, Long Beach a Salt Lake City, v Tokiu, Soulu, Manile a Velké Británii. Účastnila se řady workshopů.

Sošku Českého lva Simona Rybáková získala za kostýmy k pohádce Jana a Zdeňka Svěrákových Tři bratři (2014) a k dramatu Davida Mrnky Milada (2017).

Za filmy Fair Play (2014), Po strništi Bos (2017) a Zlatý podraz (2018) byla Simona Rybáková na Českého lva nominována, a to též v kategorii Nejlepší kostým.

S manželem Šimonem CabanemSimona Rybáková syna Alberta a dceru Nikolu.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Martin Berkovec
Martin Berkovec
zobrazit profil Kim Čong-un
Kim Čong-un
zobrazit profil Dominika Stará
Dominika Stará
zobrazit profil Alice Jandová
Alice Jandová
zobrazit profil Pavel Trávníček
Pavel Trávníček
zobrazit profil Barbora Hrzánová
Barbora Hrzánová