Jiří Menzel

Datum narození: 23.2.1938
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, spisovatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vystudoval, natočil film a vyhrál Oscara. Slibný začátek kariéry dokázal herec a režisér Jiří Menzel zúročit i v dalších padesáti letech. Stal se spolu s režiséry Milošem Formanem, Věrou Chytilovou nebo Ivanem Passerem zakladatelem nové umělecké vlny. Přirozenou přitažlivost a přitažlivou přirozenost jeho snímků obdivují i lidé daleko za hranicemi Česka. Jeho ženou je producentka Olga Menzelová Kelymanová.

Ve filmech se objevoval už během studia režie na pražské FAMU. V roce 1966 natočil Jiří Menzel svůj první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, za který získal amerického Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na stříbrná plátna přenesl románové řádky spisovatele Vladislava Vančury i Bohumila Hrabala. Neobyčejné příběhy všedního bytí zasadil do Postřižin, Slavností sněženek nebo Rozmarného léta. Skřivánky na niti, se zpěvákem Václavem Neckářem v hlavní roli, zamkl bývalý režim do pomyslného trezoru. Z klece vyletěli až v roce 1989. O rok později získali cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Na Oscara byl Menzel nominován i za film Vesničko má středisková. Cenu za režii dostal v kanadském Montrealu za komedii Konec starých časů. Čtyři České lvy si odnesl jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále, opět podle Hrabala. Získal také francouzský Řád umění a literatury. Prezident Václav Havel mu udělil Medaili Za Zásluhy.

Ve většině svých filmů si Menzel i zahrál. Objevil se i ve Hře o jablko od Věry Chytilové nebo ve Spalovači mrtvol od Juraje Herze. Inteligentního štangastu ztvárnil v seriálu Hospoda. Je členem Americké filmové akademie. Tu evropskou spoluzaložil. Mimoto vydal dvě sbírky fejetonů Tak nevím a Tak nevím podruhé.

Osobitou režii předvádí i v divadle. Své umění propůjčuje zejména pražskému Činohernímu klubu a Divadlu na Vinohradech, kde působil i jako umělecký ředitel. Jeho Mandragora od Machiavelliho se hrála přes deset let. Režii předvedl i ve Švýcarsku, Francii nebo ve Švédsku.

S manželkou Olgou Menzelovou už nějakou dobu nežije, Menzlová ho podváděla s kameramanem a režisérem Jaroslavem Brabcem. Jsou však stále v kontaktu hlavně díky dceři Anně Karolíně, kterou má Menzelová s Brabcem. Po boku Menzela byla nějakou dobu k vidění americká zpěvačka Juwana Jenkinsová.

 

Články o celebritě

Před 20 lety zemřel pábitel a geniální spisovatel Bohumil Hrabal: Víte, že propadal z češtiny? Před 20 lety zemřel pábitel a geniální spisovatel Bohumil Hrabal: Víte, že propadal z češtiny? Charisma Bohumila Hrabala je jedinečné, v jeho díle se celé lidské nebe ozářilo "duhou obecné lidskosti".… číst článek
Menzelová šokovala plastického chirurga: Chce si nechat odříznout kus stehen! Menzelová šokovala plastického chirurga: Chce si nechat odříznout kus stehen! Po dvou dětech má Olga Menzelová (38) postavu jako lusk, přesto je se sebou nespokojená. A to natolik,… číst článek
Krásou posedlá Menzelová utřela, plastický chirurg řekl NE! Krásou posedlá Menzelová utřela, plastický chirurg řekl NE! Olga Menzelová (38) velmi dbá o svůj vzhled, aby si udržela pevnou postavu, tráví hodiny v posilovně.… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Jan Hřebejk
Jan Hřebejk
zobrazit profil Věra Chytilová
Věra Chytilová
zobrazit profil Oldřich Lipský
Oldřich Lipský
zobrazit profil Warwick Davis
Warwick Davis
zobrazit profil Agnieszka Holland
Agnieszka Holland
zobrazit profil Ondřej Trojan
Ondřej Trojan
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek