Jiří Menzel

Datum narození: 23.2.1938
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, spisovatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vystudoval, natočil film a vyhrál Oscara. Slibný začátek kariéry dokázal herec a režisér Jiří Menzel zúročit i v dalších padesáti letech. Stal se spolu s režiséry Milošem Formanem, Věrou Chytilovou nebo Ivanem Passerem zakladatelem nové umělecké vlny. Přirozenou přitažlivost a přitažlivou přirozenost jeho snímků obdivují i lidé daleko za hranicemi Česka. Jeho ženou je producentka Olga Menzelová Kelymanová.

Ve filmech se objevoval už během studia režie na pražské FAMU. V roce 1966 natočil Jiří Menzel svůj první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, za který získal amerického Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na stříbrná plátna přenesl románové řádky spisovatele Vladislava Vančury i Bohumila Hrabala. Neobyčejné příběhy všedního bytí zasadil do Postřižin, Slavností sněženek nebo Rozmarného léta. Skřivánky na niti, se zpěvákem Václavem Neckářem v hlavní roli, zamkl bývalý režim do pomyslného trezoru. Z klece vyletěli až v roce 1989. O rok později získali cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Na Oscara byl Menzel nominován i za film Vesničko má středisková. Cenu za režii dostal v kanadském Montrealu za komedii Konec starých časů. Čtyři České lvy si odnesl jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále, opět podle Hrabala. Získal také francouzský Řád umění a literatury. Prezident Václav Havel mu udělil Medaili Za Zásluhy.

Ve většině svých filmů si Menzel i zahrál. Objevil se i ve Hře o jablko od Věry Chytilové nebo ve Spalovači mrtvol od Juraje Herze. Inteligentního štangastu ztvárnil v seriálu Hospoda. Je členem Americké filmové akademie. Tu evropskou spoluzaložil. Mimoto vydal dvě sbírky fejetonů Tak nevím a Tak nevím podruhé.

Osobitou režii předvádí i v divadle. Své umění propůjčuje zejména pražskému Činohernímu klubu a Divadlu na Vinohradech, kde působil i jako umělecký ředitel. Jeho Mandragora od Machiavelliho se hrála přes deset let. Režii předvedl i ve Švýcarsku, Francii nebo ve Švédsku.

S manželkou Olgou Menzelovou už nějakou dobu nežije, Menzlová ho podváděla s kameramanem a režisérem Jaroslavem Brabcem. Jsou však stále v kontaktu hlavně díky dceři Anně Karolíně, kterou má Menzelová s Brabcem. Po boku Menzela byla nějakou dobu k vidění americká zpěvačka Juwana Jenkinsová.

 

Články o celebritě

Zpověď Lucie Gelemové o Slováčkovi: Máme to spolu jako Gott s Ivanou! Zpověď Lucie Gelemové o Slováčkovi: Máme to spolu jako Gott s Ivanou! Malířka Lucie Gelemová (34) detailně promluvila o svém vztahu s Felixem Slováčkem (74), manželem… číst článek
Menzelová už chystá svému režisérovi oslavu osmdesátin: Tentokrát neuteče, říká Menzelová už chystá svému režisérovi oslavu osmdesátin: Tentokrát neuteče, říká Oscarový režisér Jiří Menzel (79) by nejraději vypil elixír věčného mládí, ovšem věk se neptá. V… číst článek
Kopeckému by bylo pětadevadesát: Zavrhoval Štrosmajera! Kopeckému by bylo pětadevadesát: Zavrhoval Štrosmajera! Kdyby hloupost nadnášela, tak vy se tu vznášíte jako holubička! Kdo by neznal hlášku doktora Štrosmajera… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Stanislav Milota
Stanislav Milota
zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach
zobrazit profil Jiří Hanych
Jiří Hanych
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil David Ochman
David Ochman
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl