Jiří Menzel

Datum narození: 23.2.1938
Místo narození: Praha
Profese: herec, režisér, spisovatel
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Vystudoval, natočil film a vyhrál Oscara. Slibný začátek kariéry dokázal herec a režisér Jiří Menzel zúročit i v dalších padesáti letech. Stal se spolu s režiséry Milošem Formanem, Věrou Chytilovou nebo Ivanem Passerem zakladatelem nové umělecké vlny. Přirozenou přitažlivost a přitažlivou přirozenost jeho snímků obdivují i lidé daleko za hranicemi Česka. Jeho ženou je producentka Olga Menzelová Kelymanová.

Ve filmech se objevoval už během studia režie na pražské FAMU. V roce 1966 natočil Jiří Menzel svůj první celovečerní snímek Ostře sledované vlaky, za který získal amerického Oscara v kategorii Nejlepší zahraniční film. Na stříbrná plátna přenesl románové řádky spisovatele Vladislava Vančury i Bohumila Hrabala. Neobyčejné příběhy všedního bytí zasadil do Postřižin, Slavností sněženek nebo Rozmarného léta. Skřivánky na niti, se zpěvákem Václavem Neckářem v hlavní roli, zamkl bývalý režim do pomyslného trezoru. Z klece vyletěli až v roce 1989. O rok později získali cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Na Oscara byl Menzel nominován i za film Vesničko má středisková. Cenu za režii dostal v kanadském Montrealu za komedii Konec starých časů. Čtyři České lvy si odnesl jeho snímek Obsluhoval jsem anglického krále, opět podle Hrabala. Získal také francouzský Řád umění a literatury. Prezident Václav Havel mu udělil Medaili Za Zásluhy.

Ve většině svých filmů si Menzel i zahrál. Objevil se i ve Hře o jablko od Věry Chytilové nebo ve Spalovači mrtvol od Juraje Herze. Inteligentního štangastu ztvárnil v seriálu Hospoda. Je členem Americké filmové akademie. Tu evropskou spoluzaložil. Mimoto vydal dvě sbírky fejetonů Tak nevím a Tak nevím podruhé.

Osobitou režii předvádí i v divadle. Své umění propůjčuje zejména pražskému Činohernímu klubu a Divadlu na Vinohradech, kde působil i jako umělecký ředitel. Jeho Mandragora od Machiavelliho se hrála přes deset let. Režii předvedl i ve Švýcarsku, Francii nebo ve Švédsku.

S manželkou Olgou Menzelovou už nějakou dobu nežije, Menzlová ho podváděla s kameramanem a režisérem Jaroslavem Brabcem. Jsou však stále v kontaktu hlavně díky dceři Anně Karolíně, kterou má Menzelová s Brabcem. Po boku Menzela byla nějakou dobu k vidění americká zpěvačka Juwana Jenkinsová.

 

Články o celebritě

Smrt hvězdy filmu Na samotě u lesa! Smrt hvězdy filmu Na samotě u lesa! Zemřel divadelní a filmový herec František Řehák, bylo mu 93 let. Řehák v životě ztvárnil mnoho rolí,… číst článek
Exkluzivně z opravené Werichovy vily: Svítící strop, hercovy brýle i dvojhlava Exkluzivně z opravené Werichovy vily: Svítící strop, hercovy brýle i dvojhlava V roce 2002 ji zdevastovaly povodně. V pátek, tedy po téměř 15 letech, se Werichova vila otevře veřejnosti.… číst článek
Kemr z Chalupářů by slavil 95! Kdo ho nenáviděl a komu plivl do tváře? Kemr z Chalupářů by slavil 95! Kdo ho nenáviděl a komu plivl do tváře? Bohouš Císař z legendárních Chalupářů, které budeme moci v létě opět vídat na obrazovkách České televize,… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Ben Falcone
Ben Falcone
zobrazit profil Andrzej Wajda
Andrzej Wajda
zobrazit profil Daniel Pánek
Daniel Pánek
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček