Po studiu mezinárodních ekonomických vztahů na Moskevském státním institut Libor Sečka absolvoval stáže v Bonnu, v Bruselu a na Advanced Legal Studies Institutu v Londýně.
LIBOR SEČKA O VYSTOUPENÍ BRITÁNIE Z EU
Na ministerstvu zahraničí začal Libor Sečka působit ještě za totality. V letech 1990 až 1995 pracoval na velvyslanectví ve Španělsku. Poté byl vládou jmenován do zvláštního týmu, vyjednávajícího podmínky vstupu Česka do Evropské unie.
Kariéru velvyslance Libor Sečka zahájil v Mexiku (1999 až 2000), posléze působil v Itálii a na Maltě (2002 až 2006). Poté necelé tři roky pracoval na ministerstvu zahraničí jako vrchní ředitel sekce Evropské unie a podílel se na zvládnutí předsednictví ČR v EU v první polovině roku 2009.
V letech 2009 až 2015 byl Libor Sečka velvyslancem v Číně. Zde věnoval velkou pozornost umění a kultuře. Populární se v době jeho mise v Pekingu stal program Embassyart, v jehož rámci docházelo k pravidelným setkáním českých a čínských umělců.
V roce 2016 se Libor Sečka stal velvyslancem ČR ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Zde rozjel program Czech Republic 100, který se snaží prezentovat Česko jako kvalitního partnera pro Spojené království v oblastech, jako jsou mj. nanotechnologie, zdravotnictví či kultura.
S druhou manželkou Sabrinou, s níž se Libor Sečka oženil roku 2002, má dceru Stellu. S první chotí přivedli na svět dceru Kateřinu a syna Libora.