Mirek Topolánek

Datum narození: 15.5.1956
Místo narození: Vsetín
Výška: 198 cm
Profese: politik
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Bývalý český politik, předseda vlády a Rady Evropské unie. To je hrubý výčet bohaté politické kariéry Mirka Topolánka, jež se rozjela v poměrně slibném duchu. Po studiu na strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně působil v několika firmách jako samostatný či vedoucí projektant. V roce 1991 byl spoluzakladatelem obchodní společnosti, kterou poté řídil.

Politická kariéra Mirka Topolánka má kořeny v roce 1989, kdy vstoupil do Občanského fóra. O rok později si ho Ostrava-Poruba zvolila za člena svého zastupitelstva. Politická píle nesla následně květy v podobě senátorského křesla a v roce 2002 si Topolánka zvolili zástupci Občanské demokratické strany za svého předsedu.

V roce 2006 přivedl stranu k vítězství ve volbách do poslanecké sněmovny; získal tehdy nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů. K jeho smůle však došlo k patové situaci. ODS disponovala spolu s možnými koaličními partnery stovkou hlasů – stejně jako strany z opačného spektra. První vládu sestavil Topolánek až čtyři měsíce po volbách. Vydržela ale jen měsíc, jelikož nezískala potřebnou důvěru poslanců.

Druhé Topolánkově vládě byla důvěra vyslovena začátkem roku 2007. Křehká koalice ale padla hned o dva roky později vyhlášením nedůvěry. „Falešný a prázdný Topol“, tak jej nazval tehdejší prezident Václav Klaus. Topolánek se nevalně proslavil díky svým četným prostořekým aférám. Jednou pozdravil svého kolegu Miroslava Kalouska vztyčeným prostředníčkem, jindy ho načapali paparazzi na odlehčené party v sídle někdejšího italského premiéra Berlusconiho. Poslední kapkou byla zveřejněná nahrávka, na které Topolánek hanobí církvi, Židy či voliče sociálních demokratů. V roce 2010 předal předsednictví Petru Nečasovi.

Ještě během studií se oženil s političkou Pavlou Topolánkovou, rozenou Patákovou. Mají spolu dvě dcery Petru a Janu a syna Tomáše. Po třiceti letech se ale kvůli Topolánkově nevěře rozvedli. V roce 2010 se za něj provdala bývalá poslankyně Lucie Talmanová. Vychovávají syna Nicolase. 

 

Články o celebritě

Už 78 let je členem ČSSD. Jak první „šéf“ Senátu hodnotí stranu i Zemana? Už 78 let je členem ČSSD. Jak první „šéf“ Senátu hodnotí stranu i Zemana? Český Senát slaví před Vánoci 20 let od první ustavující schůze. Dokud nebyl zvolen prvním předsedou… číst článek
„Dalík měl doma desítky milionů. Rozdával drahé dárky,“ řekla expartnerka „Dalík měl doma desítky milionů. Rozdával drahé dárky,“ řekla expartnerka Lobbista Marek Dalík měl doma desítky milionů v hotovosti, partnerkám rozdával luxusní auta, šperky… číst článek
Paroubek o politickém návratu: ČSSD bych pomohl, ale žena nadšená není Paroubek o politickém návratu: ČSSD bych pomohl, ale žena nadšená není Sociální demokracie pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (45) je podle expředsedy Jiřího Paroubka… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil Jiří Kulhánek
Jiří Kulhánek
zobrazit profil Jozef Regec
Jozef Regec
zobrazit profil Milouš Jakeš
Milouš Jakeš
zobrazit profil Ladislav Velebný
Ladislav Velebný
zobrazit profil Pcheng Li-jüan
Pcheng Li-jüan
zobrazit profil Jitka Chalánková
Jitka Chalánková
zobrazit profil Pavel Klíma
Pavel Klíma

Nejnovější profily celebrit