Mirek Topolánek

Datum narození: 15.5.1956
Místo narození: Vsetín
Výška: 198 cm
Profese: politik
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Bývalý český politik, předseda vlády a Rady Evropské unie. To je hrubý výčet bohaté politické kariéry Mirka Topolánka, jež se rozjela v poměrně slibném duchu. Po studiu na strojní fakultě Vysokého učení technického v Brně působil v několika firmách jako samostatný či vedoucí projektant. V roce 1991 byl spoluzakladatelem obchodní společnosti, kterou poté řídil.

Politická kariéra Mirka Topolánka má kořeny v roce 1989, kdy vstoupil do Občanského fóra. O rok později si ho Ostrava-Poruba zvolila za člena svého zastupitelstva. Politická píle nesla následně květy v podobě senátorského křesla a v roce 2002 si Topolánka zvolili zástupci Občanské demokratické strany za svého předsedu.

V roce 2006 přivedl stranu k vítězství ve volbách do poslanecké sněmovny; získal tehdy nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů. K jeho smůle však došlo k patové situaci. ODS disponovala spolu s možnými koaličními partnery stovkou hlasů – stejně jako strany z opačného spektra. První vládu sestavil Topolánek až čtyři měsíce po volbách. Vydržela ale jen měsíc, jelikož nezískala potřebnou důvěru poslanců.

Druhé Topolánkově vládě byla důvěra vyslovena začátkem roku 2007. Křehká koalice ale padla hned o dva roky později vyhlášením nedůvěry. „Falešný a prázdný Topol“, tak jej nazval tehdejší prezident Václav Klaus. Topolánek se nevalně proslavil díky svým četným prostořekým aférám. Jednou pozdravil svého kolegu Miroslava Kalouska vztyčeným prostředníčkem, jindy ho načapali paparazzi na odlehčené party v sídle někdejšího italského premiéra Berlusconiho. Poslední kapkou byla zveřejněná nahrávka, na které Topolánek hanobí církvi, Židy či voliče sociálních demokratů. V roce 2010 předal předsednictví Petru Nečasovi.

Ještě během studií se oženil s političkou Pavlou Topolánkovou, rozenou Patákovou. Mají spolu dvě dcery Petru a Janu a syna Tomáše. Po třiceti letech se ale kvůli Topolánkově nevěře rozvedli. V roce 2010 se za něj provdala bývalá poslankyně Lucie Talmanová. Vychovávají syna Nicolase. 

 

Články o celebritě

Paroubek o politickém návratu: ČSSD bych pomohl, ale žena nadšená není Paroubek o politickém návratu: ČSSD bych pomohl, ale žena nadšená není Sociální demokracie pod vedením premiéra Bohuslava Sobotky (45) je podle expředsedy Jiřího Paroubka… číst článek
Česko soutěží v nadbíhání Číně. „S křížkem po funuse,“ míní ekonom Česko soutěží v nadbíhání Číně. „S křížkem po funuse,“ míní ekonom Česko má ambice stát se čínským leteckým „hubem“ i finančním centrem. Není ale samo. Vyjít vstříc… číst článek
Plat exministra rozdělili mezi nastupující doktory. Přidali jim tisíce Plat exministra rozdělili mezi nastupující doktory. Přidali jim tisíce Problémy ve zdravotnictví včetně toho, jak udržet lékaře a motivovat ty nastupující, byly častým… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Miloš Zeman
Miloš Zeman
zobrazit profil Jan Zahradník
Jan Zahradník
zobrazit profil Jitka Chalánková
Jitka Chalánková
zobrazit profil Petr Mach
Petr Mach
zobrazit profil Letizia Ortiz Rocasolano
Letizia Ortiz Rocasolano
zobrazit profil Petr Braný
Petr Braný
zobrazit profil Dalibor Horák
Dalibor Horák
zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois