Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28.3.1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scénárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeněk Svěrák se zapsal do srdcí dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž se vskutku stal prototypem renesančního člověka.

Herec, scenárista, dramtik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

ZDENĚK SVĚRÁK - O VELKÉ RODINNÉ TRAGÉDII

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákových a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si v něm hlavní roli, syn Jan Svěrák ho režíroval a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.

Od roku 1988 připravuje Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák se věnuje i charitativní činnosti. V roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal ochrnutý.

O ZDEŇKU SVĚRÁKOVI ČTĚTE ZDE>>

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969), a podpisem se dokonce připojil k Antichartě, za což se ale po převratu omluvil. Jeho zálibou vždy byly manuální práce, např. zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného filmového režiséra, a dceru Hanku Jelínkovou, spisovatelku, překladatelku a pedagožku. 

 

Články o celebritě

Svěrák na pohřbu jednoho z »Cimrmanů« Pence (†82): Byl chudý jako hrabě Nikolič Svěrák na pohřbu jednoho z »Cimrmanů« Pence (†82): Byl chudý jako hrabě Nikolič Přednesl smuteční projev nejen jako principál Divadla Járy Cimrmana, ale taky jako spolužák zesnulého.… číst článek
Cimrmani se loučí s králem Bořivojem Cimrmani se loučí s králem Bořivojem Nejen herci z Divadla Járy Cimrmana se přišli do krematoria v pražských Strašnicích rozloučit s Bořivojem… číst článek
Jára Cimrman pláče: Zemřel král Bořivoj! Jára Cimrman pláče: Zemřel král Bořivoj! Ve věku 82 let zemřel herec Bořivoj Penc, který byl 35 let členem Divadla Járy Cimrmana! Jeho smrt… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vanda Konečná
Vanda Konečná
zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší
zobrazit profil Chris Noth
Chris Noth
zobrazit profil Pamela  Anderson
Pamela Anderson
zobrazit profil Monika Horváthová
Monika Horváthová
zobrazit profil Salma Hayek
Salma Hayek
zobrazit profil Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová
zobrazit profil Lujza Garajová Schrameková
Lujza Garajová Schrameková