Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28.3.1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scénárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeňek Svěrák se zapsal do srdcí mnoha dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž je vskutku renesančním člověkem.

Herec, scenárista, dramtik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana, které nyní sídlí na pražském Žižkově. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákovýmch a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si hlavní roli, syn Jan Svěrák dělal režii a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.

Od roku 1988 připravuje Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák se věnuje i charitativní činnosti. V roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal nenávratně ochrnutý.

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969) a podpisem se dokonce připojil k Antichartě, za což se ale po převratu omluvil. Jeho zálibou jsou manuální práce, například zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného českého režiséra, a dceru Hanu. A dnes už také několik vnoučat.

 

Články o celebritě

Svěrákův film Po strništi bos: Podívejte se na ukázku, jak to bylo před Obecnou školou Svěrákův film Po strništi bos: Podívejte se na ukázku, jak to bylo před Obecnou školou Již jen do půlky srpna se můžeme těšit na nový film Jana Svěráka, na kterém pracoval se svým otcem… číst článek
Tvůrci vypouští poselství filmu na Slavonice Festu Tvůrci vypouští poselství filmu na Slavonice Festu Svěrákův film Po strništi bos bude v kinech uveden v půlce srpna. Začátkem měsíce zahájil čtvrtý… číst článek
Estébáci vyrazili na představení Járy Cimrmana: Na Lijavec pustili Sprchu! Estébáci vyrazili na představení Járy Cimrmana: Na Lijavec pustili Sprchu! Kdo viděl hry cimrmanovské dvojice Smoljak a Svěrák, ví, že udržet při představení kamennou tvář,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Paula Wild
Paula Wild
zobrazit profil Ed O´Neill
Ed O´Neill
zobrazit profil Martin Myšička
Martin Myšička
zobrazit profil Uršula Kluková
Uršula Kluková
zobrazit profil Alexis Bledel
Alexis Bledel
zobrazit profil Olga Blechová Matušková
Olga Blechová Matušková
zobrazit profil Filip Kaňkovský
Filip Kaňkovský
zobrazit profil John Travolta
John Travolta