Zdeněk Svěrák

Datum narození: 28.3.1936
Místo narození: Praha
Profese: herec, scénárista, textař, spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Zdeňek Svěrák se zapsal do srdcí mnoha dospělých svými vtipnými scénáři, děti si zpívají jeho písničky a poslouchají jeho příběhy. Tento muž je vskutku renesančním člověkem.

Herec, scenárista, dramtik, spisovatel a textař Zdeněk Svěrák vystudoval Vysokou školu pedagogickou. Živil se ale různě. Zprvu jako učitel, poté jako redaktor Československého rozhlasu a také jako scenárista ve Filmovém studiu na Barrandově.

Na mnoha filmech spolupracoval s Ladislavem Smoljakem, který byl režisérem, a který se následně stal jeho neoddělitelným divadelním i filmovým partnerem. V roce 1967 spolu založili Divadlo Járy Cimrmana, které nyní sídlí na pražském Žižkově. Jára Cimrman je postava fiktivního génia, který je zmiňován jako spoluautor Svěrákovýmch a Smoljakových děl. Dvojce napsala mnoho divadelních inscenací a jeden celovečerní film Jára Cimrman ležící, spící.
U filmů jako jsou Vrchní, prchni, Tři veteráni nebo Vratné lahve psal scénář Zdeněk Svěrák sám. Zatímco na filmech Marečku, podejte mi pero či Kulový blesk už spolupracoval právě s Ladislavem Smoljakem. Za jeho největší úspěch se považuje film Kolja, ke kterému napsal scénář, zahrál si hlavní roli, syn Jan Svěrák dělal režii a dostal za něj sedm Českých lvů, Zlatý Glóbus a dokonce i sošku Oscara.

Od roku 1988 připravuje Zdeněk Svěrák spolu s Jaroslavem Uhlířem dětský pořad Hodina zpěvu. Texty k písním si píše Svěrák sám a Jaroslav Uhlíř je doplňuje svou nezapomenutelnou hudbou.

Zdeněk Svěrák se věnuje i charitativní činnosti. V roce 1994 založil organizaci pro pomoc paraplegikům, lidem s poraněním páteře, kteří jsou trvale upoutáni na invalidní vozík. Založením Centra Paraple reagoval na nehodu svého hereckého kolegy Jana Kašpara, který po pádu ze stromu zůstal nenávratně ochrnutý.

V 60. letech 20. století byl Zdeněk Svěrák členem KSČ (vystoupil v roce 1969) a podpisem se dokonce připojil k Antichartě, za což se ale po převratu omluvil. Jeho zálibou jsou manuální práce, například zedničina.

Zdeněk Svěrák má dvě děti, syna Jana, významného českého režiséra, a dceru Hanu. A dnes už také několik vnoučat.

 

Články o celebritě

Tak slaví Barťák: Jirkovy divoké narozeniny! Tak slaví Barťák: Jirkovy divoké narozeniny! Užil si to! Herec Jiří Bartoška (70) oslavil kulatiny ve velkém stylu. Prezident filmového festivalu… číst článek
Jiří Bartoška slaví 70. narozeniny! Kdo mu přišel popřát? Jiří Bartoška slaví 70. narozeniny! Kdo mu přišel popřát? Nejslavnější kuřák Česka Jiří Bartoška slaví 70. narozeniny. Své jubileum se rozhodl oslavit ve velkém… číst článek
Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Svěrákův film Po strništi bos: Pracují na něm Češi, Slováci, Dánové i Němci Na vzpomínkách svého otce z dětství založil režisér a producent Jan Svěrák film Po strništi bos,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Josef Čáp
Josef Čáp
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Jan Komínek
Jan Komínek
zobrazit profil Barbora Srncová
Barbora Srncová
zobrazit profil Kit Harington
Kit Harington
zobrazit profil Rebecca  Ferguson
Rebecca Ferguson
zobrazit profil Jorga Kotrbová
Jorga Kotrbová
zobrazit profil Arley Jover
Arley Jover