José Mourinho

Datum narození: 26.1.1963
Přezdívka: Special One
Místo narození: Setúbal
Výška: 174 cm
Profese: fotbalový trenér
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

José Mourinho je portugalský fotbalový trenér. V minulosti sbíral úspěchy s kluby FC Porto, Inter Milán nebo Real Madrid. V současnosti trénuje Chelsea FC.

José Mário dos Santos Félix Mourinho je kontroverzní trenér známý svou upřímností, arogancí i skvělými trenérskými schopnostmi. Vystudoval technickou univerzitu v Lisabonu, konkrétně sportovní vědy a chtěl se stát profesionálním fotbalistou. Kopačky však brzy pověsil na hřebík, protože na vyšší mety nedokázal dosáhnout kvůli mnoha nedostatkům, převážně fyzickým.

José Mourinho svou trenérskou kariéru začínal na lavičce portugalského klubu SL Benfica v roce 2000, sezonu 2001/02 strávil v UD Leiria. V roce 2002 se dostal na lavičku FC Porto a začaly úspěchy. Celkem získal osm ligových titulů se čtyřmi různými týmy.

FC Porto (2×), se kterým José Mourinho vyhrál i pohár UEFA a Ligu mistrů. Chelsea FC (3×), která po celou dobu jeho působení v letech 2004-07 neprohrála na domácím hřišti ani jeden zápas. Inter Milán (2×), se kterým také zvítezil v Lize mistrů. A Real Madrid (1×), se kterým získal také španělský Superpohár.

José Mourinho si proti sobě poštval v sezóně 2012/13 některé hráče Realu v čele s brankářskou ikonou Ikerem Casillasem, kterého přestal stavět do základní sestavy. Po odchodu z Realu byl 3. června 2013 oficiálně potvrzen jeho návrat do londýnského celku Chelsea FC. 

José Mourinho podepsal smlouvu s londýnským klubem na 4 roky. V klubu nahradil španělského trenéra Rafaela Beníteze. Kromě dalšího titulu a posazením českého brankáře Petra Čecha na lavičku, na sebe upozornil hádkou s krásnou klubovou lékařkou Evou Carneiro.

José Mourinho má lásku k fotbalu v rodině. Jeho otec je bývalý fotbalový brankář a díky jednomu startu i portugalský reprezentant Félix MourinhoJeho manželkou je od roku 1989 Tami Mourinho, se kterou má dceru Matilde a a syna José Mária Jr.

 

Články o celebritě

Rozbor Mourinhova úpadku: Proč už nedává přezdívka Special One smysl? Rozbor Mourinhova úpadku: Proč už nedává přezdívka Special One smysl? Konečně nástupce Sira Alexe Fergusona! Výkřik fanoušků Manchesteru United po inauguraci Josého Mourinha… číst článek
Ve stopách otce! Mourinho bere syna na lavičku, už dělal pro United analýzu Ve stopách otce! Mourinho bere syna na lavičku, už dělal pro United analýzu Otec a syn jako spoluhráči v jednom klubu? Ve fotbale nepříliš častá, ale vídaná věc. Avšak otec… číst článek
Hvězdy ročníku 2000: Nový "Neymar" Realu i kanonýr na levém beku Hvězdy ročníku 2000: Nový "Neymar" Realu i kanonýr na levém beku Do velkého fotbalu se prosazují první hráči zrození v tomto tisíciletí. Děti milénia jsou o… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Tomáš Plekanec
Tomáš Plekanec
zobrazit profil Pavel Kelemen
Pavel Kelemen
zobrazit profil Martin Veselý
Martin Veselý
zobrazit profil Adam Ptáčník
Adam Ptáčník
zobrazit profil Jan Kovář
Jan Kovář
zobrazit profil Jiří Sekáč
Jiří Sekáč
zobrazit profil Martina Hingisová
Martina Hingisová
zobrazit profil Bekim Balaj
Bekim Balaj