Jiří Orság

Datum narození: 5.1.1989
Místo narození: Znojmo
Váha: 125 kg
Výška: 181 cm
Profese: vzpěrač

Související celebrity

Životopis

Vzpěrač Jiří Orság je chlap jak hora. Má neuvěřitelnou sílu a neustále své tělo tímto směrem zdokonaluje. Nejraději má dřepy. Na kontě má řadu evropských medailí. Překonal aféru s dopingem a jeho výkony ho předurčily pro Letní olympijské hry v Riu de Janeiru 2016.

Znojemský rodák Jiří Orság bral soutěží v nejvyšíí váhové kategorii pro vzpěrače nad 105 kg. Zlato bral už na mistrovství Evropy v roce 2011. Diskvalifikovali mu totiž soupěře Dmitrije Lapikova.

Nadhoz je silnější disciplínou Jiřího Orsága než trh. Přesto získával cenné kovy i ve dvojboji. Bylo jich celkem pět a platilo to do roku 2013. Kvůli pozitivnímu dopingovému testu už Jiří Orság nesměl na mistrovství Evropy 2013 startovat.

Antidopingová kontrola, vzorek byk odebán mimo soutěže, zjistila v těle Jiřího Orsága látku, kterou ženy užívají proti rakovině prsu, tamoxifen. Podle antidopingového výboru lék pomáhá růstu svalstva.

Jiří Orság vyfasoval dvouletý distanc. Přesto nehodil vzpírání za hlavu a trénoval. Myslel totiž olympiádu v Riu de Janeiru 2016, na níž se také později kvalifikoval.

VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE

Rostoucí formu po návratu k vrcholovému sportu Jiří Orság potvrdil na evropském šampionátu 2016 v Norsku. V nadhozu bral bronz za 238 kg. Šlo o jeho šestou evropskou medaili. Ve dvojboji byl čtvrtý, protože výkon 184 kg v trhu na lepší umístění nestačil.

Na olympijských hrách 2012 v Londýně skončil Jiří Orság sedmý ve dvojboji. Soutěž tehdy opanovali favorité, tedy Íránci.