Jan Žaloudík

Datum narození: 7.8.1954
Místo narození: Ježkovice
Profese: senátor a lékař
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Bývalý děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a šéf Masarykova onkologického ústavu v Brně Jan Žaloudík ve volbách 2016 obhájil post senátora. Šanci v horní komoře setrvat mu dala ČSSD.

Někdejší člen KSČ Jan Žaloudík se do horní komory dostal ve volbách 2010, a to za obvod č. 55 - Brno-město. Jako nestraníkovi mu dala důvěru ČSSD – nezklamal. Porazil bývalého ministra zdravotnictví Tomáše Julínka, jehož do boje o senátorské křeslo vyslala ODS. Jan Žaloudík působí od března 2014 jako poradce premiéra Bohuslava Sobotky pro oblast sociálních věcí, vědy a výzkumu, školství, zdravotnictví a rovných příležitostí. Ve volbách do Senátu PČR 2016 byl vyslán, aby obhájil mandát za ČSSD v obvodu č. 55 - Brno-město.

Po absolvování Lékařské fakulty Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně Jan Žaloudík pracoval mj. v Masarykově onkologickém ústavu v Brně jako chirurg a onkolog. Tento ústav také vedl a později zastával funkci náměstka ředitele pro rozvoj, vědu a výuku. Poté, co se stal šéfem Jiří Vorlíček, musel místo opustit. Byl též proděkanem pro vědu a výzkum Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a také jejím děkanem. Roku 2003 získal profesuru.

Rodák Ježkovic na Vyškovsku Jan Žaloudík má dvě dcery. Mezi jeho koníčky patří především pobyt v přírodě ve všech formách: dříve tramping, horská turistika, cestování, nyní již více zahrada, houbaření a v posledních době je nadšeným rybářem. Má rád literaturu a hudbu (sám amatérsky hraje na kytaru a pětistrunné banjo).

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE