Martin Tesařík

Martin Tesařík

Datum narození: 3.7.1954
Místo narození: Prostějov
Profese: politik ČSSD
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Někdejší hejtman Olomouckého kraje, exprimátor a bývalý poslanec Martin Tesařík dostal od sociálních demokratů důvěru obhájit senátorské křeslo.

Do komunální politiky Martin Tesařík vstoupil roku 1990 jako olomoucký zastupitel. Mandát opakovaně obhájil, od roku 1998 v barvách ČSSD, a navíc byl i náměstkem primátora a vyzkoušel si též primátorské křeslo. Od listopadu 2008 do listopadu 2012 stál v čele Olomouckého kraje jako jeho hejtman.

MARTIN TESAŘÍK A LIDOVÉ PÍSNĚ

V roce 2004 Martin Tesařík neúspěšně kandidoval do senátu na Olomoucku. Reputaci si napravil o dva roky později, kdy získal poslanecký mandát. Ve sněmovně pracoval v mandátovém a imunitním výboru a výboru pro obranu, dále v podvýboru pro obecní a městské policie a také šéfoval podvýbor pro kontrolu plnění úkolů reforem Armády ČR. Dolní komoru opustil roku 2009 – rezignoval, aby se mohl plně věnovat funkci hejtmana. Ve volbách 2010 se stal senátorem za obvod č. 61 – Olomouc; v roce 2016 dostal od ČSSD příležitost mandát obhájit.

Po střední průmyslové škole strojnické Martin Tesařík absolvoval Vysoké učení technické v Brně. Pracoval v podniku Prefa v Olomouci a poté na tamním územním odboru ministerstva zemědělství. V období, kdy se stal politikem, se věnoval podpoře humanitární činnosti Českého červeného kříže, včetně dobrovolného dárcovství krve. V roce 2010 dovršil již 71 bezplatných darování krve a byla mu udělena záslužná medaile u příležitosti 50. výročí bezplatného dárcovství krve.

Prostějovský rodák Martin Tesařík je ženatý, má syna Michala, dceru Martinu a dva vnuky.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE