Miloš Forman

Datum narození: 18.2.1932
Místo narození: Čáslav
Profese: režisér, herec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Režisér a scenárista Miloš Forman dobyl Hollywood. A to hned několikrát. Poprvé byl nominován na Oscara v roce 1967 za hořkosladkou komedii Hoří, má panenko. Čas na zlatou sošku ale přišel až o sedm let později. Drama Přelet nad kukaččím hnízdem jich získalo hned pět – včetně ceny za režii a nejlepší film. To ale Formanovi nestačilo, chtěl vyhrávat dál. S životopisným snímkem Amadeus Oscary přímo ovládl. Ze třinácti nominací jich proměnil hned osm. Patří tak mezi nejvýznamnější režiséry na světě. V roce 1996 po něm pojmenovali i planetku objevenou v ondřejovské observatoři.

Miloš Forman se narodil (původním jménem Jan Tomáš Forman) provozní hotelu Anně Formanové a učiteli Rudolfu Formanovi. Jeho pravým otcem byl ale architekt židovského původu Otto Kohn, což se Forman dozvěděl až po válce, kterou jeho rodiče nepřežili. Vyrůstal v domově mládeže a v poděbradské internátní škole, kde se setkal se svým budoucím spolupracovníkem, režisérem Ivanem Passerem, nebo s prvním českým prezidentem Václavem Havlem.

Během studií na pražské FAMU působil v divadle, zahrál si několik vedlejších rolí ve filmu a spolupracoval jako pomocný režisér s Alfrédem Radokem. S vlastními filmy Konkurs a Černý Petr debutoval v roce 1963. O čtyři roky později dostal povolení vycestovat do Spojených států, kde měl natočit svůj první americký film. V USA nakonec zůstal. Snímek se jmenoval Taking Off a zazářila v něm mimo jiné i nesmrtelná drsňačka Tina Turner. Získal s ním cenu poroty na festivalu v Cannes, komerčně ale neuspěl. Kvůli tomu často živořil jen s dolarem na den. Pak ale přišel rok 1975 a Kukaččí hnízdo. Z brzkého sirotka vzplanula americká hvězda.

Následoval muzikál Vlasy a drama Ragtime nebo Amadeus, kterému vtiskl harmonickou atmosféru i Formanův přítel a dvorní kameraman Miroslav Ondříček. Úspěch zaznamenal i biografický snímek o prvním pornografickém vydavateli Lid versus Larry Flynt nebo komediální drama Muž na měsíci s Jimem Carreym v hlavní roli neúspěšného komika Andyho Kaufamana. Své diváky si našel i Formanův poslední snímek Goyovy přízraky.

Kromě Oscarů má na svém kontě i tři Zlaté glóby, britskou cenu BAFTA, francouzského Césara, hlavní ceny z filmových festivalů v Locarnu, v Berlíně nebo Itálii. V roce 2013 získal od Sdružení amerických režisérů prestižní cenu za celoživotní dílo. Stejně je označen i Český lev z roku 1997, cena z festivalů v americkém Palm Springs, v Curychu a Lyonu. Francie ho honorovala důstojníkem Řádu umění a literatury. Nese krom toho i titul profesor filmu a své zkušenosti předával na Columbijské univerzitě.

Při tvorbě snímku Štěňata z roku 1957 se s Formanem seznámila herečka Jana Brejchová. Vzali se o rok později. Manželství se však rozpadlo v roce 1962. S druhou manželkou, zpěvačkou Věrou Křesadlovou, se dali dohromady díky Konkursu. Vychovali dvojčata Matěje a Petra, se kterým Forman zrežíroval jazzovou operu Národního divadla Dobře placená procházka. S poslední manželkou, spisovatelkou a bývalou modelkou Martinou Zbořilovou, někdejší milenkou Karla Gotta, se oženil v roce 1999. Mají spolu dvojčata Andyho a Jima.

 

Články o celebritě

Oscarový výtvarník Theodor Pištěk: Umírá mi kamarád za kamarádem a s Formanem už se nevídáme! Oscarový výtvarník Theodor Pištěk: Umírá mi kamarád za kamarádem a s Formanem už se nevídáme! Muž mnoha talentů Theodor Pištěk, který ve středu oslavil 85. narozeniny, se věnoval malbě, scénografii… číst článek
Theodor Pištěk (85): Žádné jubileum, ale neštěstí: Stáří není důvod k oslavě, umírají mi kamarádi Theodor Pištěk (85): Žádné jubileum, ale neštěstí: Stáří není důvod k oslavě, umírají mi kamarádi Oblékal Arabelu, Popelku, Návštěvníky, Draculu i Hradní stráž. Za kostýmy k Amadeovi dokonce dostal… číst článek
Syn Miloše Formana nejde na vejšku: Kvůli hraní videoher! Syn Miloše Formana nejde na vejšku: Kvůli hraní videoher! Dvojčata oscarového rejži už mají po gymplu, na univerzitu míří však pouze jedno z nich. Důvod přerušení… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Theodora Remundová
Theodora Remundová
zobrazit profil Vítek Pokorný
Vítek Pokorný
zobrazit profil Martin Dolenský
Martin Dolenský
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil David Ondříček
David Ondříček
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl