Jan Železný

Datum narození: 16.6.1966
Místo narození: Mladá Boleslav
Váha: 88 kg
Výška: 185 cm
Profese: oštěpař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

V hodu oštěpem by ho nepřekonal ani bájný Achilles. Jediný, kdo dokázal přehodit světový rekord Jana Železného, byl totiž on sám. První nastavil v roce 1987, kdy pokořil hranici 87 metrů. Následovaly fantastické hody z Osla, Pietersburgu a Sheffieldu. V roce 1996 přehodil skoro celý jenský stadion; 98,48 metru ho přivedlo do varu. Dodnes se k tomuto výkonu nikdo ani nepřiblížil.

K atletice se Jan Železný dostal přes házenou a hokej, kriketový míček odpaloval k osmdesáti metrům. Do oštěpu se zamiloval na vojně. Správnou volbu povolání si potvrdil v roce 1987 na československém mistrovství v Nitře, kde předvedl svůj první rekord. O rok později přivezl z olympiády stříbro. Na další závody přijížděl v pozici favorita.

Třikrát se stal Jan Železný mistrem světa, třikrát vyhrál olympijské hry. Soupeři neměli naději, přehazoval je o celé metry. V roce 2000 vyhrál anketu Atlet světa, dvakrát se stal Atletem Evropy, sedmkrát atletem Česka a čtyřikrát Sportovcem roku. Prezident Václav Havel ho v roce 2001 vyznamenal medailí Za zásluhy. Krom toho zasedal Jan Železný v Českém i Mezinárodním olympijském výboru.

Několik medailí mu uteklo kvůli zraněním zad, ramene či achillovky. S vrcholovou kariérou se Jan Železný rozloučil bronzem z mistrovství Evropy 2006. Hodem 85,92 metru překonal světový rekord v kategorii veteránů nad 40 let.

Své rady a zkušenosti předává dál z pozice trenéra. A jde mu to výborně. Mezi jeho svěřence patří i olympijská vítězka Barbora Špotáková nebo mistr Evropy Vítězslav Veselý – evropská trofej je jediný klenot, kterého Jan Železný nikdy nedosáhl. Kromě trenérství také podniká.

V roce 1987 se oženil s bývalou zdravotní sestrou Martou Železnou. Vychovali syna Jana a dceru Katarinu. V roce 2007 se rozvedli. S nynější partnerkou Barborou Výbornou má Železný dceru Annu.

 

Články o celebritě

Nervaly se o Jágra ani Rosického. S kým se chtěly fotit sporťačky z ČT? Nervaly se o Jágra ani Rosického. S kým se chtěly fotit sporťačky z ČT? Byl to boj. Dvanáct sportovních redaktorek České televize se rozhodlo nafotit kalendář s hvězdami… číst článek
Věčně nemocná Anna K. u lékaře! Co si vyslechla? Věčně nemocná Anna K. u lékaře! Co si vyslechla? Magnet na nemoci a úrazy, to je Anna K (50). Zpěvačka, která se poprala s rakovinou prsu a neustále… číst článek
Vysoká hra Zdeňka Haníka: Jak český premiér podpořil juniora Krpálka Vysoká hra Zdeňka Haníka: Jak český premiér podpořil juniora Krpálka Judista Lukáš Krpálek porazil v polotěžké váze na olympiádě v Riu všechny své soupeře a získal jedinou… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Roger Federer
Roger Federer
zobrazit profil Tiger Woods
Tiger Woods
zobrazit profil Ondřej Zahustel
Ondřej Zahustel
zobrazit profil Eliška Klučinová
Eliška Klučinová
zobrazit profil Milan  Michálek
Milan Michálek
zobrazit profil Ronda Rousey
Ronda Rousey
zobrazit profil Lukáš Pollert
Lukáš Pollert
zobrazit profil Sebastian Vettel
Sebastian Vettel