Petr Kotvald

Datum narození: 8.7.1959
Místo narození: Žatec
Profese: Zpěvák, producent, tanečník a herec.
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

V 80. letech patřil zpěvák Petr Kotvald neodmyslitelně ke Standovi Hložkovi a Haně Zagorové. Pak se vydal na vlastní sólovou dráhu.

Petr Kotvald byl už od mala veden k hudbě, navštěvoval LŠU (Lidovou školu umění), kde se učil hrát na klavír a současně se učil zpívat. Při docházení na elektrotechnickou průmyslovou školu v Chomutově, zpíval se skupinou Scarabeus. V letech 1977-1979 soutěžil na jihlavském festivalu Mladá píseň a v roce 1978 právě na tomto festivalu získal první cenu za osobní interpretaci a o rok později tento festival vyhrál.

Od roku 1981 se Petr Kotvald a Stanislav Hložek stali členy orchestru Karla Vágnera a vedle Hany Zagorové si získali značnou popularitu. Písnička Holky z naší školky se stala nejprodávanější nahrávkou na gramofonových deskách všech dob. Prodalo se přes jeden milion nosičů a lidé ji milují ještě po třech desetiletích.

V roce 1986 se rozhodl skupinu opustit a zaměřit se na svou sólokariéru. To se ovšem neobešlo bez následků. Rozhádal se se Standou Hložkem, dokonce i Hana Zagorová mu to měla dlouho za zlé, ale i ona po čase přiznala, že jeho ambice prosadit se sólo pochopila.

Tak začal vystupovat se svou kapelou Trik. Úspěch měl především díky diskotékovým hitům a svému vystupování na pódiu, kde měl vypilovanou choreografii. Do povědomí se také hodně dostal díky na svou dobu kontroverzním kostýmům, které nosil.

Jak šel čas a zájem o českou populární muziku klesal, se Petr Kotvald dočkal výrazného úspěchu až s albem MCMXCVI (1996) a později s albem Největší hity (1999). Z novějších alb se o hitových písních dá mluvit snad jen u skladby Mumuland (2001) a Marylin (2003).

V roce 2010 se se Standnou Hložkem udobřili. Vydali dvojalbum svých největších hitů s názvem Diskohrátky a uspořádali turné. O žádném velkém comebacku se ale mluvit nedá.

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Sagvan Tofi
Sagvan Tofi
zobrazit profil Jana Fabiánová
Jana Fabiánová
zobrazit profil Eva Dvořáčková
Eva Dvořáčková
zobrazit profil Tina Turner
Tina Turner
zobrazit profil Vlastimil Třešňák
Vlastimil Třešňák
zobrazit profil Helena Vondráčková
Helena Vondráčková
zobrazit profil Michael Kmeť - Separ
Michael Kmeť - Separ
zobrazit profil Radka Fišarová
Radka Fišarová