Petr Kotvald

Datum narození: 8.7.1959
Místo narození: Žatec
Profese: Zpěvák, producent, tanečník a herec.
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

V 80. letech patřil zpěvák Petr Kotvald neodmyslitelně ke Standovi Hložkovi a Haně Zagorové. Pak se vydal na vlastní sólovou dráhu.

Petr Kotvald byl už od mala veden k hudbě, navštěvoval LŠU (Lidovou školu umění), kde se učil hrát na klavír a současně se učil zpívat. Při docházení na elektrotechnickou průmyslovou školu v Chomutově, zpíval se skupinou Scarabeus. V letech 1977-1979 soutěžil na jihlavském festivalu Mladá píseň a v roce 1978 právě na tomto festivalu získal první cenu za osobní interpretaci a o rok později tento festival vyhrál.

Od roku 1981 se Petr Kotvald a Stanislav Hložek stali členy orchestru Karla Vágnera a vedle Hany Zagorové si získali značnou popularitu. Písnička Holky z naší školky se stala nejprodávanější nahrávkou na gramofonových deskách všech dob. Prodalo se přes jeden milion nosičů a lidé ji milují ještě po třech desetiletích.

V roce 1986 se rozhodl skupinu opustit a zaměřit se na svou sólokariéru. To se ovšem neobešlo bez následků. Rozhádal se se Standou Hložkem, dokonce i Hana Zagorová mu to měla dlouho za zlé, ale i ona po čase přiznala, že jeho ambice prosadit se sólo pochopila.

Tak začal vystupovat se svou kapelou Trik. Úspěch měl především díky diskotékovým hitům a svému vystupování na pódiu, kde měl vypilovanou choreografii. Do povědomí se také hodně dostal díky na svou dobu kontroverzním kostýmům, které nosil.

Jak šel čas a zájem o českou populární muziku klesal, se Petr Kotvald dočkal výrazného úspěchu až s albem MCMXCVI (1996) a později s albem Největší hity (1999). Z novějších alb se o hitových písních dá mluvit snad jen u skladby Mumuland (2001) a Marylin (2003).

V roce 2010 se se Standnou Hložkem udobřili. Vydali dvojalbum svých největších hitů s názvem Diskohrátky a uspořádali turné. O žádném velkém comebacku se ale mluvit nedá.

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová
zobrazit profil Magdalena Kožená
Magdalena Kožená
zobrazit profil Michael Kmeť - Separ
Michael Kmeť - Separ
zobrazit profil Markéta Procházková
Markéta Procházková
zobrazit profil Beyoncé Knowles-Carter
Beyoncé Knowles-Carter
zobrazit profil Richard Krajčo
Richard Krajčo
zobrazit profil Šárka Vaňková
Šárka Vaňková
zobrazit profil Frank Sinatra
Frank Sinatra