Roman Janoušek

Datum narození: 3.7.1968
Přezdívka: Mazánek
Místo narození: Praha
Profese: miliardář, lobbista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Roman Janoušek je bývalý číšník, po listopadu 1989 se vypracoval, stal se z něj miliardář a lobbista, známý svými kontakty ve vysoké politice, které velmi zajímají policii.

Po dokončení gymnázia pracoval Roman Janoušek jako číšník. V 90. letech začal studovat práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr. Ani u studia se nevyhnul pochybám, když se ukázalo, že na fakultě chybí jeho diplomová práce. Tu prý měly zničit povodně v roce 2002.

V 90. letech Roman Janoušek začal také s podnikáním. To se ze začátku točilo kolem pražského paláce Blaník, kde se seznámil s budoucím pražským primátorem Pavlem Bémem. Díky této známosti se tak brzy stal jedním z kmotrů ODS. Sám Janoušek se často označoval za "politického podnikatele". Nelze se tak divit, že velká část jeho podnikatelských aktivit byla spojená se státními zakázkami. Stejně tak nikoho nepřekvapí, že se v souvislosti s nimi často mluvilo o korupci.

Jméno Romana Janouška se poprvé začalo propírat v souvislosti s VZP. Ta totiž dlouhodobě posílala stamiliony na účty firem, které s ním byly spojeny. Týká se to i předražené výroby časopisu pro VZP, na níž se podílel i publicista a pozdější ministr vnitra Radek John.

Právní tahanice se Romanu Janouškovi nevyhýbají ani v zahraničí. Ve Švýcarsku musí vysvětlovat původ peněz několika svých firem. Tamní policie jim totiž pro podezření z praní špinavých peněz obstavila několik účtů, na kterých by mělo být až 120 milionů švýcarských franků (2 miliardy Kč). K penězům navíc měli mít přístup i někteří úředníci Pražského magistrátu.

Poslední velkou finanční kauzou, která je s Romanem Janouškem spojená je multifunkční karta Opencard. Několik auditů ukázalo, že dopravní podnik na ní nevydělává. To ale neplatí pro přibližně osm firem, které jsou pravděpodobně vlastněné Romanem Janouškem.

I přes táhlá a nekonečná policejní vyšetřování podezřelých obchodů byl nakonec Roman Janoušek potrestán za velice odlišný zločin. V roce 2012 se rozhodl řídit své Porsche opilý. Způsobil tak lehkou nehodu, od které ujel. Když se ho později pokusila zastavit řidička nabouraného vozu, přišel Janouškův zkrat. Pokusil se ženu zastrašit, tím, že na ní najede. Manévr mu ale nevyšel a ženu srazil. Následně byl obviněn. Na jaře roku 2014 byl odsouzen ke třem letům vězení a zákazu řízení na pět let, odvolací soud mu pak v září trest zpřísnil na 4,5 roku.

 

Články o celebritě

Janouškovi brzy vyprší čas. Lobbista musí do půlnoci nastoupit do vězení, zatím otálí Janouškovi brzy vyprší čas. Lobbista musí do půlnoci nastoupit do vězení, zatím otálí Lobbista Roman Janoušek v neděli do 16:00 nenastoupil k zbytku přerušeného trestu do vazební věznice… číst článek
Janoušek se do vězení nikdy nevrátí? Může požádat o upuštění trestu Janoušek se do vězení nikdy nevrátí? Může požádat o upuštění trestu Lobbista Roman Janoušek by měl teoreticky nastoupit do vězení 26. listopadu, může ale požádat o upuštění… číst článek
 Janouškův znalec dostal trest! Janouškův znalec dostal trest! Zkreslování posudků ve prospěch lobbisty Romana Janouška (49) vyneslo znalci Jiřímu Dolečkovi osmnáctiměsíční… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Princezna Charlotte Elizabeth Diana
Princezna Charlotte Elizabeth Diana
zobrazit profil Josef Toman
Josef Toman
zobrazit profil Niels Högel
Niels Högel
zobrazit profil Simon Nellis
Simon Nellis
zobrazit profil Partik Rokl
Partik Rokl
zobrazit profil Michal Stehlík
Michal Stehlík
zobrazit profil František Mrázek
František Mrázek
zobrazit profil Pink
Pink