Roman Janoušek

Datum narození: 3.7.1968
Přezdívka: Mazánek
Místo narození: Praha
Profese: miliardář, lobbista
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Roman Janoušek je bývalý číšník, po listopadu 1989 se vypracoval, stal se z něj miliardář a lobbista, známý svými kontakty ve vysoké politice, které velmi zajímají policii.

Po dokončení gymnázia pracoval Roman Janoušek jako číšník. V 90. letech začal studovat práva na Univerzitě Karlově a v roce 2003 získal titul JUDr. Ani u studia se nevyhnul pochybám, když se ukázalo, že na fakultě chybí jeho diplomová práce. Tu prý měly zničit povodně v roce 2002.

V 90. letech Roman Janoušek začal také s podnikáním. To se ze začátku točilo kolem pražského paláce Blaník, kde se seznámil s budoucím pražským primátorem Pavlem Bémem. Díky této známosti se tak brzy stal jedním z kmotrů ODS. Sám Janoušek se často označoval za "politického podnikatele". Nelze se tak divit, že velká část jeho podnikatelských aktivit byla spojená se státními zakázkami. Stejně tak nikoho nepřekvapí, že se v souvislosti s nimi často mluvilo o korupci.

Jméno Romana Janouška se poprvé začalo propírat v souvislosti s VZP. Ta totiž dlouhodobě posílala stamiliony na účty firem, které s ním byly spojeny. Týká se to i předražené výroby časopisu pro VZP, na níž se podílel i publicista a pozdější ministr vnitra Radek John.

Právní tahanice se Romanu Janouškovi nevyhýbají ani v zahraničí. Ve Švýcarsku musí vysvětlovat původ peněz několika svých firem. Tamní policie jim totiž pro podezření z praní špinavých peněz obstavila několik účtů, na kterých by mělo být až 120 milionů švýcarských franků (2 miliardy Kč). K penězům navíc měli mít přístup i někteří úředníci Pražského magistrátu.

Poslední velkou finanční kauzou, která je s Romanem Janouškem spojená je multifunkční karta Opencard. Několik auditů ukázalo, že dopravní podnik na ní nevydělává. To ale neplatí pro přibližně osm firem, které jsou pravděpodobně vlastněné Romanem Janouškem.

I přes táhlá a nekonečná policejní vyšetřování podezřelých obchodů byl nakonec Roman Janoušek potrestán za velice odlišný zločin. V roce 2012 se rozhodl řídit své Porsche opilý. Způsobil tak lehkou nehodu, od které ujel. Když se ho později pokusila zastavit řidička nabouraného vozu, přišel Janouškův zkrat. Pokusil se ženu zastrašit, tím, že na ní najede. Manévr mu ale nevyšel a ženu srazil. Následně byl obviněn. Na jaře roku 2014 byl odsouzen ke třem letům vězení a zákazu řízení na pět let, odvolací soud mu pak v září trest zpřísnil na 4,5 roku.

 

Články o celebritě

Lobbista Janoušek: Sedět kvůli zdraví nejde! Lobbista Janoušek: Sedět kvůli zdraví nejde! Lobbista Roman Janoušek (49) dosáhl dvouletého odkladu trestu díky rozhodnutí krajského soudu v Brně.… číst článek
Lobbista Janoušek nemůže nastoupit do vězení. Stálo by ho to život, tvrdí lékaři Lobbista Janoušek nemůže nastoupit do vězení. Stálo by ho to život, tvrdí lékaři Pražský lobbista Roman Janoušek není schopen nastoupit do vězení. K takovému posudku dospěli v pátek… číst článek
GIBS žene detektiva protimafiánského útvaru před soud. Za to, že donášel mafii GIBS žene detektiva protimafiánského útvaru před soud. Za to, že donášel mafii Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) navrhla obžalovat bývalého detektiva protimafiánského… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Hana Zaňáková
Hana Zaňáková
zobrazit profil Pavel Vrba
Pavel Vrba
zobrazit profil Barbora Snopková
Barbora Snopková
zobrazit profil Vica Kerekes
Vica Kerekes
zobrazit profil Lidie  Vajnerová
Lidie Vajnerová
zobrazit profil Nicky Hilton
Nicky Hilton
zobrazit profil  Vladimír Sičák
Vladimír Sičák
zobrazit profil Usain Bolt
Usain Bolt