Soňa Kodetová

Datum narození: 8.4.1945
Místo narození: Bratislava, Slovensko
Profese: manažerka, politička, spisovatelka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Manželka slavného herce Soňa Kodetová se angažuje v politice za ODS a podporuje celoživotní vzdělávání.

Narodila se v Bratislavě, ale brzy se přestěhovala do Žiliny. Soňa Kodetová hodně kreslila a měla jisté výtvarnické ambice, takže když dokončila střední školu a přijela s rodiči přes svou nevoli do Prahy, dostudovala zde grafickou nástavbu. Dnes tohoto stěhování však nelituje. V té době si ji podle jejích slov přátelé „vzali do parády“ a ona definitivně ztratila slovenský přízvuk a zapadla mezi Čechy. Od roku 1963 do roku 1969 potom pracovala jako grafička pro Československou televizi – TV Praha, kde například ručně kreslila titulky k různým televizním inscenacím, což podle jejího vyjádření bylo „šílené“.

Na přelomu let 1967 a 1968 se seznámila s Jiřím Kodetem a v roce 1969 se vzali (Soňa později prozradila, že život s ním nebyl vůbec jednoduchý). Celá rodina tehdy Soně Kodetové emigrovala do Švýcarska, kde si její otec zařídil lékařskou praxi a ona kvůli manželovi zůstala v Československu. Rozhodnutí zůstat tenkrát nebylo definitivní, podle jejích slov ji však později už Jiří Kodet „nepustil“ a ona tu s ním nakonec ráda zůstala. Následující roky strávila jako žena v domácnosti, z tohoto manželství má dvě děti – dceru Barboru Kodetovou, herečku, a syna Iana Kodeta, který je hudebník.

V roce 1989 v Praze spoluzakládala Občanské fórum a tím také začala její politická kariéra, protože byla zvolena do zastupitelstva MČ Praha 12. O tři roky později vstoupila do ODS a v následujících dvaceti letech byla do zastupitelstva MČ Praha 12 volena nepřetržitě. V letech 1995 – 2000 pracovala dokonce jako oblastní manažerka ODS pro Prahu 12. Když v roce 2005 Jiří Kodet zemřel, začala Soňa opět studovat, a to právo, ekonomii, politologii a veřejnou správu na liberálně konzervativní akademii CEVRO.

Od roku 1995 až do současnosti spolupracuje s médii a píše články do novin. Má na kontě dvě knihy o svém slavném manželovi – Jiří Kodet o sobě z roku 2006 a Jiří Kodet: ty a já na miskách vah z roku 2012. V letech 1998 – 2010 byla poradkyní poslanců v oblastech kultury, školství a neziskového sektoru. V letech 2008 – 2010 působila v poradním sboru primátora Prahy pro oblast kulturní a grantové politiky. V letech 2010 – 2012 zase působila jako předsedkyně komise pro místní rozvoj Cholupic a Točné MČ Praha 12. Od roku 2005 do roku 2009 pracovala jako vedoucí oddělení marketingu a PR nadačního fondu Plaváček. V roce 2008 založila odborový svaz Klub 3. tisíciletí pro celoživotní vzdělávání a po další dva roky pracovala jako jeho předsedkyně.