Dominique Strauss-Khan

Datum narození: 25.4.1949
Místo narození: Neuilly-sur-Seine
Profese: bývalý šéf MMF
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominique Strauss-Khan je bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu, jehož kariéru ukončilo nařčení ze znásilnění pokojské Nafissaty Diallo.

Tento francouzský ekonom zastával v letech 1991 – 1993 post ministra průmyslu a zahraničního obchodu. Později se stal francouzským ministrem financí a šéfem Mezinárodního měnového fondu. V roce 2006 se snažil získat prezidentskou nominaci, ale nepodařilo se mu to. V posledních letech aktivně vystupoval proti pozici nestabilního amerického dolaru a to hlavně kvůli mezinárodnímu obchodu. Nic z toho mu ale nepřineslo takovou popularitu, jaké aféry, jimž musel čelit. Dominique Strauss-Khan byl např. obviněn z padělání dokumentů ve snaze finančně si polepšit. A celý svět si ho pamatuje kvůli sexuální aféře v roce 2011.

Byl tehdy zatčen a obviněn ze sexuálního obtěžování Nafissaty Diallo, pokojské v hotelu, kde byl ubytován. Ještě téhož roku na post šéfa MMF rezignoval a prohlásil, že se jednalo diskreditaci ze strany Nicolase Sarkozyho. S pokojskou vše nakonec vyrovnal mimosoudně finanční kompenzací. O rok později byl vystaven dalším obviněním v souvislosti s kuplířstvím a skupinovým znásilněním prostitutek v jednom z francouzských hotelů (byla mezi nimi i známá bosenská prostitutka Irma Nici). Obvinění bylo staženo poté, co jedna ze společnic náhle změnila svou výpověď. Média později spekulovala o údajné finanční částce, kterou tato společnice mohla obdržet. Jeho aféry mu zničily politický i osobní život.