Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Hvězdy na Česko-Slovenském plese: Gregorová s mladším mužem, Slováček s Gelemovou i chirurg Karla Gotta! Hvězdy na Česko-Slovenském plese: Gregorová s mladším mužem, Slováček s Gelemovou i chirurg Karla Gotta! Česko-Slovenský ples patří každoročně mezi nejprestižnější události plesové sezóny, a tak si ho nenechávají… číst článek
Herec Dulava je po operaci srdce! Zachránil ho profesor Pirk Herec Dulava je po operaci srdce! Zachránil ho profesor Pirk Herec Jaromír Dulava (57) známý například z pohádky Jak si zasloužit princeznu musel v poslední době… číst článek
Herec Dulava (57) už je po operaci srdce: Zachránil ho profesor Pirk! Herec Dulava (57) už je po operaci srdce: Zachránil ho profesor Pirk! Konečně to má za sebou! Celý měsíc čekal Jaromír Dulava (57) na operaci srdce, aby zase bez bázně… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Eliška Boušková
Eliška Boušková
zobrazit profil Ivo  Jahelka
Ivo Jahelka
zobrazit profil Miloš Hlavica
Miloš Hlavica
zobrazit profil Pavel Kubina
Pavel Kubina
zobrazit profil Václav Bělohradský
Václav Bělohradský
zobrazit profil Milan Gulaš
Milan Gulaš
zobrazit profil David Koller
David Koller
zobrazit profil Lady Gaga
Lady Gaga