Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Nad rakví Štědrého (†80) promluví Bohdalová! Nad rakví Štědrého (†80) promluví Bohdalová! To je velké gesto. Jiřina Bohdalová (86) se na pohřbech zásadně nevyjadřuje ani pro televizní štáby.… číst článek
Zemřel Karel Štědrý (†80): SLIB GOTTOVI, který už nesplní… Zemřel Karel Štědrý (†80): SLIB GOTTOVI, který už nesplní… Kamarádi na život a bohužel kvůli jednomu z nich... I na smrt. Karla Gotta (78) a Karla Štědrého… číst článek
HUSTÁ ANKETA: Celebrity o výsledku voleb HUSTÁ ANKETA: Celebrity o výsledku voleb Zklamání, zoufání i radost, někdo je spokojený, druhý rozhořčený, zavládlo i překvapení, vyplývá… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Michaela Habáňová
Michaela Habáňová
zobrazit profil David Radil manažer
David Radil manažer
zobrazit profil Jiří Štrébl
Jiří Štrébl
zobrazit profil David Furnish
David Furnish
zobrazit profil Zora Ulla Keslerová
Zora Ulla Keslerová
zobrazit profil Jiří Adamec
Jiří Adamec
zobrazit profil Marcela Březinová
Marcela Březinová
zobrazit profil Svatopluk Havelka
Svatopluk Havelka