Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Bravo! Mistři světa dupou do pedálů pro děti s rakovinou! Bravo! Mistři světa dupou do pedálů pro děti s rakovinou! Jestli uvidíte peloton cyklistů v čele s mužem na vysokém kostitřasu, zpozorněte! Když kvůli nim… číst článek
Karla Gotta budou tento týden operovat: Zdroj z IKEM prozradil detaily zákroku Karla Gotta budou tento týden operovat: Zdroj z IKEM prozradil detaily zákroku Národ od víkendu opět upíná zrak ke Karlu Gottovi (76)! Zpěvák totiž oznámil, že na konci tohoto… číst článek
František Ringo Čech o uprchlících: V Evropě bude válka do tří let! Já zbroják mám... František Ringo Čech o uprchlících: V Evropě bude válka do tří let! Já zbroják mám... Vším, co dělá a říká František Ringo Čech (72), provokuje. Obrazy, jimiž nezřídka komentuje společenské… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Libor Došek
Libor Došek
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Jiří  Novotný
Jiří Novotný
zobrazit profil Zuzana Šavrdová
Zuzana Šavrdová
zobrazit profil Dominika Myslivcová
Dominika Myslivcová
zobrazit profil Muammar Kaddáfí
Muammar Kaddáfí
zobrazit profil Vojta Nedvěd
Vojta Nedvěd
zobrazit profil Soon-Yi Previn
Soon-Yi Previn