Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Petra Novotného evakuovali z IKEM: Skončil opět ve vojenské nemocnici! Petra Novotného evakuovali z IKEM: Skončil opět ve vojenské nemocnici! Nemocniční kruh se uzavřel. Kvůli havárii potrubí musel Petr Novotný (69) po dvojitém bypassu náhle… číst článek
Bavič Petr Novotný: Selhalo mu srdce! Rychlý převoz do IKEMu Bavič Petr Novotný: Selhalo mu srdce! Rychlý převoz do IKEMu Zdravotní stav baviče Petra Novotného (69) se dramaticky zhoršil! Před několika dny byl z vojenské… číst článek
Dádin Vito o Felixovi: Tohle jste nečekali! Dádin Vito o Felixovi: Tohle jste nečekali! To jsou paradoxy! Zatímco Dáda Patrasová (60) kvůli manželovi Felixovi Slováčkovi (73) probrečela… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Václav Horáček
Václav Horáček
zobrazit profil Stanislav Huml
Stanislav Huml
zobrazit profil Lucie Zedníčková
Lucie Zedníčková
zobrazit profil František Gábor
František Gábor
zobrazit profil Karel Fiala
Karel Fiala
zobrazit profil Miroslav Moravec
Miroslav Moravec
zobrazit profil Melissa Rauch
Melissa Rauch
zobrazit profil Tomáš Přikryl
Tomáš Přikryl