Jan Pirk

Datum narození: 29.4.1948
Místo narození: Praha
Profese: kardiochirurg
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Nejznámější český kardiochirurg Jan Pirk dosud operoval na 7500 srdcí a více než 200 jich transplantoval. Přednosta Kardiocentra z pražského IKEM je známý vytrvalostní běžec a šarmantní nositel legendárního motýlka v kombinaci s lékařským pláštěm.

V roce 2012 stál Jan Pirk v čele týmu, který voperoval pacientovi místo srdce dvě čerpadla. Ta jej udržovala při životě po dobu několika měsíců, bohužel se nenašel vhodný dárce nového orgánu. Operace ale posunula světovou medicínu a znovu českou kardiologii zvýraznila na světové mapě. Nové srdce před několika lety úspěšně voperoval i svému kolegovi z motolské nemocnice Milanu Šamánkovi, zakladateli proslulé dětské kardiologie. Mezi jeho pacienty patří také např. Juraj Jakubisko.

V roce 2012 se Jan Pirk se pustil i do politiky a stal se předsedou volebního výboru prezidentského kandidáta Jana Fischera. Poněkud hořký závěr spolupráce při kampani jej poučil, že v politice se hraje jinak, než u operačního sálu a z politického kolbiště se poté stáhl.

Pro svou náročnou operatérskou činnost musí být Jan Pirk v top fyzické kondici. Tu si udržuje hlavně během. Je pravidelný účastník Běchovického běhu a Velká Kunratické. Navíc zvládá i maratony, za sebou jich má už 7. Cvičí také každé ráno 20 minut a budík mu zvoní vždy v 5.20 hod.

Jan Pirk, kterému se přezdívá „český Paul Newman“, pochází z lékařské rodiny - medicíně se věnovali i jeho otec a praotec. Během studia medicíny se oženil a s manželkou Blankou, mají dva syny. Je dědečkem šesti vnoučat.

 

Články o celebritě

Mistr etikety a bývalý Havlův mluvčí Špaček: Stydím se za svou minulost! Mistr etikety a bývalý Havlův mluvčí Špaček: Stydím se za svou minulost! Maturanti již chystají své závěrečné plesy a další generace nastoupila do tanečních. Nastalo období… číst článek
Co bude s Ulicí? Hadrbolcovou zradilo srdíčko! Co bude s Ulicí? Hadrbolcovou zradilo srdíčko! Skončila v nemocnici! Zdena Hadrbolcová (78) alias pekařka Růžena z Ulice podstoupila okamžitou katetrizaci.… číst článek
Bravo! Mistři světa dupou do pedálů pro děti s rakovinou! Bravo! Mistři světa dupou do pedálů pro děti s rakovinou! Jestli uvidíte peloton cyklistů v čele s mužem na vysokém kostitřasu, zpozorněte! Když kvůli nim… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Adéla Šeďová
Adéla Šeďová
zobrazit profil Peter Dinklage
Peter Dinklage
zobrazit profil Edward Redmayne
Edward Redmayne
zobrazit profil David Prachař
David Prachař
zobrazit profil Ivan Hlinka
Ivan Hlinka
zobrazit profil Vratislav Mynář
Vratislav Mynář
zobrazit profil David Deyl
David Deyl
zobrazit profil Kateřina Hrachovcová-Herčíková
Kateřina Hrachovcová-Herčíková