Alžběta Pomořanská

Datum úmrtí: 14.2.1393
Profese: císařovna

Související celebrity

Životopis

Alžběta Pomořanská byla čtvrtou a poslední ženou Karla IV., který před tím třikrát ovdověl. Stala se císařovnou, Karla IV. přežila a ještě před tím mu porodila šest dětí, mezi nimi Zikmunda Lucemburského.

S Alžbětou Pomořanskou se Karel IV. ženil roku 1363 v Krakově za poměrně dramatických okolností. Hrozila mu totiž válka o jeho císařskou vládu s opozicí, která se zformovala kolem Rudolfa Habsburského.

Vojska se už šikovala na hranici Moravy a Uher. V tom dorazila zpráva o náhlém úmrtí třetí ženy Karla IV. Anny Svídnické. Šlo o chráněnkyni uherského krále Ludvíka I., významného člena opozice proti Karlu IV. Smrt Anny Svídnické pomohla k příměří a ke smírnému řešení konfliktu.

Potvrdil to Karlův sňatek s Alžbětou Pomořanskou, dcerou vlivného člena opozice Bogislava Pomořanského. Nevěstě bylo 16 let, ženichovi 47. Císař Karel IV. našel kompromis také s polským králem Kazimírem, dnes je Pomořansko dnes rozděleno právě mezi Polsko a Německo. Sňatek s dcerou Pomořanského rodu přišel asi rok po smrti Anny Svídnické a posílil naděje Lucemburků na získání polského dědictví. Kazimír byl  bezdětný.

Za to Alžběta Pomořanská rodila jedno dítě za druhým. První byla v roce 1366 Anna Lucemburská, pozdější anglická královna. O dva roky později přišel na svět Zikmund Lucemburský, a to v Norimberku, kde se dříve narodil jeho starší nevlastní bratr Václav IV. Za další dva roky měla Alžběta Pomořanská s Karlem IV. Jana Zhořeleckého. Posledním z dětí, které přežily útlý věk byla Markéta Lucemburská. Dva synci Karel a Jindřich zemřeli v prvním roce svého života. Jindřich skonal stejně jako Karel IV. v roce 1378.

Alžběta Pomořanská byla silná, sebevědomá a cílevědomá žena. Do rození dětí stihla dvě korunovace. Českou královnou se stala až tři dny po malém Václavu IV., aby si rod Pomořanských nemohl činit nároky na český trůn. V roce 1366, v němž porodila první dceru, podstoupila jízdu do Říma, aby se stala císařovnou. Cesta trvala dva roky a během ní přišel na svět Zikmund.

Alžběta Pomořanská přežila Karla IV. o 15 let, dožívala však v ústraní v Hradci Králové, městě královen.
Dobou panování Karla IV. a Alžběty Pomořanské se inspiroval film Noc na Karlštejně, v němž královnu hrála Jana Brejchová.

 

Další Politici

zobrazit profil Josef Táborský
Josef Táborský
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Jakub Michálek
Jakub Michálek
zobrazit profil Josef Řihák
Josef Řihák
zobrazit profil Miroslav Antl
Miroslav Antl
zobrazit profil Ivo Vondrák
Ivo Vondrák
zobrazit profil John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy
zobrazit profil Jana Černochová
Jana Černochová