Jan Žižka | Celebwiki.cz
Jan Žižka

Jan Žižka

Datum úmrtí: 11.10.1424
Profese: Husitský vojevůdce

Související celebrity

Životopis

Jan Žižka je všem znám jako největší vojevůdce v českých dějinách. Během svého života byl ale i lapkou a zlodějem, náboženským fanatikem, možná i „agentem“ a po své smrti chtěl být válečným bubnem.

O Žižkově narození a dětství se mnoho neví. Narodil se okolo roku 1360 v Trocnově.

Někdy mezi deseti až dvanácti lety přišel o levé oko úderem meče. To odhalil nález Žižkovy lebky v roce 1910. Rána byla vedena od čela šikmo dolů až do koutka úst. Div, že takové zranění přežil.

Za svůj život byl nejspíš dvakrát ženatý a měl více dětí, historicky lze však doložit jen jedinou dceru, pro kterou skládal věno.

Nejprve byl zemanem. Jako hospodáři se mu ale nedařilo a o svůj majetek přišel. Počátkem 15. století se stal součástí skupiny zlodějů lupiče Matěje. Tato tlupa útočila zejména na majetek rodu Rožmberků, jehož rozpínavost nebyla příjemná ani králi Václavu IV. Lucemburskému, proto Matějův spolek tiše toleroval. Tedy až do doby, kdy se s Rožmberky udobřil. V tom okamžiku byla Matějova banda nepotřebná a její členové skončili na popravišti. Až na Jana Žižku z Trocnova, kterému král Václav IV. udělil amnestii, v níž bylo uvedeno: ,,Našemu milému věrnému Žižkovi..." Někteří historici se proto domnívají, že Žižka byl v Matějově skupině coby „tajný agent“ ve službách jeho veličenstva. Jak si jinak vysvětlit, že měl královu naprostou důvěru a stal se pak ochráncem královny Žofie.

Pravidelně začal navštěvovat kázání Jana Husa v Betlémské kapli. Plně souhlasil s jeho názory. Upálení Mistra Jana 6. července 1415 jej proto velmi zarmoutilo a vzbudilo v něm hněv vůči všem Husovým odpůrcům.

30. července 1419 byl jedním z hlavních vykonavatelů první pražské defenestrace, při které Husovi stoupenci vyhodili z okna dvanáct protihusitských radních. Třináctého, který se schovával pod stolem v kuchyni, zamordovali na místě. To byl začátek husitských válek, ve kterých Žižka sehrál významnou roli.

Byl geniálním válečným stratégem. Několikrát vybojoval vítězství proti značné přesile. Dokázal při tom vždy skvěle využít dané terénní podmínky a získat si naprostou oddanost svých vojáků.

Vavřinec z Březové popisuje Žižkovy vůdčí schopnosti takto: „Nadmíru odvážný a statečný. Jeho řízením se hotovilo všechno vojsko a za ním šli všichni sedláci, třebas bez zbroje, jenom s cepy, palicemi, samostříly a sudlicemi a velmi ochotně ho poslouchali.“

Městem Žižkovi zaslíbeným byl Tábor, jehož se stal hejtmanem.

V červnu 1421 při obléhání hradu Rábí přišel i o pravé oko. Nadále byl ale úspěšným vojevůdcem. Král Zikmund, jeho hlavní protivník, několikrát stáhl svá vojska, než aby riskoval porážku.

Žižka věřil, že je bojovníkem božím. Husitské ideje bral zcela dogmaticky. Své nepřátele nelitoval a nechával je nemilosrdně vraždit. Ušetřil vždy jen ženy a děti.

V čele husitských vojsk byl čtyři roky, dva roky z toho byl úplně slepý. Za celou dobu však nepoznal skoro žádné pokoření.

Žižka zemřel 11. října 1424 při obléhání Přibyslavi. Dlouho se mělo za to, že zemřel na mor. Uznávaný lékař a vědec MUDr. Josef Thomayer však na základě zkoumání veškerých popisů Žižkova úmrtí přišel na jinou příčinu: karbunkl neboli hnisavý zánět kůže a podkožní tkáně.

Když se nemocného Žižky ptali, kde chce být po smrti pochován, odpověděl prý, ať jej stáhnou z kůže a z ní udělají buben, při jehož zvucích budou nepřátelé prchat. Zbytek těla měli předhodit ptákům.

Velkofilm o nejslavnějším období Žižkova života natočil roku 1955 režisér Otakar Vávra. Vroce 2015 ohlásil režisér Petr Jákl, že jako další film, po snímku Ghoul, hodlá natočit příběh o Janu Žižkovi.

 

Články o celebritě

Producent a režisér Žižky Petr Jákl: Kdy ukáže film za půl miliardy? Producent a režisér Žižky Petr Jákl: Kdy ukáže film za půl miliardy? Petr Jákl (46) přišel do Studia Blesku představit svůj velkofilm Jan Žižka, jehož rozpočet se vyšplhal… číst článek
Šikana v NHL aneb hokejové #MeToo už jede. Kde se zastaví? Šikana v NHL aneb hokejové #MeToo už jede. Kde se zastaví? Trenér nikdy nesmí jít přes čáru, navážet se do svých svěřenců kvůli barvě kůže, případně orientaci.… číst článek
Režisér chystaného Žižky Petr Jákl má další obří zářez: Film se Samuelem L. Jacksonem! Režisér chystaného Žižky Petr Jákl má další obří zářez: Film se Samuelem L. Jacksonem! Režisér a producent Petr Jákl (46) se po úspěšné spolupráci na velkofilmu Jan Žižka rozhodl pokračovat… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Karel Krejza
Karel Krejza
zobrazit profil Celeste Buckingham
Celeste Buckingham
zobrazit profil Tomáš  Vlasák
Tomáš Vlasák
zobrazit profil Pavel Poc
Pavel Poc
zobrazit profil Jan Palach
Jan Palach
zobrazit profil Michal Bílek
Michal Bílek
zobrazit profil Michaela Kudláčková
Michaela Kudláčková
zobrazit profil Niels Högel
Niels Högel
Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít