Alexander Choupenitch se v dětství věnoval hned několika sportům. Hrál tenis a fotbal, cvičil karate. V osmi letech k tomu hrál basketbal, ale pak vše opustil a začal se téměř výlučně věnovat fleretu.
Fleret je bodná zbraň - ten sportovní má samozřejmě místo hrotu kuličku. Podobá se kordu, je ale lehčí a má jinou záštitu ruky. čepel musí být kratší než 110 cm, fleret neváží ani půl kila.
Alexander Choupenitch s fleretem v ruce a maskou na hlavě udivoval už v juniorském věku. Zlomový pro něj byl rok 2014. Na mistrovství Evropy získal nejprve exceloval v kategorii juniorů, zároveň ve světovém poháru seniorů skončil druhý.
Na olympiádu v Riu de Janeiru se Alexander Choupenitch kvalifikoval díky svému pořadí ve světových tabulkách. Nemusel tedy tolik bojovat, jako jeho kolega s kordem Jiří Beran. Doufal zároveň, že dá příklad ostatním.
Alexander Choupenitch si je vědom, že jeho jméno je nezvyklé. Když jeho běloruští rodiče - Šupeničovi - začali cestovat, úředníci jim příjmení uuvedli do dokladů francouzským přepisem. A už to tak zůstalo. Otec i matka Alexandera Choupenitche zpívají, otec dokonce jako sólista brněnské opery. Alexander Choupenitch je brněnským rodákem a českým reprezentantem. Váží si toho i v jeho mateřském klubu.
Přes mladý věk Alexander Choupenitch doufal už v účast na olympiádě v Londýně 2012. Těsně mu tehdy unikla. Čeští šermíři chyběli na čtyřech olympiádách za sebou. Alexander Choupenitch to změnil.
VŠE O LOH 2016 V RIO DE JANEIRU ČTĚTE ZDE