Jiří Bartoška

Datum narození: 24.3.1947
Místo narození: Děčín
Profese: herec, dabér
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Oblíbený herec Jiří Bartoška ztvárnil řadu nezapomenutelných rolí. Roku 1994 se navíc stal ředitelem Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.

Po studiu herectví na brněnské JAMU nastoupil Jiří Bartoška do divadla Husa na provázku. Po následné divadelní peripetii v ústeckém Činoherním studiu se přestěhoval do Prahy. Dlouhá léta zářil Jiří Bartoška v Divadle Na zábradlí spolu s Karlem Heřmánkem, Pavlem Zedníčkem a dalšími, které v roce 1991 vyměnil za nově vzniklé Divadlo Bez zábradlí. Exceloval v dramatech Jakub a jeho pán, Don Juan nebo Largo desolato. V komedii Moje hra českolipského Jiráskova divadla polehával v rakvi.

JIŘÍ BARTOŠKA A TÝDNY OBČANSKÉHO NEKLIDU

Výrazné postavy Jiřímu Bartoškovi jako dlouhodobě nejpřitažlivějšímu českému herci, elegánovi a miláčkovi ženského publika nabízela televize i film. S Ludvíkem Hradílkem vytvořil loveckou dvojici Sokola a Havranpírka ve známé trilogii Osada Havranů, Volání rodu a Na veliké řece. Jiří Bartoška se předvedl i v pohádce Třetí princ, dramatu Je třeba zabít Sekala nebo komedii Stůj nebo se netrefím. Boha si zahrál v Andělovi Páně a Andělovi Páně 2 režiséra Jiřího Stracha a svým způsobem měl s nejvyšším co dočinění i v komediích Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.

JIŘÍ BARTOŠKA S PLAYMATE V POSTELI

Za vedlejší roli ve válečném dramatu Všichni moji blízcí, kde si zahrál s Josefem Abrhámem a Libuší Šafránkovou, získal v roce 1999 sošku Českého lva. V televizi se předvedl v seriálech My všichni školou povinní, Sanitka, Cirkus Humberto či v romantické komedii Ideální manžel. S Miroslavem Donutilem namluvil dokumentární cyklus Na cestě.

Herec Jiří Bartoška úzce spolupracoval s Václavem Havlem. Spoluzakládal Občanské fórum a v prosinci 1989 také vyhlašoval kandidaturu Václava Havla na prezidenta republiky.

O JIŘÍM BARTOŠKOVÍ ČTĚTE ZDE>>

Manželka Andrea Bartošková je po hercově boku déle než 40 let. Vychovali spolu dceru Kateřinu a syna Jana. Jiří Bartoška je znám svou vášní k filmu, cigaretám, golfu a dobrému vínu.

Jiří Bartoška léta patří k nejoblíbenějším českým hercům. Málokdo však ví, že jeho kariéra mohla ve čtyřiceti letech zničehonic skončit. Poté, co mu lékaři nešťastně píchli injekci, ocitl se na prahu smrti a přežil jen tak tak. "Ale musím říct, že jestli takhle vypadá smrt, tak je velmi rychlá a celkem milosrdná," svěřil se herec po letech. Smrt na něj podruhé sáhla v podobě rakoviny mízních uzlin, kterou se mu podařilo překonat. 

 

Články o celebritě

Belmondo chtěl přijet do Varů! Záněty v nohou mu to ale nedovolí... Belmondo chtěl přijet do Varů! Záněty v nohou mu to ale nedovolí... Hlavní hvězdou letošního karlovarského filmového festivalu mohl být Jean-Paul Belmondo (84)! Hvězda… číst článek
Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Bartoška představil hosty letošních Varů: Chtěli jsme Belmonda, ale nemůže přijet! Proč? Tři slavná zahraniční jména oznámil na tiskové konferenci k 52. ročníku mezinárodního filmového festivalu… číst článek
Vojta Kotek má novou holku, sbalil ji u Bartošky! Neuvěříte, čí je to dcera! Vojta Kotek má novou holku, sbalil ji u Bartošky! Neuvěříte, čí je to dcera! Poznali se před měsícem na oslavě sedmdesátin Jiřího Bartošky a zamilovali se do sebe. Vojta Kotek… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Miluše Šplechtová
Miluše Šplechtová
zobrazit profil Stanislav Remunda
Stanislav Remunda
zobrazit profil Adam Sandler
Adam Sandler
zobrazit profil Miroslav Krobot
Miroslav Krobot
zobrazit profil Jaroslav Moučka
Jaroslav Moučka
zobrazit profil Čestmír Gebouský
Čestmír Gebouský
zobrazit profil Sylva Ondrušíková
Sylva Ondrušíková
zobrazit profil Barbora Jánová
Barbora Jánová