Bohuslav Sobotka

Datum narození: 23.10.1971
Místo narození: Telnice u Brna
Profese: politik, předseda ČSSD
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka je jedním z těch politiků, který se stranickým působením spojil doslova celou svoji kariéru a který nezažil jiné zaměstnání, než působení v politické funkci. Na vysoké posty proto dosáhl velmi brzy: byl nejmladším ministrem financí i druhým nejmladším šéfem ČSSD.

Bohuslav Sobotka, který se stal v březnu 2011 předsedou České strany sociálně demokratické, pochází z jihu Moravy.  Narodil se v Telnici u Brna, poté žil ve Slavkově u Brna a vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Členem ČSSD se stal Bohuslav Sobotka už ve svých osmnácti letech, v prosinci 1989, a podílel se pak na obnovení její činnosti. Byl též spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů. V podstatě hned poté, co ukončil vysokoškolská studia diplomovou prací Vývoj sociální demokracie v českých zemích (1995), se stal poslancem (1996) a sněmovnu dodnes neopustil. V letech 2001 a 2002 šéfoval poslaneckému klubu ČSSD, poté se stal ministrem financí a udržel se na tomto postu ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.

Kritici mu vytýkali, že se stal šéfem státní kasy, ačkoli byl příliš mlád a neměl nejen zkušenosti, ale ani ekonomické vzdělání. Dodnes někteří ekonomové připomínají, že za ministrování Bohuslava Sobotky měly státní výdaje rekordní deficity a celkový státní dluh se více než zdvojnásobil, ačkoli šlo o období hospodářského růstu a příjem státní kasy z daní se tehdy zvýšil. Popřípadě, že prosadil jmenování stranického kolegy Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií bez výběrového řízení.

Po několika letech v opozici a neslavném odchodu Jiřího Paroubka z čela ČSSD po volbách v roce 2010 stanul Bohuslav Sobotka v čele oranžové strany a po podzimních volbách v roce 2013 se stal žhavým kandidátem na premiéra. V lednu 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády České republiky.

Se jménem Bohuslav Sobotka se pojí i jedna z afér zneužívání poslaneckých peněz. Přiznal totiž, že si z poslaneckých náhrad (které mají sloužit k uhrazení nákladů za odborné studie, dopravu nebo bydlení) ušetřil pět milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Z doby, než se v roce 2002 stal ministrem financí s pověstí toho, který nejvíce rozhazuje, je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a v konfrontaci s realitou neobstojí.“ V  květnu 2010 před volbami do sněmovny dostal Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice.

Bohuslav Sobotka je od roku 2003 ženatý, s manželkou Olgou má syny Davida (2003) a Martina (2009).

 

Články o celebritě

Premiéru Sobotkovi dochází trpělivost: Ministře Babiši, asi vás odepíši! Premiéru Sobotkovi dochází trpělivost: Ministře Babiši, asi vás odepíši! Vypadá to, že vláda v Česku visí na vlásku! Situace v koalici je jako kotel, pod který se stále přikládá!… číst článek
„Trapné divadlo, kluci z mateřské školy.“ Sobotka a Babiš to schytali za hádky „Trapné divadlo, kluci z mateřské školy.“ Sobotka a Babiš to schytali za hádky S gustem se do sporů Bohuslav Sobotka (ČSSD) vs. Andrej Babiš (ANO) pustila opozice, šéf ODS Petr… číst článek
Odvolá Sobotka Babiše? Mám sbaleno a jsem připraven, hlásí z ministerstva Odvolá Sobotka Babiše? Mám sbaleno a jsem připraven, hlásí z ministerstva Andrej Babiš (ANO) je přesvědčený, že premiér Bohuslav Sobotka si vytváří půdu pro jeho odvolání… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaromír Kohlíček
Jaromír Kohlíček
zobrazit profil Michal Kučera
Michal Kučera
zobrazit profil Josef Řihák
Josef Řihák
zobrazit profil Zbyněk Stanjura
Zbyněk Stanjura
zobrazit profil Dan Ťok
Dan Ťok
zobrazit profil Jiří  Zemánek
Jiří Zemánek
zobrazit profil Antonín Vyšohlíd
Antonín Vyšohlíd
zobrazit profil John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy