Bohuslav Sobotka

Datum narození: 23.10.1971
Místo narození: Telnice u Brna
Profese: politik, předseda ČSSD
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka je jedním z těch politiků, který se stranickým působením spojil doslova celou svoji kariéru a který nezažil jiné zaměstnání, než působení v politické funkci. Na vysoké posty proto dosáhl velmi brzy: byl nejmladším ministrem financí i druhým nejmladším šéfem ČSSD.

Bohuslav Sobotka, který se stal v březnu 2011 předsedou České strany sociálně demokratické, pochází z jihu Moravy.  Narodil se v Telnici u Brna, poté žil ve Slavkově u Brna a vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Členem ČSSD se stal Bohuslav Sobotka už ve svých osmnácti letech, v prosinci 1989, a podílel se pak na obnovení její činnosti. Byl též spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů. V podstatě hned poté, co ukončil vysokoškolská studia diplomovou prací Vývoj sociální demokracie v českých zemích (1995), se stal poslancem (1996) a sněmovnu dodnes neopustil. V letech 2001 a 2002 šéfoval poslaneckému klubu ČSSD, poté se stal ministrem financí a udržel se na tomto postu ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.

Kritici mu vytýkali, že se stal šéfem státní kasy, ačkoli byl příliš mlád a neměl nejen zkušenosti, ale ani ekonomické vzdělání. Dodnes někteří ekonomové připomínají, že za ministrování Bohuslava Sobotky měly státní výdaje rekordní deficity a celkový státní dluh se více než zdvojnásobil, ačkoli šlo o období hospodářského růstu a příjem státní kasy z daní se tehdy zvýšil. Popřípadě, že prosadil jmenování stranického kolegy Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií bez výběrového řízení.

Po několika letech v opozici a neslavném odchodu Jiřího Paroubka z čela ČSSD po volbách v roce 2010 stanul Bohuslav Sobotka v čele oranžové strany a po podzimních volbách v roce 2013 se stal žhavým kandidátem na premiéra. V lednu 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády České republiky.

Se jménem Bohuslav Sobotka se pojí i jedna z afér zneužívání poslaneckých peněz. Přiznal totiž, že si z poslaneckých náhrad (které mají sloužit k uhrazení nákladů za odborné studie, dopravu nebo bydlení) ušetřil pět milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Z doby, než se v roce 2002 stal ministrem financí s pověstí toho, který nejvíce rozhazuje, je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a v konfrontaci s realitou neobstojí.“ V  květnu 2010 před volbami do sněmovny dostal Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice.

Bohuslav Sobotka je od roku 2003 ženatý, s manželkou Olgou má syny Davida (2003) a Martina (2009).

 

Články o celebritě

Zrekreovaný Babiš si jede pro výhru. Sobotku „smetl“, co se změní v ANO? Zrekreovaný Babiš si jede pro výhru. Sobotku „smetl“, co se změní v ANO? Že hnutí ANO povede i po víkendu „šéf“ Andrej Babiš, nepochybují ani jeho kritici. Babiš před sněmem… číst článek
„Komunisti jsou ostuda Česka.“ Herman a spol. uctili hrdiny, co jim vzdorovali „Komunisti jsou ostuda Česka.“ Herman a spol. uctili hrdiny, co jim vzdorovali Hned několik akcí se uskutečnilo při příležitosti 69. výročí komunistického puče, po kterém se v… číst článek
Posílal Čechy do Polska, poletí sám? S Mládkem má skončit i náměstek Bokštefl Posílal Čechy do Polska, poletí sám? S Mládkem má skončit i náměstek Bokštefl Ministr Jan Mládek (ČSSD) skončí v čele resortu průmyslu a obchodu, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD)… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Oldřich Bubeníček
Oldřich Bubeníček
zobrazit profil Hillary Clintonová
Hillary Clintonová
zobrazit profil Tomio  Okamura
Tomio Okamura
zobrazit profil Martin Tesařík
Martin Tesařík
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel
zobrazit profil Josef Nétek
Josef Nétek