Bohuslav Sobotka

Datum narození: 23.10.1971
Místo narození: Telnice u Brna
Profese: politik, bývalý předseda ČSSD
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka je jedním z politiků, který se stranickým působením spojil doslova celou svoji kariéru a ani nezažil jiné zaměstnání. Stal se nejmladším ministrem financí a druhým nejmladším šéfem ČSSD.

Bohuslav Sobotka, který se stal v březnu 2011 předsedou České strany sociálně demokratické, pochází z jihu Moravy. Narodil se v Telnici u Brna, poté žil ve Slavkově u Brna a vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Členem ČSSD se Bohuslav Sobotka stal už ve svých osmnácti letech, tedy v prosinci 1989, a podílel se pak na obnovení její činnosti. Byl též spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů. V podstatě hned poté, co ukončil vysokoškolská studia diplomovou prací Vývoj sociální demokracie v českých zemích (1995), se stal poslancem (1996) a Sněmovnu dodnes neopustil. V letech 2001 a 2002 šéfoval poslaneckému klubu ČSSD, poté se stal ministrem financí a udržel se na tomto postu ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.

Kritici mu vytýkali, že se stal šéfem státní kasy, ačkoli byl příliš mlád a neměl nejen zkušenosti, ale ani ekonomické vzdělání. Dodnes někteří ekonomové připomínají, že za ministrování Bohuslava Sobotky měly státní výdaje rekordní deficity a celkový státní dluh se více než zdvojnásobil, ačkoli šlo o období hospodářského růstu a příjem státní kasy z daní se tehdy zvýšil. Popřípadě, že prosadil jmenování stranického kolegy Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií bez výběrového řízení.

Po několika letech v opozici a neslavném odchodu Jiřího Paroubka z čela ČSSD po volbách v roce 2010 stanul Bohuslav Sobotka v čele oranžové strany a po podzimních volbách v roce 2013 se stal žhavým kandidátem na premiéra. V lednu 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády České republiky.

Post šéfa strany a volebního lídra ČSSD Bohuslav Sobotka opustil v červnu 2017, tedy jen pár měsíců před parlamentními volbami, do nichž byl stranou nominován do čela kandidátky Jihomoravského kraje. Post poslance obhájil. Jím vedený kabinet v prosinci 2017 vystřídala menšinová vláda Andreje Babiše.

O BOHUSLAVU SOBOTKOVI ČTĚTE ZDE>>

Se jménem Bohuslav Sobotka se pojí i jedna z afér zneužívání poslaneckých peněz. Přiznal totiž, že si z poslaneckých náhrad (které mají sloužit k uhrazení nákladů za odborné studie, dopravu nebo bydlení) ušetřil pět milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Z doby, než se v roce 2002 stal ministrem financí s pověstí toho, který nejvíce rozhazuje, je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a v konfrontaci s realitou neobstojí.“ V  květnu 2010 před volbami do Sněmovny dostal Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice.

Bohuslav Sobotka je od roku 2003 ženatý. S manželkou Olgou má syny Davida (narozen 2003) a Martina (2009). V červnu 2017 oznámil manželskou odluku.

 

Články o celebritě

Zemědělcům vyplatí dvě miliardy. Odškodnění za sucho schválila vláda Zemědělcům vyplatí dvě miliardy. Odškodnění za sucho schválila vláda Vláda poskytne zemědělcům dvě miliardy korun jako odškodnění za loňské sucho. Na středeční tiskové… číst článek
Babiš slavil s Haškem a Tejcem, popřáli spolu Benešové. A řešili vládu? Babiš slavil s Haškem a Tejcem, popřáli spolu Benešové. A řešili vládu? Premiér Andrej Babiš (ANO) se v úterý sešel s Michalem Haškem (ČSSD) a bývalým členem sociální demokracie… číst článek
Tejc jako ministr vnitra? Po volbách odešel z ČSSD, teď by mohl zamířit do vlády Tejc jako ministr vnitra? Po volbách odešel z ČSSD, teď by mohl zamířit do vlády Spor o ministerstvo vnitro, kterého se nechce pustit hnutí ANO a jehož ovládnutí ČSSD vnímá jako… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Antonín Prachař
Antonín Prachař
zobrazit profil Ivo Slavotínek
Ivo Slavotínek
zobrazit profil Pavel Klíma
Pavel Klíma
zobrazit profil Jiří Hlavatý
Jiří Hlavatý
zobrazit profil Ondřej Veselý
Ondřej Veselý
zobrazit profil Karel Šidlo
Karel Šidlo
zobrazit profil Lubomír Franc
Lubomír Franc
zobrazit profil Miloš Petera
Miloš Petera