Bohuslav Sobotka

Datum narození: 23.10.1971
Místo narození: Telnice u Brna
Profese: politik, předseda ČSSD
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka je jedním z politiků, který se stranickým působením spojil doslova celou svoji kariéru a ani nezažil jiné zaměstnání. Stal se nejmladším ministrem financí a druhým nejmladším šéfem ČSSD.

Bohuslav Sobotka, který se stal v březnu 2011 předsedou České strany sociálně demokratické, pochází z jihu Moravy. Narodil se v Telnici u Brna, poté žil ve Slavkově u Brna a vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Členem ČSSD se Bohuslav Sobotka stal už ve svých osmnácti letech, tedy v prosinci 1989, a podílel se pak na obnovení její činnosti. Byl též spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů. V podstatě hned poté, co ukončil vysokoškolská studia diplomovou prací Vývoj sociální demokracie v českých zemích (1995), se stal poslancem (1996) a sněmovnu dodnes neopustil. V letech 2001 a 2002 šéfoval poslaneckému klubu ČSSD, poté se stal ministrem financí a udržel se na tomto postu ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.

Kritici mu vytýkali, že se stal šéfem státní kasy, ačkoli byl příliš mlád a neměl nejen zkušenosti, ale ani ekonomické vzdělání. Dodnes někteří ekonomové připomínají, že za ministrování Bohuslava Sobotky měly státní výdaje rekordní deficity a celkový státní dluh se více než zdvojnásobil, ačkoli šlo o období hospodářského růstu a příjem státní kasy z daní se tehdy zvýšil. Popřípadě, že prosadil jmenování stranického kolegy Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií bez výběrového řízení.

Po několika letech v opozici a neslavném odchodu Jiřího Paroubka z čela ČSSD po volbách v roce 2010 stanul Bohuslav Sobotka v čele oranžové strany a po podzimních volbách v roce 2013 se stal žhavým kandidátem na premiéra. V lednu 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády České republiky.

O BOHUSLAVU SOBOTKOVI ČTĚTE ZDE>>

Se jménem Bohuslav Sobotka se pojí i jedna z afér zneužívání poslaneckých peněz. Přiznal totiž, že si z poslaneckých náhrad (které mají sloužit k uhrazení nákladů za odborné studie, dopravu nebo bydlení) ušetřil pět milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Z doby, než se v roce 2002 stal ministrem financí s pověstí toho, který nejvíce rozhazuje, je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a v konfrontaci s realitou neobstojí.“ V  květnu 2010 před volbami do sněmovny dostal Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice.

Bohuslav Sobotka je od roku 2003 ženatý. S manželkou Olgou má syny Davida (narozen 2003) a Martina (2009).

 

Články o celebritě

Babiš přiznal nepořádek v ANO. „Milion od Rusňáka jsme nepřijali,“ tvrdí Babiš přiznal nepořádek v ANO. „Milion od Rusňáka jsme nepřijali,“ tvrdí Hnutí ANO podle svého předsedy Andreje Babiše nepřijalo dar 1,1 milionu korun od podnikatele Davida… číst článek
Babiš hrozí Sobotkovi žalobou za „lži o šizení“. Premiér: Nezastraší mě Babiš hrozí Sobotkovi žalobou za „lži o šizení“. Premiér: Nezastraší mě Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) se brání výrokům předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Podle nich… číst článek
Pilný mluvil se Zemanem, Babišovi zbývají hodiny ve vládě. Skončila krize? Pilný mluvil se Zemanem, Babišovi zbývají hodiny ve vládě. Skončila krize? Kandidát na ministerský post Andreje Babiše (ANO) si odbyl tradiční předjmenovací pohovor u prezidenta… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Radim Babinec
Radim Babinec
zobrazit profil Miluše Horská
Miluše Horská
zobrazit profil Jan Hašek
Jan Hašek
zobrazit profil Jiří Strýček
Jiří Strýček
zobrazit profil Kateřina Valachová
Kateřina Valachová
zobrazit profil Petr Urbánek
Petr Urbánek
zobrazit profil Robert Šlachta
Robert Šlachta
zobrazit profil Jaroslav Hejl
Jaroslav Hejl