Bohuslav Sobotka

Datum narození: 23.10.1971
Místo narození: Telnice u Brna
Profese: politik, bývalý předseda ČSSD
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Sociální demokrat Bohuslav Sobotka je jedním z politiků, který se stranickým působením spojil doslova celou svoji kariéru a ani nezažil jiné zaměstnání. Stal se nejmladším ministrem financí a druhým nejmladším šéfem ČSSD.

Bohuslav Sobotka, který se stal v březnu 2011 předsedou České strany sociálně demokratické, pochází z jihu Moravy. Narodil se v Telnici u Brna, poté žil ve Slavkově u Brna a vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.

Členem ČSSD se Bohuslav Sobotka stal už ve svých osmnácti letech, tedy v prosinci 1989, a podílel se pak na obnovení její činnosti. Byl též spoluzakládajícím členem Mladých sociálních demokratů. V podstatě hned poté, co ukončil vysokoškolská studia diplomovou prací Vývoj sociální demokracie v českých zemích (1995), se stal poslancem (1996) a Sněmovnu dodnes neopustil. V letech 2001 a 2002 šéfoval poslaneckému klubu ČSSD, poté se stal ministrem financí a udržel se na tomto postu ve vládách Vladimíra Špidly, Stanislava Grosse a Jiřího Paroubka až do roku 2006.

Kritici mu vytýkali, že se stal šéfem státní kasy, ačkoli byl příliš mlád a neměl nejen zkušenosti, ale ani ekonomické vzdělání. Dodnes někteří ekonomové připomínají, že za ministrování Bohuslava Sobotky měly státní výdaje rekordní deficity a celkový státní dluh se více než zdvojnásobil, ačkoli šlo o období hospodářského růstu a příjem státní kasy z daní se tehdy zvýšil. Popřípadě, že prosadil jmenování stranického kolegy Jaroslava Tvrdíka do čela Českých aerolinií bez výběrového řízení.

Po několika letech v opozici a neslavném odchodu Jiřího Paroubka z čela ČSSD po volbách v roce 2010 stanul Bohuslav Sobotka v čele oranžové strany a po podzimních volbách v roce 2013 se stal žhavým kandidátem na premiéra. V lednu 2014 ho prezident Miloš Zeman jmenoval předsedou vlády České republiky.

Post šéfa strany a volebního lídra ČSSD Bohuslav Sobotka opustil v červnu 2017, tedy jen pár měsíců před parlamentními volbami, do nichž byl stranou nominován do čela kandidátky Jihomoravského kraje.

O BOHUSLAVU SOBOTKOVI ČTĚTE ZDE>>

Se jménem Bohuslav Sobotka se pojí i jedna z afér zneužívání poslaneckých peněz. Přiznal totiž, že si z poslaneckých náhrad (které mají sloužit k uhrazení nákladů za odborné studie, dopravu nebo bydlení) ušetřil pět milionů korun, které následně použil ke koupi luxusního bytu. Z doby, než se v roce 2002 stal ministrem financí s pověstí toho, který nejvíce rozhazuje, je znám jeho výrok o nereálnosti předvolebních slibů ČSSD: „Nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce a v konfrontaci s realitou neobstojí.“ V  květnu 2010 před volbami do Sněmovny dostal Bohuslav Sobotka na mítinku v Brně ránu pěstí do obličeje a byl převezen do nemocnice.

Bohuslav Sobotka je od roku 2003 ženatý. S manželkou Olgou má syny Davida (narozen 2003) a Martina (2009). V červnu 2017 oznámil manželskou odluku.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Krnáčová v Praze dostane tisíce navíc, Vokřál v Brně zchudne. A Kalousek zuří Krnáčová v Praze dostane tisíce navíc, Vokřál v Brně zchudne. A Kalousek zuří Starostové a primátoři si od příštího roku polepší zhruba o 8,5 procenta. Podle velikosti obcí, měst… číst článek
Česko se spojí s Itálií a pomůže uprchlíkům. Stát zaplatí přes 26 milionů Česko se spojí s Itálií a pomůže uprchlíkům. Stát zaplatí přes 26 milionů Česká republika a Itálie chystají společný projekt, ve kterém by mohly společně pomáhat migrantům… číst článek
Sobotka a Chovanec se shodli, že víc zaslouží i policisté: „Nepřidáváme jen před volbami“ Sobotka a Chovanec se shodli, že víc zaslouží i policisté: „Nepřidáváme jen před volbami“ Platy u bezpečnostních sborů by od letošního listopadu měly vzrůst o deset procent. Po bilanční schůzce… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Vít Kaňkovský
Vít Kaňkovský
zobrazit profil Theresa Mayová
Theresa Mayová
zobrazit profil Ladislav Kos
Ladislav Kos
zobrazit profil Miloslav Ransdorf
Miloslav Ransdorf
zobrazit profil Petr Kulhánek
Petr Kulhánek
zobrazit profil Michaela Šojdrová
Michaela Šojdrová
zobrazit profil Pavel Poc
Pavel Poc
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel