Niki Lauda

Datum narození: 22.2.1949
Místo narození: Vídeň
Výška: 171 cm
Profese: pilot F1, trojnásobný mistr světa
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Niki Lauda je rakouský bývalý pilot Formule 1, trojnásobný mistr světa z let 1975, 1977 a 1984. V současné době se živí jako podnikatel a spolukomentátor závodů na německé televizi RTL.

Niki Lauda, rodným jménem Andreas Nikolaus Lauda, je kontroverzní legenda Formule 1. Jezdil za stáje March, BRM, Ferrari, Brabham a McLaren. Trojnásobný šampion působil na tratích ve dvou obdobích, 1971-79 a 1982-85. Proslavil se především rivalitou mezi ním a Jamesem Huntem a dodnes probíranou nehodou, která se mu stala 1. srpna 1976 na Velké ceně Německa v Nürburgringu.

Niki Lauda se řítil po trati svým vozem Ferrari rychlostí více než 250 km/h k místu zvanému Bergwerk, když jeho vůz neovladatelně zatočil doprava a narazil do plotu, který ho následně vymrštil zpět na dráhu. Do vraku poté narazil pilot Brett Lunger. V té chvíli Laudův vůz začal hořet následkem exploze palivové nádrže. Lauda při srážce s Lungerem ztratil přilbu a zůstal tak uprostřed plamenů s více než 900 °C a i když se ho podařilo vyprostit, byl ve vážném stavu. Měl poškozené plíce, hlavu a i další části těla měl těžce popálené. Podařilo se ho zachránit, nicméně si odnesl následky do konce života.

Pouhých 42 dní po havárii se Niki Lauda opět usadil do svého monopostu a bojoval o titul až do konce sezony. Titul nakonec o jeden jediný bod neuhájil před Jamesem Huntem. O rok později opět získal titul mistra světa. Poté ukončil kariéru. V roce 1982 se vrátil zpět do Formule 1 a roku 1984 získal potřetí titul mistra světa. O rok později definitivně skončil.

Po odchodu z Formule 1 se začal Niki Lauda věnovat létání. Stal se pilotem a majitelem letecké společnosti Air Lauda, kterou později prodal Austrian Airlines. Po čase založil další leteckou společnost Niki. Společnost vlastní kromě jiných i dopravní letadla Airbus A330 a chystá se prosadit i na dálkových letech.

O vzájemné rivalitě Nikiho Laudy a Jamese Hunta natočil v roce 2013 režisér Ron Howard kritikou velmi dobře hodnocený snímek Rush (Rivalové), kde hlavní postavy ztvárnili Daniel Brühl a Chris Hemsworth. Niki Lauda se na filmu aktivně podílel.

 

Články o celebritě

Miluje hokej, rád střílí, vzal si blonďatou krásku. Kdo je nový pilot Mercedesu Bottas?   Miluje hokej, rád střílí, vzal si blonďatou krásku. Kdo je nový pilot Mercedesu Bottas? Vyučený automechanik, co toho moc nenamluví. Nadšený cyklista, obdivovatel Miky Häkkinena, hokejový… číst článek
Rosberg mířil k oslavám, Hamilton to těžce nesl. Radši brzdil závod Rosberg mířil k oslavám, Hamilton to těžce nesl. Radši brzdil závod Německý pilot formule 1 Nico Rosberg si ziskem titulu mistra světa splnil klukovský sen. Připustil,… číst článek
Šéf McLarenu po 35 letech končí! Dennise vyštípali konkurenti Šéf McLarenu po 35 letech končí! Dennise vyštípali konkurenti Po 35 letech končí Ron Dennis v roli šéfa týmu formule 1 McLaren. K odchodu donutili devětašedesátiletého… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Ilona Hlaváčková
Ilona Hlaváčková
zobrazit profil Jakub Kovář
Jakub Kovář
zobrazit profil Tomáš Jeřábek
Tomáš Jeřábek
zobrazit profil Jiří Beran
Jiří Beran
zobrazit profil Anna Dušková
Anna Dušková
zobrazit profil Helena Fibingerová
Helena Fibingerová
zobrazit profil Lubomír Jančařík
Lubomír Jančařík
zobrazit profil Milan Gulaš
Milan Gulaš