Jiří Parma

Datum narození: 9.1.1963
Místo narození: Frenštát pod Radhoštěm
Profese: skokan na lyžích

Související celebrity

Životopis

Jiří Parma je bývalý československý a později český reprezentant ve skoku na lyžích. Čtyřikrát (třikrát za Československo) reprezentoval na olympijských hrách, kde byla jeho nejlepším výsledkem bronzová medaile ve skoku družstev.

Jiří Parma reprezentoval Českou republiku ve skoku na lyžích stejně jako Jiří Raška a Pavel Ploc. Příslušník Dukly Banská Bystrica a TJ MEZ Frenštát byl pověstný jednak svým precizním klasickým skokanským stylem, kterým se prosazoval hlavně ve skocích na středním můstku, jednak dlouhodobou stálostí formy. Jako jeden z mála skokanů zvládl na počátku 90. let v poměrně zralém závodnickém věku nový V-styl, aniž by ztratil na své výkonnosti.

Do nominace na XVI. zimní olympijské hry 1992 v Albertville se dostal na poslední chvíli, odvděčil se však výbornými výkony. Počátek 90. let se totiž nesl ve znamení novinky, tzv. V-stylu, a trenér Ján Tánczoš dával přednost mladým, klasickým stylem nezatíženým skokanům. Parma se připravoval individuálně, nový styl zvládl v neuvěřitělně krátké době, ba přidal i potřebnou délku skoků. V Courchevelu, kde se konaly olympijské soutěže ve skocích na lyžích, hned v úvodním závodě na středním můstku předvedl své umění a po trochu nezdařeném druhém pokusu uzavíral první desítku závodníků.

Parma se později zúčastnil ještě XVII. zimních olympijských her 1994 v Lillehammeru. Byla to jeho čtvrtá olympiáda, ovšem první v dresu České republiky. Tak jako celé české výpravě, tak ani skokanům se v Norsku vůbec nedařilo. V individuálních závodech skončil Parma na středním můstku na devatenáctém a na velkém můstku dokonce až na 39. místě. Rovněž v soutěži družstev chybělo čtveřici Dluhoš, Krompolc, Parma a Sakala takřka sto bodů na "plánovanou" čtvrtou příčku, místo ní se čeští skokané museli spokojit se sedmým pořadím.

Po olympiádě pak Parma svoji neuvěřitelně dlouhou, vyrovnanou a úspěšnou závodní kariéru ukončil.Později bylo slyšet o Jiřím Parmovi ještě v souvisloti s jeho autonehodou. Ukázalo se, že řídil opilý.

 

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Štěrba
Jan Štěrba
zobrazit profil Jan Micka
Jan Micka
zobrazit profil Nikola  Zdráhalová
Nikola Zdráhalová
zobrazit profil Paul Pogba
Paul Pogba
zobrazit profil Milan Petržela
Milan Petržela
zobrazit profil Jakub Vágner
Jakub Vágner
zobrazit profil Petr Jaroš
Petr Jaroš
zobrazit profil Lukáš Bauer
Lukáš Bauer