Zdena Salivarová

Datum narození: 21.10.1933
Profese: spisovatelka, nakladatelka
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Zdena Salivarová je česká prozaička, manželka spisovatele Josefa Škvoreckého a především hlavní postava nakladatelství 68 Publishers, které se v Torontu specializovalo na vydávání knih exilových autorů v časech normalizace.

Život Zdeny Salivarové je jakoby rozdělen na tři části. V mládí byla aktivní postavou pražské literární a divadelní scény. Působila v Laterna magice. Zahrála si také ve filmu Farářův konec (1968), kde vystoupila po boku zavedených hereckých veličin typu Vlastimil Brodský, Jan Libíček, Jana Brejchová, Jaroslav Satoranský, či Helena Růžičková.

V roce 1969 však Zdena Salivarová svůj život radikálně změnila. Spolu s manželem emigrovali do Kanady, kde se usadili v Torontu. Zatímco manžel získal práci jako profesor na tamní univerzitě, Zdena Salivarová se rozhodla obětovat své vlastní umělecké ambice zajištění provozu vyhlášeného exilového nakladatelství 68 Publishers (Sixty-Eight-Publishers) , které s manželem Josefem Škvoreckým založili v roce 1971. V nakladatelství vyšlo přes dvě stě titulů, některé z nich dnes patří do zlatého fondu české literatury. Zdena Salivarová se jako výkonná nakladatelka věnovala například prózám Milana Kundery, se kterým ji spojovalo i osobní přátelství. Sama sobě vydávala knížky jen výjimečně. Kritikou je ceněna zejména novela Honzlová (vydaná v roce 1977), popisující osud nonkonformní ženy v totalitním Československu. Historii nakladatelství popsala Zdena Salivarová spolu se svým mužem v knize Samožerbuch (1991). 

Po roce 1990 po dohodě s manželem provoz vyhlášeného nakladatelství ukončila. Několik let před manželovou smrtí společně vystoupili jako partnerská dvojice v televizním filmu Gentleman Josef Škvorecký (2007, režie Petr Kaňka), který byl nadšeně přijat nejen příznivci obou umělců, ale i filmovou kritikou.