Adam Ondra

Datum narození: 5.2.1993
Místo narození: Brno
Výška: 180 cm
Profese: lezec
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Lezec Adam Ondra se opakovaně stal mistrem světa. Kromě závodního lezení na umělých stěnách či přírodních skalách se věnuje také sportovnímu lezení v horách a bigwallům.

Už jako dvanáctiletý se Adam Ondra zařadil mezi deset nejlepších světových lezců. Obtížnost, jakou dokázal zvládnut, byla obdivuhodná. Tak není divu, že se po nějaké době dostal až na vrchol žebříčku skalních lezců a zahraniční média jej začala nazývat českou senzací sportovního lezení.

ADAM ONDRA O TRIUMFU A SMRTELNÉM NEBEZPEČÍ

Lezení se Adam Ondra věnuje od roku 1999. Deset let poté, kdy mohl poprvé závodit mezi dospělými, získal na Mistrovství světa v Číně druhé místo a celkově vyhrál Světový pohár v lezení na obtížnost. Jeho přelezy těžkých cest se vyznačují lehkostí a výrazně nízkým počtem pokusů, které na přelezení potřebuje. V roce 2010 byl oceněn prestižní cenou Salewa Rock Award za přínos ke skalnímu lezení za rok 2009 a za závodní výsledky v témže roce byl nominován na La Sportiva Competition Award. Téhož roku zvítězil v seriálu Světového poháru v boulderingu a stal se tak prvním lezcem historie Světových pohárů, který získal prvenství jak v lezení na obtížnost, tak v boulderingu.

Roku 2014 Adam Ondra získal jako první lezec v historii titul Mistra světa ve dvou disciplínách - v lezení na obtížnost i v boulderingu, za což získal ocenění sportovec roku 2014 od Mezinárodní asociace Světových her a v italském Arcu také druhou prestižní cenu La Sportiva Competition Award.

Kromě závodního lezení na umělých stěnách i přírodních skalách se Adam Ondřej věnuje i sportovnímu lezení v horách a bigwallům. Velkým úspěchem je první výstup všech délek cesty Tough Enough na Karambony na Madagaskaru stylem RP za jediný den. Vylezl stylem RP bez návratu na zem mnohadélkovou cestu Dawn Wall na masiv El Capitan v Yosemitském národním parku.

ADAM ONDRA ZDOLAL DAWN WALL. BYL NEJRYCHLEJŠÍ?

Pravidelně se Adam Ondra zúčastňuje také domácích soutěží. Je několikanásobným mistrem ČR, zvítězil i na boulderingových závodech, jako je Petrohradské PADání či Mejcup: bouldersession.

Adam Ondra, který vystudoval brněnské Gymnázium Matyáše Lercha, hovoří anglicky, italsky a španělsky. O jeho životě a úspěších pojednává dokumentární snímek Petra Pavlíčka Čarodějův učeň a také film Change.

 

Články o celebritě

Brněnský čaroděj lezec Adam Ondra neslaví: Desátá medaile z mistrovství světa mu unikla Brněnský čaroděj lezec Adam Ondra neslaví: Desátá medaile z mistrovství světa mu unikla Harry Potter lezců Adam Ondra toužil po jubilejní desáté medaili, ale nepodařilo se. Čaroděj na skalách… číst článek
Zpověď lezce Adama Ondry: Jak hledá neviditelné úchyty a snáší propasti Zpověď lezce Adama Ondry: Jak hledá neviditelné úchyty a snáší propasti Je to kučeravý pavouk. Ještě brýle a vypadal by jako Harry Potter. Taky tak lidem občas připadá,… číst článek
Sestra Gabriely Vránové (†74): Výčitky po její smrti! Po cestě do USA ji zradilo zdraví Sestra Gabriely Vránové (†74): Výčitky po její smrti! Po cestě do USA ji zradilo zdraví Pláče a má výčitky! Sestra Gabriely Vránové (†78) totiž hvězdu Chalupářů pozvala před rokem a půl… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Dominik Hašek
Dominik Hašek
zobrazit profil Martin  Hanzal
Martin Hanzal
zobrazit profil Nicole Vaidišová Štěpánková
Nicole Vaidišová Štěpánková
zobrazit profil Kateřina Šafránková
Kateřina Šafránková
zobrazit profil Romelu Lukaku
Romelu Lukaku
zobrazit profil Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka
zobrazit profil Lukáš Rosol
Lukáš Rosol
zobrazit profil Radek Šírl
Radek Šírl