Narodil se do rodiny farmáře, jeho otec, původem potomek španělských přistěhovalců, byl vlastníkem množství půdy. Fidel Alejandro Castro Ruiz jak zní jeho celé jméno, strávil mládí v katolických školách, pak studoval v Havaně právo.
V roce 1948 se oženil s Mirtou Diaz-Balartovou, dcerou jednoho z nejbohatších mužů Kuby. Každý jiný by si možná užíval blahobyt a vyženěné peníze, ale Fidel Castro měl politické ambice. Chtěl se dostat za každou cenu do politiky, a tak se v roce 1952 pokusil získat křeslo v kubánském parlamentu. Ale tehdejší puč generála Fulgecia Batisty volby zrušil.
Castro se rozhodl vzít další osud Kuby do vlastních rukou a následovaný 165 muži, zaútočil v roce 1953 na kasárny v Moncada. Útok se nevydařil, více než polovina jeho mužů byla zabita a Fidel a jeho bratr generál Raúl Castro byli odsouzeni na 15 let vězení. Batistova amnestie o dva roky později ho však dostala na svobodu.
Zatímco jeho zámožná žena podepisovala rozvodové papíry, Fidel Castro utekl do Mexika, kde se spojil s Argentincem Ernesto Che Guevarou a spolu se pokusili o opětovné svržení generála Batisty. Tentokrát však promyšleně, postupně a nakonec úspěšně. Skryli se v horách, vedli partyzánskou válku a postupně se k nim přidávalo stále více a více mužů.
V roce 1959 uprchl Batista ze země a do Havany vstoupily Fidelovy partyzánské jednotky. Předsedou kubánské vlády se Fidel Castro stal v únoru 1959 a hned začal znárodňovat majetek Spojených států na Kubě. O rok později začala jeho úzká spolupráce se Sovětským svazem a USA přerušila s Kubou své diplomatické styky. Zároveň však Američané přemýšleli, jak se Castra zbavit. CIA proto naplánovala vylodění v kubánské Zátoce sviní, která měla vést k pádu Castrova režimu.
Psal se rok 1961 a na Kubu přivezli z USA kolem 1300 kubánských uprchlíků, aby bojovali proti Fidelovi. Avšak tato protifidelovská akce Spojeným státům vůbec nevyšla. Naopak, vedla k ještě užší, mnoho desetiletí trvající spolupráci Rusů a Kubánců.
Rozpad SSSR v roce 1990 ale vyvolal na Kubě ekonomickou krizi a země musela poopravit svůj vztah s USA. Fidel Castro byl prezidentem Kuby od roku 1976 a za jeho vlády se stal „ostrov svobody“ ještě izolovanějším místem než předtím.
Od roku 2000 navázal velmi přátelské vztahy s Hugem Chávezem diktátorem a venezuelským prezidentem, s jehož podporou mohl Fidel počítat až do Chávezovy smrti v roce 2013.
Fidel Castro se od roku 2006 přestal objevovat na veřejnosti se příliš. To vedlo k dohadům o jeho možném skonu. Moc předal v roce 2008 svému bratru Raúlovi Castrovi, který obnovil diplomatické vztahy s USA.
I po odchodu do důchodu ovšem dál přispíval do novin a setkával se se zahraničními představiteli. Odmítl se ovšem setkat s Barackem Obamou, který se v roce 2016 stal po dlouhé době prvním americkým prezidentem, který ostrovní stát navštívil
Fidel Castro zemřel v pátek 25. 11. 2016 v půl jedenácté večer. Příčinu smrti Kuba nikdy nezveřejnila. Jeho pohřební procesí projelo 900 kilometrů z Havany do Santiago de Cuba, kde byl devět dní po své smrti pohřben.