Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze. Přes mnohé spory od poloviny 60. let 20. století František Čuba postupoval po žebříčku KSČ až do zemědělské komise ústředního výboru. Řadu let působil v České komisi pro vědeckotechnický a investiční rozvoj.
FRANTIŠEK ČUBA ZÍSKAL ODCHODNÉ PŘES 300 TISÍC
V letech 1963 až 1990 byl František Čuba předsedou JZD Slušovice. Byl považován za člověka, který podnik změnil v gigant s obratem několika miliard korun. V mnohém jej srovnávali s veleúspěšným podnikatelem ze stejného regionu Tomášem Baťou.
Z funkce předsedy odstoupil v den projevu Václava Havla, který se konal na Václavském náměstí k výročí okupace v roce 1968 a v němž Františka Čubu nepřímo označil za mafiána.
V roce 1999 natočil Robert Sedláček dokumentární film František Čuba: Slušovický zazrak. V roce 2011 byl František Čuba při 750. výročí založení obce Slušovice oceněn jako nejvýznamnější člověk jejich historie.
Ostatně ocenění dostal více. V roce 1962 mu byla udělena Medaile za službu vlasti, v roce 1986 Řád práce a v roce 1989 titul hrdina socialistické práce. V říjnu 2013 ho prezident Miloš Zeman (jehož v prezidentské kampani František Čuba výrazně podporoval a jemuž poté začal dělat poradce) vyznamenal Medailí za zásluhy.
V krajských volbách 2012 František Čuba z posledního místa na kandidátce uspěl a stal se zastupitelem a radním pro oblast zemědělství. V předčasných volbách 2013 získal nejvyšší počet hlasů a byl zvolen poslancem.
Stejný úspěch František Čuba zaznamenal v senátních volbách 2014, kdy nahradil dlouholetou senátorku ČSSD a místopředsedkyni horní komory Alenu Gajdůškovou. V polovině roku 2016 jej postihly zdravotní problémy. Na post v horní komoře rezignoval až v únoru 2018, a to poté, co se v Senátu rok a půl neobjevil.
O FRANTIŠKU ČUBOVI ČTĚTE ZDE>>
František Čuba byl ženatý. S manželkou vychoval dceru a syna. Zemřel 28. června 2019 ve věku 83 let.