Práce Antonína Holého a jeho týmu přináší státu více než 1 mld. Kč ročně. Tuto částku získává stát i po jeho smrti za licenční poplatky a patenty.
Antonín Holý vystudoval v roce 1959 organickou chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od té doby díky své píli i nápadům stoupal až na ředitelskou pozici Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV v Praze (ÚOCHB). V čele tohoto ústavu stál dlouhá léta a vybudoval z něj jedno z nejprestiženějších a ekonomicky nejvýkonnějších vědeckých center v ČR.
Antonín Holý publikoval více než 600 odborných publikací, jeho práce mají více než 12 000 citací. Je autorem či spoluautorem 60 českých i zahraničních patentů. Antonín Holý je nositelem řady českých i světových vědeckých uznání. Prvním lékem vyvinutým na základě práce Holého týmu bylo antiherpetikum Duviragel, vyvinuté ÚOCHB a společností Léčiva. Do časově a finančně náročného vývoje antiviriotik z látek vyvinutých týmem Antonína Holého se ale nebyla ochotna pustit žádná společnost z tehdejšího ČSSR ani z Evropy. Vývoj tak začal v americké farmaceutické společnosti Bristol-Meyers. Později byl ale, jako neperspektivní, zastaven. Patenty v roce 1990 odkoupila malá americká společnost Gilead Sciences.
V roce 1996 byl v USA i Evropské unii schválen pro léčení virového zánětu oční sliznice cidofovir, který působí i proti viru pásového oparu a viru pravých neštovic. V roce 2001 byl pro léčbu AIDS schválen jím objevený lék Viread, v roce 2002 byl schválen lék určený k léčbě hepatitidy B, prodávaný pod názvem Hepsera. Kombinace látek objevených Antonínem Holým byla v roce 2004 schválena k léčbě AIDS (pod názvem Truvada) a v roce 2012 i jako prevenci k nakažení virem HIV. O Antonínu Holém, který dostal už v průběhu svého života četná ocenění, se uvažovalo i jako o kandidátu na Nobelovu cenu za medicínu.
Antonín Holý byl ženatý, s manželkou Ludmilou měl dvě dcery.