Helena Fibingerová začínala se lehkou atletikou již na základní škole. Její sousedka, taktéž atletka, jí přivedla do atletického oddílu v tehdejším Gottwaldově. Po skončení základní školy nastoupila Fibingerová na gymnázium ve Veselí nad Moravou a po večerech pokračovala v trénincích pod vedením trenéra Brabce. Po maturitě získala místo v účtárně Vítkovických železáren. Tam se i přestěhovala a nastoupila do klubu TJ VŽKG. Tam získala nového trenéra, atletického reprezentanta Jaroslava Šmída a začala závodit v kategorii žen.
Poprvé reprezentovala Československo ve svých 18 letech na závodech olympijských nadějí Družba v NDR. Tam se Helena Fibingerová umístila druhá a vytvořila osobní rekord 14,25 m. Tentýž rok nastoupila i poprvé za ženský národní tým ČSSR v Košicích, kde vyhrála a vylepila svůj rekord.
V závodech často zaostávala za svou krajankou Vladimírou Srbovou. Podařilo se jí ale překonat ji a nominovala se na mistrovství Evropy v Aténách 1969. Rok 1970 znamenal pro Helenu Fibingerovou zlomení českého rekordu výkonem 16,32 m. Tento rekord poté stále vylepšovala a tím si zajistila místo jedničky v reprezentačním koulařském týmu.
V roce 1972 na Zlaté tretře v Ostravě opět překonala svůj vlastní rekord, ale na olympijských hrách v Mnichově téhož roku se jí nepodařilo výsledek zopakovat a medaili nezískala. Ten samý rok začala studovat pedagogickou školu v Přerově, kterou roku 1975 úspěšně ukončila, jako tělovýchovná instruktorka.
O další dvě sezóny později překonala hranici platného světového halového rekordu na 20,36 m. Tehdejší halové mistrovství ve Švédsku vyhrála a svůj i světový rekord ještě posunula na 20,75 m. Na LOH v Montrealu 1976 získala Helena Fibingerová bronzovou medaili a s tím i státní vyznamenání Za vynikající práci.
Její nejdelší platný hod 22,50 m je stále nepřekonaným světovým rekordem. Kvůli těmto výkonům je ale Fibingerová spojována s užíváním dopingu v 80. letech. Po skončení aktivní kariéry se Helena Fibingerová stala podnikatelkou, fukcionáčkou Českého atletického svazu a místopředsedkyní rady České televize.
V roce 2013 prohrála soud s vydavatelstvím Ringier. Heleně Fibingerové vadilo spojování jejího jména s nehodou svého manžela Jaroslava Šmída, který usedl za volent opilý a usmrtil cyklistu. Její manžel dostal trest odnětí svobody na 3,5 roku. Kvůli zdravotnímu stavu si odseděl pouze půl roku. Pak díky amnestii Václava Klause byl očištěn úplně.