Miroslav Šlouf začínal jako básník. V roce 1974 se začal angažovat v politice, kde se celkem slušně uchytil. V letech 1981 a 1982 byl poslancem České národní rady; od února 1990 do června 1990 byl jejím místopředsedou. V roce 1991 z KSČ vystoupil (fungoval v ní od roku 1975).
MIROSLAV ŠLOUF - CO NAPSAL V PAMĚTECH
V roce 1994 se Miroslav Šlouf stal členem ČSSD. Velice významně přispěl k vítězství Miloše Zemana v parlamentních volbách 1998. Díky tomu se stal vedoucím týmu jeho poradců. Novinářům lobbista přiznal, že se za vlády Miloše Zemana na Úřadu vlády setkával s Františkem Mrázkem (zavražděný kontroverzní podnikatel, jedna z vedoucích figur tehdejšího českého podsvětí).
Počátkem roku 2008 Miroslav Šlouf založil občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. V říjnu 2009 opustil ČSSD a angažoval se při zakládaní Strany Práv Občanů Zemanovci.
Nějakou dobu byl Miroslav Šlouf členem týmu Miloše Zemana při prezidentských volbách 2013. Miloš Zeman jej odvolal s odůvodněním, že lhal o tom, že přesvědčil Vladímíra Remka, aby odmítl kandidovat na prezidenta za KSČM. Miroslav Šlouf to vše popřel a údajně s Milošem Zemanem zůstali přátelé.
Lobbista Miroslav Šlouf byl také velice výraznou osobností v aféře zvané Olovo. Aféra Olovo byl politický skandál, který vypukl roku 2000 během vlády Miloše Zemana, a to za účelem zdiskreditovat dřívější významnou představitelku ČSSD Petru Buzkovou (olovo, chemická značka Pb – iniciály Petry Buzkové). Spis obsahoval mimo jiné i pomluvy o tom, jak politička dříve spolupracovala s StB, že se živila prostitucí nebo také, že týrala a zanedbávala svou malou dceru.
Další aférou byla kauza Savoy, která ovlivnila prezidentské volby roku 2008. O co v kauze šlo? Několik dní před prezidentskou volbou, se do médií dostala videonahrávka ze schůzky hradního kancléře Jiřího Weigla a Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. V době zveřejnění této videonahrávky se spekulovalo o tom, že Weigl jednal se Šloufem o možnosti, jak získat hlasy pro kandidáta ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejich lídři ale prosazovali Jana Švejnara. Kvůli této kauze byly prezidentské volby ovlivněny. Vzhledem k obavám z možného ovlivnění některých zákonodárců politici rozhodli o tom, že se volilo veřejně a nikoli tajně, jak bylo dříve zvykem.
O MIROSLAVU ŠLOUFOVI ČTĚTE ZDE>>
Bývalý vedoucí funkcionář SSM a někdejší poslanec KSČ Miroslav Šlouf zemřel 16. února 2018 po dlouhém boji s rakovinou. Bylo mu 69 let.