Vladimír Remek | Celebwiki.cz

Vladimír Remek

Datum narození: 26. 9. 1948
Místo narození: České Budějovice
Profese: první čs. kosmonaut, exeuroposlanec, bývalý ambasador v Rusku
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

První český a zároveň první evropský kosmonaut Vladimír Remek má dobré renomé v evropských i ruských kruzích. Byl proto europoslancem a pak velvyslancem v Rusku.

Svoji kariéru začínal Vladimír Remek jako armádní letec. Prošel Vyšším leteckým učilištěm v Košicích (učil se na proudových letounech L-29 Delfín) a pak létal v mateřských Českých Budějovicích na legendárních sovětských strojích MIG 21.

Ve 24 letech začal studovat v Moskvě na Vojenské letecké akademii J. A. Gagarina a nasměroval se k dráze kosmonauta. A tím se ve svých třiceti letech skutečně stal.

Do kosmu se Vladimír Remek vypravil poté, co Sovětský svaz nabídl spřízněným socialistickým státům spolupráci. Do vesmíru se podíval spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarevem 2. března 1978 na palubě kosmické lodi Sojuz 28.

VLADIMÍR REMEK - SOUDRUH SE HLÁSÍ DO SLUŽBY

Ve stavu beztíže si Vladimír Remek pobyl 7 dní, 22 hodin a 17 minut. Stal se tak 87. kosmonautem světa, prvním kosmonautem z jiné země než ze SSSR nebo USA a díky připojení Česka k EU v roce 2004 je považován i za prvního evropského kosmonauta.

Po ukončení vojenské kariéry působil Vladimír Remek jako ředitel Vojenského muzea letectví a kosmonautiky v Praze-Kbelích, jako obchodní zástupce ČZ Strakonice v Rusku a pak také jako obchodní rada na českém velvyslanectví v Moskvě.

V říjnu 2001 přežil pád vrtulníku Mi-8S, kterému došlo palivo. Na palubě byl Vladimír Remek spolu s americkým kosmonautem Eugenem Cernanem, který navštívil ČR.

Bývalý kosmonaut se pustil i do politiky, a to v barvách KSČM. V letech 2004 až 2013 seděl v rudém dresu v lavicích Evropského parlamentu. V roce 2012 se ho komunisté snažili přesvědečit, aby se stal jejich kandidátem na prezidenta v historicky první přímé volbě. Vladimír Remek to ale odmítl a podpořil Miloše Zemana. Ten ho pak rok po svém vítězství v lednu 2014 jmenoval velvyslancem v Rusku. Jím byl do roku 2018.

Vladimír Remek, Hrdina Československé socialistické republiky a Hrdina Sovětského svazu, se sice z vesmíru vrátil, dodnes tam však krouží planetka číslo 2552, objevená 24. září 1978, která nese jeho jméno - Remek.

O VLADIMÍRU REMKOVI ČTĚTE ZDE>>

S první manželkou Hanou zplodil dceru Annu (ta je herečkou a má za manžela herce Ondřeje Brouska). S druhou manželkou JanouVladimír Remek dceru Janu.

 

Články o celebritě

Známý fotograf Šetlík musí na operaci! Přesto je ale v jednom kole Známý fotograf Šetlík musí na operaci! Přesto je ale v jednom kole Známého fotografa Jadrana Šetlíka (67) čeká letos operace kyčle. O chystaném zákroku mluvil už loni ... číst článek
Po „mejdanu“ na ambasádě přišla z Ruska odpověď. Sníží počet diplomatů v Praze? Po „mejdanu“ na ambasádě přišla z Ruska odpověď. Sníží počet diplomatů v Praze? Ministerstvo zahraničí již dostalo od Ruska odpověď na žádost o snížení počtu diplomatů na ruském ve... číst článek
Otrávený Klaus a opakující se Zeman slavili s Rusy: Opět ostrá Koljova bábuška! Otrávený Klaus a opakující se Zeman slavili s Rusy: Opět ostrá Koljova bábuška! Že slunce vyjde a Miloš Zeman (74) bude 9. května slavit na ruské ambasádě, to jsou jedny z mála jis... číst článek

Další Politici

zobrazit profil Dana Balcarová
Dana Balcarová
zobrazit profil Marta Nováková
Marta Nováková
zobrazit profil Petr Gajdáček
Petr Gajdáček
zobrazit profil Jiří Pospíšil
Jiří Pospíšil
zobrazit profil Jiří Cieńciała
Jiří Cieńciała
zobrazit profil Barbora Antonová
Barbora Antonová
zobrazit profil Michaela Blahová
Michaela Blahová
zobrazit profil Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil