Původ Milouše Jakeše byl z hlediska komunistické ideologie naprosto perfektní. Pocházel z chudé rodiny venkovského zemědělce a živil se jako montér a lakýrník. Než nastartoval politickou kariéru, měl pouze průmyslovku, na níž v roce 1944 maturoval s vyznamenáním.
Univerzitní vzdělání Milouš Jakeš získal v Moskvě v tuhých 50. letech 20. století na Vysoké stranické škole při Ústředním výboru Komunistické strany Sovětského svazu. Do KSČ vstoupil jako třiadvacetiletý hned po II. světové válce. A šel nahoru: brzy šéfoval národní výbor v Gottwaldově (dnešní Zlín), pak byl tajemníkem Ústředního výboru Československého svazu mládeže pro ideologii, kulturu a mezinárodní vztahy.
Milouš Jakeš se zapletl v roce 1968, kdy se po Pražském jaru a sovětské invazi postavil na stranu ortodoxních prosovětských komunistů a stal se šéfem obávané Ústřední kontrolní a revizní komise KSČ. Za své angažmá roku 1968 byl po Sametové revoluci souzen, ale pro nedostatek důkazů zproštěn viny.
Od roku 1971 byl Milouš Jakeš poslancem a v 80. letech figuroval ve vedení tehdejší loutkové Sněmovny. V nejvyšším vedení ÚV KSČ byl od roku 1977. O deset let později vystřídal Gustáva Husáka v nejvyšší stranické funkci, stal se generálním tajemníkem ÚV KSČ.
Pro svoji prostoduchost byl Milouš Jakeš často terčem posměchu. Vyšlo dokonce CD s jeho památným projevem v Červeném Hrádku, které neslo název Jako kůl v plotě. On sám se za předlistopadový režim stavěl i po revoluci, hájil ho a byl nadále členem komunistické strany.
Jeho vnuk nicméně nezvládl společenský tlak, který vyplýval z toho, že nosil jméno vysmívaného komunistického papaláše a spáchal v roce 2013 sebevraždu. V témže roce zemřela Milouši Jakešovi i manželka Květena, kterou podle svých slov miloval a nikdy ji nebyl nevěrný.
Komunista Milouš Jakeš zemřel 10. července 2020 v LDN. Bylo mu 97 let.