Po elitní internátní škole Kofi Annan, celým jménem Kofi Atta Annan, studoval ekonomii na univerzitě v Kumasi a díky stipendiu posléze na americké Macalester College v Saint Paul. Doktorát získal na ženevském Graduate Institute of International and Development Studies.
KOFI ANNAN - PRVNÍ AFRIČAN V ČELE OSN
V roce 1962 začal Kofi Annan pracovat ve Světové zdravotnické organizaci. Poté působil v různých pozicích v OSN. V letech 1994 až 1995 byl zástupcem generálního tajemníka a v letech 1997 až 2006 generálním tajemníkem OSN, tedy dvě funkční období.
V roce 2001 obdrželi OSN a Kofi Annan Nobelovu cenu míru za „práci za lépe organizovaný a mírovější svět“. V roce 2003 dostal Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.
V roce 2004 Kofi Annan kritizoval americkou invazi do Iráku, kterou označil za nelegální a v rozporu s Chartou OSN. Posléze byl sám terčem kritiky za nedostatečný dohled a pomalou reakci na skandál kolem rozsáhlé korupce v rámci programu OSN Ropa za potraviny, započatého jeho předchůdcem Butrusem Butrusem-Ghálím.
Narodil se v britské kolonii Zlaté pobřeží (dnes Ghana), a to v ašantské aristokratické rodině. Oba jeho dědové a také strýc byli náčelníci. Kofi Annan se ženil dvakrát. V roce 1965 se jeho manželkou stala Titi Alakija. Po rozvodu roku 1983 žil v letech 1984 až 2018 ve svazku s Nane Annan. Měl tři děti.
Ghanský diplomat, ekonom a politik Kofi Annan zemřel 18. srpna 2018 ve švýcarském Bernu.