Rodák z Hanušovic Jan Janků byl od roku 1936 skautem a měl přezdívku Šerif. Vystudoval obchodní akademii a pracoval v továrně na cukrovinky. V roce 1941 byl nuceně nasazen ve Vratislavi.
JAN JANKŮ - ALOIS GREBENÍČEK MU VYRAZIL ZUBY
Během 2. světové války se Jan Janků úspěšně vyhnul nacistům, avšak štěstí ho neprovázelo dlouho. V roce 1948 jej komunisté zatkli za členství v skautské odbojové skupině Světlana. Byl odsouzen k trestu smrti, nakonec se ale dostal do věznice v Uherském Hradišti, kde léta zažíval krutost bachařů.
Po Sametové revoluci 1989 Jan Janků opakovaně popsal nejen přímé násilí, ale také děsivé mučení elektrickým proudem a situace, kdy byly vězňům podávány při výslechu drogy.
Po pádu totality se Jan Janků stal aktivním členem Konfederace politických vězňů a začal pořádat zájezdy do Jáchymova. Ukazoval ikonku Ježíše Krista z kousků chleba, kterou tajně vymodeloval. Vzpomínal na nedokončenou partii šachů z malých papírků, kterou rozehrál se spoluvězněm chvíli před tím, než ho popravili.
Dne 28. října 2010 byl Janovi Janků propůjčen řád Tomáše Garrigua Masaryka II. stupně a v březnu 2011 obdržel maďarský Zlatý kříž za zásluhy.
Jan Janků zemřel začátkem roku 2019. Bylo mu 97 let.