Petr Spálený

Datum narození: 22.3.1944
Místo narození: Praha
Profese: skladatel, hudebník, zpěvák
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hudba provází Petra Spáleného celý život. Na bicí začínal v rokenrolové kapele Crossfire. Hrál v ní největší pecky od Elvise Presleyho nebo Cliffa Richarda. Bubny a kytaru neopustil ani na vojně. Zpívat začínal s Hippsy, ze kterých vzniklo legendární Apollo.

Česká hudební historie nikdy nezapomene na jeho hity Plakalo baby, Až mě andělé nebo Josefína zní dodnes. V obnoveném Apollu z roku 1995 působí i jeho manželka, zpěvačka Miluška Voborníková.

Název skupiny vznikl podle Divadla Apollo, kde Petr Spálený působil až do jeho zániku v roce 1968. O necelých dvacet let později přijal zpěvák Spálený angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde tvořil hudbu pro všechna představení. Jako skladatel spolupracoval i s televizi v talk show Zajíc v pytli. Petr Spálený se objevil také ve filmech Noc na Karlštejně nebo Bony a klid. V roce 1990 založil vlastní vydavatelství a nakladatelství.

Dohromady nahrál Jan Spálený přes čtyřicet alb. Jedno z nich Největší hity – Díky získalo v roce 2001 platinovou desku. Nese melodie na pomezí rocku, popu a country.

Bratrem Petra Spáleného je hudebník a dramaturg Jan Spálený. Se svou bývalou ženou, zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, má Petr Spálený dvě dcery – jednou z nich je novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová. S Voborníkovou má dceru Barboru. V roce 2011 měl Petr Spálený velké zdravotní problémy a postihl ho kolaps.

 

Články o celebritě

Strach o legendu Petra Spáleného (72): S pokorou čekáme… Strach o legendu Petra Spáleného (72): S pokorou čekáme… Kvůli zdravotním potížím musel před rokem Petr Spálený nedobrovolně ukončit kariéru. Přestože je… číst článek
Petr Spálený: Terčem útoku mrtvé legendy! Petr Spálený: Terčem útoku mrtvé legendy! Věci se mají řešit zaživa! Waldemar Matuška nechal úpravu svých pamětí na manželce Olze a kniha vzpomínek… číst článek
Vážně nemocný Petr Spálený (71) na dně: Operace už ho nezachrání! Vážně nemocný Petr Spálený (71) na dně: Operace už ho nezachrání! Je tomu 46 let, kdy Per Spálený zahájil svou kariéru. Letos ji ze zdravotních důvodů nedobrovolně… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Dominika Stará
Dominika Stará
zobrazit profil Josef Zíma
Josef Zíma
zobrazit profil Tomáš Savka
Tomáš Savka
zobrazit profil Mariah Carey
Mariah Carey
zobrazit profil Michaela Zemánková
Michaela Zemánková
zobrazit profil Michal Penk
Michal Penk
zobrazit profil Pavel Vítek
Pavel Vítek
zobrazit profil Katarzia (Katarina Kubošiová)
Katarzia (Katarina Kubošiová)