Petr Spálený

Datum narození: 22.3.1944
Místo narození: Praha
Profese: skladatel, hudebník, zpěvák
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Hudba provází Petra Spáleného celý život. Na bicí začínal v rokenrolové kapele Crossfire. Hrál v ní největší pecky od Elvise Presleyho nebo Cliffa Richarda. Bubny a kytaru neopustil ani na vojně. Zpívat začínal s Hippsy, ze kterých vzniklo legendární Apollo.

Česká hudební historie nikdy nezapomene na jeho hity Plakalo baby, Až mě andělé nebo Josefína zní dodnes. V obnoveném Apollu z roku 1995 působí i jeho manželka, zpěvačka Miluška Voborníková.

Název skupiny vznikl podle Divadla Apollo, kde Petr Spálený působil až do jeho zániku v roce 1968. O necelých dvacet let později přijal zpěvák Spálený angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde tvořil hudbu pro všechna představení. Jako skladatel spolupracoval i s televizi v talk show Zajíc v pytli. Petr Spálený se objevil také ve filmech Noc na Karlštejně nebo Bony a klid. V roce 1990 založil vlastní vydavatelství a nakladatelství.

Dohromady nahrál Jan Spálený přes čtyřicet alb. Jedno z nich Největší hity – Díky získalo v roce 2001 platinovou desku. Nese melodie na pomezí rocku, popu a country.

Bratrem Petra Spáleného je hudebník a dramaturg Jan Spálený. Se svou bývalou ženou, zpěvačkou Pavlínou Filipovskou, má Petr Spálený dvě dcery – jednou z nich je novinářka a moderátorka Pavlína Wolfová. S Voborníkovou má dceru Barboru. V roce 2011 měl Petr Spálený velké zdravotní problémy a postihl ho kolaps.

 

Články o celebritě

Pavlína Wolfová po čtyřech letech na místě, kde se těžce zranila! Rok měla následky! Pavlína Wolfová po čtyřech letech na místě, kde se těžce zranila! Rok měla následky! Bývalá moderátorka Áčka Pavlína Wolfová (45) je vášnivou lyžařkou. Před čtyřmi lety se ale nechala… číst článek
Spálený po těžké operaci páteře: Ukázal se po dvou letech! Na podzim chce znovu vystupovat Spálený po těžké operaci páteře: Ukázal se po dvou letech! Na podzim chce znovu vystupovat Ještě nemá vyhráno, ale nevzdává se! Legendární zpěvák Petr Spálený (73) po dvou letech v ústraní… číst článek
Strach o legendu Petra Spáleného (72): S pokorou čekáme… Strach o legendu Petra Spáleného (72): S pokorou čekáme… Kvůli zdravotním potížím musel před rokem Petr Spálený nedobrovolně ukončit kariéru. Přestože je… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Lisa Marie Presley
Lisa Marie Presley
zobrazit profil Cher Lloyd
Cher Lloyd
zobrazit profil Naďa Brabcová
Naďa Brabcová
zobrazit profil Dolores O’Riordan
Dolores O’Riordan
zobrazit profil Plácido Domingo
Plácido Domingo
zobrazit profil Lady Gaga
Lady Gaga
zobrazit profil Frank Sinatra
Frank Sinatra
zobrazit profil Dominika Stará
Dominika Stará