Martin Stropnický

Datum narození: 19.12.1956
Místo narození: Praha
Profese: politik hnutí ANO, herec, režisér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec a politik Martin Stropnický, který byl roku 2014 jmenován ministrem obrany v Sobotkově vládě, se ve volbách 2017 stal pražským lídrem hnutí ANO.

V dětství žil Martin Stropnický v zahraničí. Po návratu rodiny do Česka vystudoval pražskou DAMU. Šest let působil v Městských divadlech pražských, čtyři pak v Divadle na Vinohradech, které opustil po Sametové revoluci 1989, kdy vstoupil do politiiky a stal se velvyslancem.

MARTIN STROPNICKÝ A TRAPAS S OCHRANKOU

V roce 2001 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni. České zájmy prosazoval Martin Stropnický jako velvyslanec v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu (hovoří anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky). V roce 1998 zastával post ministra kultury. Na divadelní prkna Vinohrad se vrátil o čtyři léta později.

Předvedl se v dramatech To pravé, Višňový sad nebo Ženitba. Za hlavní roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře získal Martin Stropnický divadelní Cenu Thálie. V Divadle na Vinohradech působil také jako režisér a do roku 2012 byl tamním uměleckým ředitelem.

V té době vstoupil do hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše a ve volbách 2013 získal poslanecký mandát. V lednu 2014 se stal kandidátem na post ministra obrany ve vládě Bohuslava Sobotky. K jeho jmenování měl ovšem ostré výhrady prezident Miloš Zeman, který poukazoval na to, že Martin Stropnický není expertem na českou armádu a vyjádřil obavu, že resort nebude schopen vést. Přesto je ale do funkce jmenoval.

Do parlamentních voleb 2017 byl Martin Stropnický vyslán jako pražský lídr hnutí ANO.

Široké divácké veřejnosti je Martin Stropnický znám především díky rolím, jež mu nabídl film a televize. Objevil se v seriálu Cirkus Humberto, v historickém dramatu Člověk proti zkáze nebo kriminálním snímku Boleru. Hlavní role ztvárnil v seriálech Kriminálka Anděl či On je žena. Věnoval se také dabingu, hudbě a novinařině.

O MARTINOVI STROPNICKÉM ČTĚTE ZDE>>

Dvakrát se Martin Stropnický oženil s textařkou a scenáristkou Lucií Borovcovou. Žili spolu přes dvacet let. Mají dcery Annu a Františku a syna Matěje, taktéž herce a politika. Matku svých třech dětí Martin Stropnický vyměnil za herečku Veroniku Žilkovou. Vzali se roku 2010 a vychovávají spolu dceru Kordulu. Jejich syn Melichar zemřel kvůli komplikované kýle půl roku po narození.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Stropnický: Česko vyslyší výzvu USA. A může zvýšit počet vojáků v Afghánistánu Stropnický: Česko vyslyší výzvu USA. A může zvýšit počet vojáků v Afghánistánu Česká republika nejspíš vyjde vstříc požadavku na zvýšení počtu vojáků v Afghánistánu, který spojencům… číst článek
Babišovy strasti s novou vládou: Andreji, proč tě nechtěji? Babišovy strasti s novou vládou: Andreji, proč tě nechtěji? Andreji, proč tě holky nechtějí? Parafrází názvu známého českého filmu by se daly shrnout úzkosti… číst článek
Fiala u Zemana: »Modrý pták« dostal dobrůtku! Fiala u Zemana: »Modrý pták« dostal dobrůtku! Mistr jemné symboliky je kdo? Asi prezident Miloš Zeman (73)! Včera si pozval do zámku v Lánech na… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Lauren Graham
Lauren Graham
zobrazit profil Ivan Franěk
Ivan Franěk
zobrazit profil Emma  Stone
Emma Stone
zobrazit profil Sean Connery
Sean Connery
zobrazit profil Olga Schoberová
Olga Schoberová
zobrazit profil Alena Antalová
Alena Antalová
zobrazit profil Josef Vinklář
Josef Vinklář
zobrazit profil Anna Kotlíková
Anna Kotlíková