Martin Stropnický

Datum narození: 19.12.1956
Místo narození: Praha
Profese: politik, herec a režisér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Odmala žil s rodinou v zahraničí. Po návratu do Česka vystudoval Martin Stropnický pražskou DAMU. Šest let působil v Městských divadlech pražských, čtyři pak v Divadle na Vinohradech, které opustil po Sametové revoluci v roce 1989. Stal se politikem a velvyslancem. Je ženatý s herečkou Veronikou Žilkovou.

V roce 2001 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni. České zájmy prosazoval Martin Stropnický jako velvyslanec v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu (hovoří anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky). V roce 1998 zastával post ministra kultury. Na divadelní prkna Vinohrad se vrátil o čtyři léta později.

Předvedl se v dramatech To pravé, Višňový sad nebo Ženitba. Za hlavní roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře získal Martin Stropnický divadelní cenu Thálie. V Divadle na Vinohradech působil také jako režisér a do roku 2012 byl tamním uměleckým ředitelem.

V té době vstoupil do politického hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO 2011 a ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 se stal poslancem za Jihomoravský kraj. V lednu 2014 se stal kandidátem na post ministra obrany v plánované vládě koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. K jeho jmenování měl ovšem ostré výhrady prezident Miloš Zeman, který poukazoval na to, že Martin Stropnický není expertem na českou armádu a vyjádřil obavu, že resort nebude schopen vést.

Širší veřejnosti je znám především díky rolím, jež mu nabídl film a televize. Objevil se v seriálu Cirkus Humberto, v historickém dramatu Člověk proti zkáze nebo kriminálním Boleru. Hlavní role získal Martin Stropnický v seriálech Kriminálka Anděl či On je žena. Několik rolí i nadaboval. Věnuje se také hudbě a novinařině.

Dvakrát se oženil s textařkou a scenáristkou Lucií Borovcovou. Byli spolu přes dvacet let. Mají spolu dcery Annu a Františku a syna Matěje Stropnického, taktéž herce a politika. Borovcovou vyměnil Martin Stropnický za další životní partnerku, herečku Veroniku Žilkovou. Vychovávají spolu dceru Kordulu. Vzali se v roce 2010. Jejich syn Melichar zemřel kvůli komplikované kýle půl roku po narození.

 

Články o celebritě

Dcera Suchánka Berenika: Bude z ní hvězda! Dcera Suchánka Berenika: Bude z ní hvězda! Táhne ji to k divadlu. Dcera Michala Suchánka (51) Berenika (20) se rozhodla jít v tátových šlépějích… číst článek
Politické strany vytahují esa pro podzimní volby Politické strany vytahují esa pro podzimní volby S jakými esy v rukávu jdou do podzimních sněmovních voleb strany a hnutí v jednotlivých krajích?… číst článek
Kdo vyrazí do voleb? ANO a ODS schválí kandidátky, Babiše opouští známé tváře Kdo vyrazí do voleb? ANO a ODS schválí kandidátky, Babiše opouští známé tváře Kdo se na nás bude smát z předvolebních plakátů? ANO i ODS udělají další krok v předvolební kampani.… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vlasta Burian
Vlasta Burian
zobrazit profil Magdaléna Borová
Magdaléna Borová
zobrazit profil Josef Polášek
Josef Polášek
zobrazit profil Rudolf Hrušínský st.
Rudolf Hrušínský st.
zobrazit profil Ladislav Trojan
Ladislav Trojan
zobrazit profil Sandra Nováková
Sandra Nováková
zobrazit profil Milla Jovovich
Milla Jovovich
zobrazit profil Lukáš Hlavica
Lukáš Hlavica