Martin Stropnický

Datum narození: 19.12.1956
Místo narození: Praha
Profese: politik hnutí ANO, herec, režisér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Herec a politik Martin Stropnický byl po vítězství hnutí ANO ve volbách 2017 jmenován ministrem zahraničí v Babišově menšinové vládě. V Sobotkově kabinetu zastával post ministra obrany.

V dětství žil Martin Stropnický v zahraničí. Po návratu rodiny do Česka vystudoval pražskou DAMU. Šest let působil v Městských divadlech pražských, čtyři pak v Divadle na Vinohradech, které opustil po Sametové revoluci 1989, kdy vstoupil do politiiky a stal se velvyslancem.

MARTIN STROPNICKÝ A TRAPAS S OCHRANKOU

V roce 2001 absolvoval Diplomatickou akademii ve Vídni. České zájmy prosazoval Martin Stropnický jako velvyslanec v Portugalsku, v Itálii a ve Vatikánu (hovoří anglicky, francouzsky a italsky, pasivně německy, rusky a portugalsky). V roce 1998 zastával post ministra kultury. Na divadelní prkna Vinohrad se vrátil o čtyři léta později.

Předvedl se v dramatech To pravé, Višňový sad nebo Ženitba. Za hlavní roli Howarda Katze ve stejnojmenné hře získal Martin Stropnický divadelní Cenu Thálie. V Divadle na Vinohradech působil také jako režisér a do roku 2012 byl tamním uměleckým ředitelem.

Široké divácké veřejnosti je Martin Stropnický znám především díky rolím, které mu nabídl film a televize. Objevil se v seriálu Cirkus Humberto, v historickém dramatu Člověk proti zkáze nebo kriminálním snímku Bolero. Hlavní role ztvárnil v seriálech Kriminálka Anděl či On je žena. Věnoval se také dabingu, hudbě a novinařině.

Poté, co vstoupil do hnutí ANO 2011 miliardáře Andreje Babiše, ve volbách 2013 získal poslanecký mandát. V lednu 2014 se stal kandidátem na post ministra obrany ve vládě Bohuslava Sobotky. K jeho jmenování měl ovšem ostré výhrady prezident Miloš Zeman, který poukazoval na to, že Martin Stropnický není expertem na českou armádu a vyjádřil obavu, že resort nebude schopen vést. Přesto jej ale do funkce jmenoval.

Do parlamentních voleb 2017 byl Martin Stropnický vyslán jako pražský lídr hnutí ANO. Křeslo poslance obhájil a 13. prosince 2017 jej prezident Miloš Zeman jmenoval ministram zahraničí v menšinové vládě Andreje Babiše.

O MARTINOVI STROPNICKÉM ČTĚTE ZDE>>

Dvakrát se Martin Stropnický oženil s textařkou a scenáristkou Lucií Borovcovou. Žili spolu přes dvacet let. Mají dcery Annu a Františku a syna Matěje, taktéž herce a politika. Matku svých třech dětí Martin Stropnický vyměnil za herečku Veroniku Žilkovou. Vzali se roku 2010 a vychovávají spolu dceru Kordulu. Jejich syn Melichar zemřel kvůli komplikované kýle půl roku po narození.

 

Články o celebritě

Tajemnou nabídku ANO probral Hamáček se Zemanem. Stropnického nahradí Poche? Tajemnou nabídku ANO probral Hamáček se Zemanem. Stropnického nahradí Poche? Předseda ČSSD Jan Hamáček seznámil prezidenta Miloše Zemana s nabídkou na sestavení vlády, kterou… číst článek
Stropnický hospitalizován: Tělo říká stop! Kdy zasáhne Žilková? Stropnický hospitalizován: Tělo říká stop! Kdy zasáhne Žilková? Od té doby, co Martin Stropnický (61) vyměnil herectví definitivně za politiku, jde to s ním očividně… číst článek
Stropnický je znovu v nemocnici. Zrušil i cestu do Vatikánu Stropnický je znovu v nemocnici. Zrušil i cestu do Vatikánu Už na konci minulého týdne Blesk Zprávy přinesly informaci o zdravotních problémech ministra zahraničí… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší
zobrazit profil Marie-Luise Stockinger herečka
Marie-Luise Stockinger herečka
zobrazit profil Lenka Termerová
Lenka Termerová
zobrazit profil Robert De Niro
Robert De Niro
zobrazit profil Sophia Loren
Sophia Loren
zobrazit profil Liza Weil
Liza Weil
zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Kristin Davis
Kristin Davis