Karel Schwarzenberg

Datum narození: 10.12.1937
Místo narození: Praha
Profese: politik, ministr
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas kníže ze Schwarzenbergu, vévoda krumlovský, hrabě ze Sulzu a landkrabě klettgavský je potomek jednoho z nejmocnějších českých šlechtických rodů a zároveň poslanec, stranický předseda, bývalý senátor, ministr zahraničí, místopředseda vlády, kancléř prezidenta a kandidát v prezidentské volbě.

Nejstarší syn Karla Schwarzenberga a jeho manželky Antonie se narodil a dětství prožil v Praze, nicméně deset měsíců po únorovém komunistickém puči v roce 1948 musela šlechtická rodina opustit republiku a uchýlit se do zahraničí. Karel Schwarzenberg poté prožil mládí v Rakousku a Německu, kde ve Vídni a Štýrském Hradci studoval práva a v Mnichově lesnictví. Kvůli rodovým tradicím a dědickým zvyklostem adoptoval Karla Schwarzenberga (patří do orlické větve rodu) jeho strýc z hlubocké větve Jindřich Schwarzenberg, který neměl mužského potomka. Když Jindřich zemřel, začal Karel hospodařit na rodinných statcích v Rakousku a Bavorsku. Zároveň působil jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva a v rodinném sídle v Bavorsku založil Československé dokumentační středisko, tedy archiv tehdy zapovězené literatury na podporu československého exilu a disentu.

Na podzim 1989 se Karel Schwarzenberg do Československa vrátil a od roku 1990 pracoval po boku Václava Havla jako kancléř prezidenta republiky. V roce 2004 se stal senátorem v dresu dnes již zaniklých stran US-DEU a ODA. V roce 2007 se stal Karel Scharzenberg ministrem zahraničí, tentokrát pro změnu v barvách Strany zelených. V červnu 2009 založil spolu s někdejším lidovcem Miroslavem Kalouskem stranu TOP 09 a stal se jejím předsedou. Ve volbách 2010 byl zvolen poslancem a v koaliční vládě ODS, TOP 09 a VV působil jako ministr zahraničních věcí. Poslanecký mandát obhájil i ve volbách 2013, což byl zároveň rok, kdy se poprvé v historii volil prezident české republiky v přímé volbě. Karel Schwarzenberg byl kandidátem TOP 09, postoupil do druhého kola, kde ho v poměru 55 procent ku 45 procentům nakonec porazil Miloš Zeman.

Karel Schwarzenberg patří mezi pět desítek nejbohatších Čechů, když jeho majetek odhadují experti na 4,5 miliardy korun. Jakožto potomku orlické větve rodu mu patří například zámky Orlík, Čimelice či Sedlec, nebo Schwarzenberský palác v Praze. Po adoptivním otci z hlubocké větve je zároveň správcem rozsáhlých majetků v Německu a Rakousku. Měl by mít teoreticky nárok i na majetek této schwarzenberské větve v Česku (například zámek Hluboká), nicméně ten byl zvláštním zákonem zabaven už v roce 1947, tedy nikoli až po únorovém komunistickém puči v roce 1948, takže se na něj nevztahoval restituční zákon. Proto Karel Schwarzenberg o tento majetek nezažádal, což mu vytýká a kvůli tomu se s ním začala i soudit jeho adoptivní sestra Alžběta Pezoldová.

Manželkou Karla Schwarzenberga je lékařka Therese Schwarzenbergová (narozena 1940), pocházející z rodu rakouských hrabat Hardegg. S tou se český kníže oženil dokonce dvakrát. První sňatek uzavřeli v tyrolském Seefeldu v roce 1967. A z tohoto manželství vzešly tři děti: Jan Nepomuk, Annu Karolína a Karel Filip. Když se ale ukázalo, že otcem mladšího syna je ve skutečnosti rakouský politik a průmyslník Thomas Prinzhorn, Schwarzenbergovi se v roce 1988 rozvedli. Po dvaceti letech se k sobě ale Karel a Therese vrátili a 22. srpna 2008 se na zámku Obermurau ve Štýrsku vzali podruhé. Nicméně u žen oblíbený a ženy obdivující kníže se například v listopadu 2013 objevil na veřejnosti s mladičkou Janou Vopěnkovou.

 

Články o celebritě

Zeman potvrdil boj o Hrad: Zazněla ruština i důvody, proč vrávorá Zeman potvrdil boj o Hrad: Zazněla ruština i důvody, proč vrávorá Nejprve to sdělil svým blízkým a příznivcům, v pátek pak oficiálně celému Česku. Miloš Zeman se chystá… číst článek
Přímá volba prezidenta dělí poslance. Kdo přiznal chybu? Velká anketa Přímá volba prezidenta dělí poslance. Kdo přiznal chybu? Velká anketa Svěřit lidem do rukou moc zvolit si přímo svým hlasováním hlavu státu byla chyba, myslí si někteří… číst článek
Věrní Kalouska s volbami zmizí. Končí „zpívající“ Korte i šéf poslanců Laudát Věrní Kalouska s volbami zmizí. Končí „zpívající“ Korte i šéf poslanců Laudát Šéf poslaneckého klubu František Laudát a „zpívající“ poslanec Daniel Korte (oba TOP 09) skončí s… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Richard Falbr
Richard Falbr
zobrazit profil Jiří Šír
Jiří Šír
zobrazit profil Naděžda Šišková
Naděžda Šišková
zobrazit profil Jiří Švec
Jiří Švec
zobrazit profil Jan  Foldyna
Jan Foldyna