Pavel Nedvěd

Datum narození: 30.8.1972
Místo narození: Cheb
Váha: 70 kg
Výška: 177 cm
Profese: fotbalový záložník
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Barcelona, Arsenal, Real Madrid, Chelsea nebo Manchester United. O českého fotbalového záložníka Pavla Nedvěda se tahaly ty nejznámější kluby. V roce 2001 ho ukořistil Juventus Turín, který za něj zaplatil v přepočtu 1,6 miliardy korun.

S fotbalem začínala budoucí legenda ve Skalné nedaleko Chebu. Přes mužstva Plzně a Dukly Praha se dostal až do Sparty, s níž vyhrál tři prvoligové poháry. Po úspěchu na Euru 1996, ze kterého přivezl spolu s národním týmem stříbro, se dostal do hledáčku světových klubů. Nakonec přešel do Lazia Řím. Ovládl italskou ligu, Pohár, Superpohár a dnes již neexistující Pohár vítězů pohárů.

V roce 2001 se postaral o nejdražší přestup v historii českého fotbalu právě do výše zmíněného týmu Juventus Turín. Dostal se s ním do finále Ligy mistrů, ale na hřiště nenastoupil, kvůli žluté kartě sledoval zápas z lavičky. Penaltový rozstřel nakonec vyhrál AC Milán. O mistrovský titul se s Turínem dnes Nedvěd snaží z pozice jeho ředitele.

Dvanáct let bojoval v barvách českého týmu po boku Poborského nebo Šmicera. Kromě stříbra z Eura 1996 přivezl i bronz z evropského šampionátu 2004. V 91 reprezentačních zápasech vstřelil 18 gólů. V několika utkáních nosil kapitánskou pásku.

Jeho výkony se promítly do několika ocenění. Vyhrál například anketu Sportovec roku, v roce 2003 si odnesl prestižní Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy. Vedle Josefa Masopusta je jediným Čechem, kterému se něco podobného povedlo.

Přes dvacet let žije s manželkou Ivanou Nedvědovou. Mají syna Pavla a dceru Ivanu. V létě roku 2009 oznámil konec aktivní fotbalové kariéry. Ze srdce a paměti fanoušků ale nezmizí.

 

Články o celebritě

Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Čech o Rosickém: Nebýt všech zranění, mohl vyhrát i Zlatý míč Až na Letné vyběhnou hvězdy českého i světového fotbalu, aby dopřály Tomáši Rosickému tečku za úspěšnou… číst článek
Rosického velká zpověď: jak se učil šajtli a přežil šílenství v Dortmundu Rosického velká zpověď: jak se učil šajtli a přežil šílenství v Dortmundu Malý Mozart, nadpozemský talent, génius. K Tomáši Rosickému pasovalo všechno. Ve Spartě se už ve… číst článek
Palička o Plzni: Šádek udělal práci za trenéra. Musí se změnit kabina Palička o Plzni: Šádek udělal práci za trenéra. Musí se změnit kabina Viktorii Plzeň nedohnala k titulu vidina tučných prémií z Ligy mistrů, ale především motivace ukázat… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Tomáš Sivok
Tomáš Sivok
zobrazit profil David Hruška
David Hruška
zobrazit profil Michal Ďuriš
Michal Ďuriš
zobrazit profil Jiří Kopáč
Jiří Kopáč
zobrazit profil Marek Židlický
Marek Židlický
zobrazit profil Miroslav Rypl
Miroslav Rypl
zobrazit profil Michal Plocek
Michal Plocek
zobrazit profil Jiří Šimánek
Jiří Šimánek