Tomio Okamura

Datum narození: 4.7.1972
Místo narození: Tokio
Profese: podnikatel a politik
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Nástup Čechojaponce Tomia Okamury na českou politickou scénu byl raketový. V roce 2011 tvrdil, že o politice neuvažuje, pak se stal senátorem a chtěl být i prezidentem.

Mládí Tomia Okamury nebylo lehké. Narodil se v japonském hlavním městě Tokiu moravské matce a japonskému otci (dědeček byl Korejec). Když mu bylo šest let, vrátila se s ním a jeho dvěma bratry matka do tehdejšího Československa, ale nedokázala se o děti postarat - Tomio Okamura putoval do dětského domova v Mašťově u Podbořan. "Tam jsem zažil, co je to šikana," vzpomínal na to už dospělý Okamura, "brečel jsem pod peřinou". Do svých 20 let koktal.

Jako mladý odjel zkusit štěstí do Japonska, kde devět let pracoval mimo jiné jako popelář nebo prodavač popcornu v tokijském kině. Vrátil se pak do Česka a od roku 1994 podnikal, především v pohostinství, obchodu (dovoz japonských potravin a módy, provozování pražských restaurací Staré časy, U Vejvodů a dalších), turismu (je jednatelem cestovky Miki Travel Prague), průvodcovské činnosti a překladatelství. V roce 2012 odhadl Tomio Okamura svůj majetek na 40 milionů korun.

Začal také vydávat čtvrtletník Pivní magazín a je spoluautorem několika knih (Český sen se hned po vydání v roce 2010 umístila mezi deseti nejprodávanějšími knihami; další tituly Tomia Okamury: Umění vládnout, Umění žít, Umění přímé demokracie, Velká japonská kuchařka). Známou tváří se stal coby viceprezident a mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur, poté účinkoval jako jeden z investorů v televizní reality show Den D v České televizi.

Pokud jde o politiku, bývá Tomio Okamura označován za demagoga (analýzy jeho výroků ve volební kampani ukázaly, že nejčastěji používá neověřitelná tvrzení, popřípadě dva až třikrát více nepravdivá, než pravdivá). A to se týká i jeho postoje k politické  kariéře. "Žádnou novou stranu zakládat nechci, neplánuju a neplánuju ani svoji kandidaturu do nějaké nové i jiné strany. Prostě do politiky vstoupit nehodlám," prohlásil Tomio Okamura v září 2011. V říjnu 2012 se pak stal senátorem za Zlínsko (jako člen horní komory pak například podepsal návrh části senátorů na obžalování prezidenta Václava Klause z velezrady za jím vyhlášenou amnestii), byť předtím prohlašoval, že Senát je obsazen pouze "dobře placenými loutkami poslanců".

Volební úspěch ho vedl k tomu, že poté kandidoval na prezidenta ČR (neuspěl) a v květnu 2013 založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury (Okamura si stěžoval, že novináři jeho hnutí přirovnávají k řecké neonacistické straně Zlatý úsvit), které se ve volbách 2013 dostalo do sněmovny a získalo čtrnáct poslaneckých křesel (Tomio Okamura se vzdal senátorského postu a ponechal si poslanecký mandát).

Tomio Okamura byl tří roky ženat s Japonkou Mie, s níž má syna Ruye. Mezi jeho partnerky patřila podle svých slov zhruba půl roku i modelka Ornella Štiková. V roce 2013 se začal českojaponský politik objevovat na veřejnosti s o devatenáct let mladší studentkou Monikou Talašovou.

 

Články o celebritě

Bártu před pěti lety odsoudili. Co dělá superguru Věcí veřejných dnes? Bártu před pěti lety odsoudili. Co dělá superguru Věcí veřejných dnes? V životopisu Víta Bárty má číslo 13 významnou roli. V roce 2013 se stal předsedou Věcí veřejných,… číst článek
Další Okamura míří do Sněmovny: Tomiův bratr chce očistit jejich jméno Další Okamura míří do Sněmovny: Tomiův bratr chce očistit jejich jméno Hovoří klidně a pomalu. Je to silně věřící katolík. Na rozíl od svého bratra, který je známý jako… číst článek
Hnilička chce „chytat“ za Babiše. Gólman z Nagana zkusí dobýt Sněmovnu Hnilička chce „chytat“ za Babiše. Gólman z Nagana zkusí dobýt Sněmovnu Bývalý hokejový brankář Milan Hnilička chce zkusit politickou dráhu. A letos na podzim bude kandidovat… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Josef Táborský
Josef Táborský
zobrazit profil Zdeněk Štefek
Zdeněk Štefek
zobrazit profil Josef Pavlík
Josef Pavlík
zobrazit profil Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz
zobrazit profil Jiří Zimola
Jiří Zimola
zobrazit profil Václav Havel
Václav Havel
zobrazit profil Jaromír Kalina
Jaromír Kalina
zobrazit profil Tomáš Zdechovský
Tomáš Zdechovský