Jiří Pospíšil

Datum narození: 24.11.1975
Místo narození: Chomutov
Profese: exministr spravedlnosti za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Bývalý člen ODS Jiří Pospíšil, který ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase působil jako ministr spravedlnosti. Do europarlamentu v roce 2014 se ale rozhodl kandidovat za TOP 09 a uspěl.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na Pospíšilovu podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace. O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: europarlamentních eurolavic usedl, byv nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tedy Luďka Niedermayera), ale ze všech.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Od roku 2010 se také spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili. Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Asi poslední, kdo se na toto téma veřejně vyjádřil, byl expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

 

Články o celebritě

Werichovu vilu otevřeli. „Přikládala jsem tam do kamen,“ vzpomínala Bohdalová Werichovu vilu otevřeli. „Přikládala jsem tam do kamen,“ vzpomínala Bohdalová Werichova vila, která stojí na pražské Kampě, vstoupila do nové éry. Poprvé v historii je přístupná… číst článek
Drahoš sílí v průzkumech. Může porazit Zemana? Drahoš sílí v průzkumech. Může porazit Zemana? Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš má mezi ohlášenými prezidentskými kandidáty největší podporu,… číst článek
Exkluzivně z opravené Werichovy vily: Svítící strop, hercovy brýle i dvojhlava Exkluzivně z opravené Werichovy vily: Svítící strop, hercovy brýle i dvojhlava V roce 2002 ji zdevastovaly povodně. V pátek, tedy po téměř 15 letech, se Werichova vila otevře veřejnosti.… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Tomio  Okamura
Tomio Okamura
zobrazit profil Liana Janáčková
Liana Janáčková
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Ladislav Kos
Ladislav Kos
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Václav IV.
Václav IV.
zobrazit profil Pavel  Čekan
Pavel Čekan
zobrazit profil Josef Pavlík
Josef Pavlík