Jiří Pospíšil

Datum narození: 24.11.1975
Místo narození: Chomutov
Profese: politik TOP 09, ministr za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Politik Jiří Pospíšil, bývalý člen ODS a exministr ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase se po volebním debaklu TOP 09 roku 2017 stal jejím předsedou.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

JIŘÍ POSPÍŠIL - "ZLATÝ KLUK"

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na Pospíšilovu podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace.

O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: europarlamentních eurolavic usedl, by nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tedy Luďka Niedermayera), ale ze všech.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Po parlamentních volbách 2017, kdy TOP 09 propadla a její šéf Miroslav Kalousek potvrdil, že již nebude kandidovat na post předsedy, Jiří Pospíšil podepsal přihlášku do strany, aby jí prý pomohl. Na listopadovém sjezdu se stal jejím předsedou; nahradil tak Miroslava Kalouska.

Do komunálních voleb 2018 šel Jiří Pospíšil jako lídr hnutí Spojené sily pro Prahu (TOP 09, Starostové, KDU-ČSL, LES, Demokraté Jana Kasala), tudíž jeho kandidát na post primátora české metropole. 

O JIŘÍM POSPÍŠILOVI ČTĚTE ZDE>>

Od roku 2010 se spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili. Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Veřejně se k tomu vyjádřil expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Jiřího Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

VŠE O KOMUNÁLNÍCH VOLBÁCH 2018 NAJDETE ZDE>>

 

Články o celebritě

Štětina zkusí druhou bitvu o europarlament. TOP 09 vymění za nové hnutí Štětina zkusí druhou bitvu o europarlament. TOP 09 vymění za nové hnutí Europoslanec Jaromír Štětina se rozhodl znovu kandidovat do Evropského parlamentu. Mandát už… číst článek
„Přišlo to náhle.“ Pospíšila zklamal vyhazov ze sídla TOP 09. A rozlítil ho Mynář „Přišlo to náhle.“ Pospíšila zklamal vyhazov ze sídla TOP 09. A rozlítil ho Mynář Nová kauza Zemanova kancléře Vratislava Mynáře otřásla šéfem opoziční TOP 09 Jiřím Pospíšilem. Podle… číst článek
Mynářovy kontakty se soudci chce Kalousek řešit na plénu. Ovčáček „ovlivňování“ odmítá Mynářovy kontakty se soudci chce Kalousek řešit na plénu. Ovčáček „ovlivňování“ odmítá Otázku údajné snahy prezidentova kancléře Vratislava Mynáře o ovlivňování soudů bude chtít TOP 09… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Lidie  Vajnerová
Lidie Vajnerová
zobrazit profil Michal Pehr
Michal Pehr
zobrazit profil Jitka Volfová
Jitka Volfová
zobrazit profil Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
zobrazit profil Ján Lahvička
Ján Lahvička
zobrazit profil Marta Gottwaldová
Marta Gottwaldová
zobrazit profil Karel Schwarzenberg
Karel Schwarzenberg
zobrazit profil Klára Dostálová
Klára Dostálová