Jiří Pospíšil

Datum narození: 24.11.1975
Místo narození: Chomutov
Profese: exministr spravedlnosti za ODS
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Bývalý člen ODS Jiří Pospíšil, který ve vládách Mirka Topolánka a Petra Nečase působil jako ministr spravedlnosti. Do europarlamentu v roce 2014 se ale rozhodl kandidovat za TOP 09 a uspěl.

Jiří Pospíšil vystudoval práva na Západočeské univerzitě v Plzni. Studium ukončil ziskem doktorátu v roce 2002. Později po vypuknutí aféry s rychlostudenty a podivně získanými tituly působil krátce jako děkan tamní právnické fakulty.

Politická kariéra Jiřího Pospíšila je dlouhá. Do Sněmovny se poprvé dostal už v roce 2002 za ODS, tehdy ho také Mirek Topolánek vybral do své stínové vlády. Do té opravdové usedl po volbách v roce 2006, kdy se poprvé stal ministrem spravedlnosti. Na této pozici vydržel až do pádu vlády v roce 2009 a znovu se k ní vrátil o rok později ve vládě Petra Nečase. Ten ho ale v létě 2012 odvolal poté, co se Jiří Pospíšil rozhodl jmenovat pražskou vrchní státní zástupkyní nekompromisní Lenku Bradáčovou. Na Pospíšilovu podporu se tehdy dokonce pořádaly demonstrace. O dalších pár měsíců později, v lednu 2014, Jiří Pospíšil odešel nejen z vedení ODS, ale vrátil i stranickou knížku kvůli sporům s kolegy. Následně přijal nabídku TOP 09, aby za tuto pravicovou a konzervativní stranu kandidoval v eurovolbách 2014 a jeho obliba u veřejnosti opět přinesla plody: europarlamentních eurolavic usedl, byv nejkroužkovanějším kandidátem nejen z TOP 09 (přeskočil tedy Luďka Niedermayera), ale ze všech.

Se jménem Jiřího Pospíšila se váže i několik kontroverzních faktů. Jeho politická kariéra je spojovaná s Romanem Jurečkem, který byl označován za jednoho z vlivných kmotrů ODS. Pochybnosti vzbudila i jeho podpora postupu státní zástupkyně Renaty Vesecké v kauze Jiřího Čunka, i když později dal od Vesecké ruce pryč.

Od roku 2010 se také spekuluje o Pospíšilově možné homosexuální orientaci. Mluvilo se dokonce o vztahu s moderátorem Václavem Moravcem. Oba ale spekulace vyvrátili. Otázkám na svoji sexuální orientaci se Jiří Pospíšil vždy vyhýbal. Asi poslední, kdo se na toto téma veřejně vyjádřil, byl expremiér Mirek Topolánek. Ten dávno poté, co v politice skončil, v rozhovoru pro server česká-justice.cz řekl, že Pospíšila vyzval, aby o své orientaci veřejně promluvil, už když si ho vybral do stínové vlády.

 

Články o celebritě

Politika 2017: Triumf Babiše, boj Sobotky a víc peněz pro Zemana a spol. Politika 2017: Triumf Babiše, boj Sobotky a víc peněz pro Zemana a spol. Krajské a senátní volby roku 2016 v roce 2017 zastoupí důležitější rozhodování. Volby do Sněmovny,… číst článek
Skvělý rétor! Podpora propagandy a nuda bez vize: Politici o Zemanovu poselství Skvělý rétor! Podpora propagandy a nuda bez vize: Politici o Zemanovu poselství Prezident v pondělním vánočním poselství mimo jiné odmítl pokusy cenzurovat internet. Varoval… číst článek
Merkelová do toho jde počtvrté. Kalousek fandí, Černoch pukl a co další? Merkelová do toho jde počtvrté. Kalousek fandí, Černoch pukl a co další? Německá kancléřka Angela Merkelová se bude i počtvrté ucházet o volební vítězství. Čeští politici… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav  Menšík
Jaroslav Menšík
zobrazit profil Zdeněk Škromach
Zdeněk Škromach
zobrazit profil Adolf Klepš
Adolf Klepš
zobrazit profil Fidel  Castro
Fidel Castro
zobrazit profil Petr Orel
Petr Orel
zobrazit profil Ivana Cabrnochová
Ivana Cabrnochová
zobrazit profil Jana Čunátová
Jana Čunátová
zobrazit profil Jiří Rusnok
Jiří Rusnok