Martin Straka

Datum narození: 3.9.1972
Přezdívka: Stračena
Místo narození: Plzeň
Váha: 79 kg
Výška: 176 cm
Profese: Hokejový útočník, majitel klubu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Symbol plzeňského hokeje Martin Straka byl členem zlaté hokejové generace. Olympijský vítěz z Nagana (1998) a střelec zlatého gólu ve finále extraligy (2013) dobyl i slavnou NHL, kde odehrál přes tisícovku zápasů.

Hokejový srdcař Martin Straka nazul poprvé brusle v Plzni. Ve svých dvaceti letech naskočil do kanadskoamerické NHL, kde v týmech Pittsburgh, Ottawa, New York Islanders, Florida, Los Angeles a New York Rangers odehrál celkem 1060 utkání. V zámořské soutěži nasbíral 787 kanadských bodů (283+504). V dresu Tučňáků a Jezdců si zahrál s parťákem Jaromírem Jágrem.

Hvězdný centr Martin Straka se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl svými financemi západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě.

To dokázal hokejový velikán ve finálovém utkání extraligy proti Zlínu (2013). Stračena rozhodl sedmé utkání v prodloužení zlatým gólem a vystřelil tak Západočechům historicky první titul. Mistrovský pohár zvedl Martin Straka nad hlavu ve čtyřiceti letech a konečně tak dosáhl mety, která ho neustále motivovala, aby mezi mantinely vydržel tak dlouho.

Plzeňský hrdina Martin Straka sbíral úspěchy i v národním týmu. Byl u historického olympijského zlata v Naganu (1998) a také u zisku bronzových medailí na olympiádě v Turíně (2006). Dlouho musel čekat na triumf z mistrovství světa, šampionem se stal až v roce 2005.

Hokejová legenda zamávala fanouškům v jedenačtyřiceti letech rozlučkovou exhibicí společně s dalším šampionem z Nagana Jaroslavem Špačkem. Bývalý kapitán a tahoun plzeňských Indiánů Martin Straka má dvě dcery Beatu a Agátu.

 

Články o celebritě

Stojí Plzeň o Polanského? Vlasák byl tajemný: Uvidíme, co se nám povede Stojí Plzeň o Polanského? Vlasák byl tajemný: Uvidíme, co se nám povede Plzeň si z posledních pěti zápasů Tipsport extraligy připsala čtvrtou porážku. V Chomutově padla… číst článek
Stojí Plzeň o Polanského? Vlasák byl tajemný: Uvidíme, co se nám povede Stojí Plzeň o Polanského? Vlasák byl tajemný: Uvidíme, co se nám povede Plzeň si z posledních pěti zápasů Tipsport extraligy připsala čtvrtou porážku. V Chomutově padla… číst článek
Proměna Slavie. Sahali jsme na dno a teď nám to vychází, říká Razým Proměna Slavie. Sahali jsme na dno a teď nám to vychází, říká Razým Ještě před měsícem ani nebylo jisté, zda hokejová Slavia dohraje sezonu. Zemětřesení, které prošlo… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Andy Murray
Andy Murray
zobrazit profil Jakub  Voráček
Jakub Voráček
zobrazit profil Filip Nepejchal
Filip Nepejchal
zobrazit profil Eliška Klučinová
Eliška Klučinová
zobrazit profil Zbyněk  Michálek
Zbyněk Michálek
zobrazit profil Roman Berbr
Roman Berbr
zobrazit profil Markéta Sluková Nausch
Markéta Sluková Nausch
zobrazit profil Radek Meidl
Radek Meidl