Martin Straka

Datum narození: 3.9.1972
Přezdívka: Stračena
Místo narození: Plzeň
Váha: 79 kg
Výška: 176 cm
Profese: Hokejový útočník, majitel klubu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Symbol plzeňského hokeje Martin Straka byl členem zlaté hokejové generace. Olympijský vítěz z Nagana (1998) a střelec zlatého gólu ve finále extraligy (2013) dobyl i slavnou NHL, kde odehrál přes tisícovku zápasů.

Hokejový srdcař Martin Straka nazul poprvé brusle v Plzni. Ve svých dvaceti letech naskočil do kanadskoamerické NHL, kde v týmech Pittsburgh, Ottawa, New York Islanders, Florida, Los Angeles a New York Rangers odehrál celkem 1060 utkání. V zámořské soutěži nasbíral 787 kanadských bodů (283+504). V dresu Tučňáků a Jezdců si zahrál s parťákem Jaromírem Jágrem.

Hvězdný centr Martin Straka se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl svými financemi západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě.

To dokázal hokejový velikán ve finálovém utkání extraligy proti Zlínu (2013). Stračena rozhodl sedmé utkání v prodloužení zlatým gólem a vystřelil tak Západočechům historicky první titul. Mistrovský pohár zvedl Martin Straka nad hlavu ve čtyřiceti letech a konečně tak dosáhl mety, která ho neustále motivovala, aby mezi mantinely vydržel tak dlouho.

Plzeňský hrdina Martin Straka sbíral úspěchy i v národním týmu. Byl u historického olympijského zlata v Naganu (1998) a také u zisku bronzových medailí na olympiádě v Turíně (2006). Dlouho musel čekat na triumf z mistrovství světa, šampionem se stal až v roce 2005.

Hokejová legenda zamávala fanouškům v jedenačtyřiceti letech rozlučkovou exhibicí společně s dalším šampionem z Nagana Jaroslavem Špačkem. Bývalý kapitán a tahoun plzeňských Indiánů Martin Straka má dvě dcery Beatu a Agátu.

 

Články o celebritě

Vysoká hra Zdeňka Haníka: Akce mění potřebu ve skutečnost Vysoká hra Zdeňka Haníka: Akce mění potřebu ve skutečnost V minulém článku jsem použil srovnání pojmů „prožít“ a „užít“. Dostal jsem otázku, zda to není slovíčkaření.… číst článek
Ve Viťazu už nemáme žádného bitkaře, říká Mozík. Z Ruska je mile překvapen Ve Viťazu už nemáme žádného bitkaře, říká Mozík. Z Ruska je mile překvapen V zámoří se během dvou let naplno neprosadil. Po sedmi partiích v NHL zvolil obránce Vojtěch Mozík… číst článek
Hokejová Plzeň (zase) chutná. Vedle Viktorky určitě nezapadne Hokejová Plzeň (zase) chutná. Vedle Viktorky určitě nezapadne Povídali šéfové hokejové Plzně, že chtějí hrát líbivě, akčně, agresivně. Tak, aby na ně chodili fanoušci… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Gianluigi Buffon
Gianluigi Buffon
zobrazit profil Martina Sáblíková
Martina Sáblíková
zobrazit profil Zdeněk Bahenský
Zdeněk Bahenský
zobrazit profil Jan Železný
Jan Železný
zobrazit profil Martin Latka
Martin Latka
zobrazit profil Tomáš Pilík
Tomáš Pilík
zobrazit profil Alban Jusufi
Alban Jusufi
zobrazit profil Jaroslav Radoň
Jaroslav Radoň