Martin Straka

Datum narození: 3.9.1972
Přezdívka: Stračena
Místo narození: Plzeň
Váha: 79 kg
Výška: 176 cm
Profese: Hokejový útočník, majitel klubu
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Symbol plzeňského hokeje Martin Straka byl členem zlaté hokejové generace. Olympijský vítěz z Nagana (1998) a střelec zlatého gólu ve finále extraligy (2013) dobyl i slavnou NHL, kde odehrál přes tisícovku zápasů.

Hokejový srdcař Martin Straka nazul poprvé brusle v Plzni. Ve svých dvaceti letech naskočil do kanadskoamerické NHL, kde v týmech Pittsburgh, Ottawa, New York Islanders, Florida, Los Angeles a New York Rangers odehrál celkem 1060 utkání. V zámořské soutěži nasbíral 787 kanadských bodů (283+504). V dresu Tučňáků a Jezdců si zahrál s parťákem Jaromírem Jágrem.

Hvězdný centr Martin Straka se do mateřské Plzně vrátil v roce 2008 a pomohl svými financemi západočeský klub zachránit. Stal se jeho majoritním vlastníkem, generálním manažerem i jednatelem. Zároveň byl i ústřední postavou na ledě.

To dokázal hokejový velikán ve finálovém utkání extraligy proti Zlínu (2013). Stračena rozhodl sedmé utkání v prodloužení zlatým gólem a vystřelil tak Západočechům historicky první titul. Mistrovský pohár zvedl Martin Straka nad hlavu ve čtyřiceti letech a konečně tak dosáhl mety, která ho neustále motivovala, aby mezi mantinely vydržel tak dlouho.

Plzeňský hrdina Martin Straka sbíral úspěchy i v národním týmu. Byl u historického olympijského zlata v Naganu (1998) a také u zisku bronzových medailí na olympiádě v Turíně (2006). Dlouho musel čekat na triumf z mistrovství světa, šampionem se stal až v roce 2005.

Hokejová legenda zamávala fanouškům v jedenačtyřiceti letech rozlučkovou exhibicí společně s dalším šampionem z Nagana Jaroslavem Špačkem. Bývalý kapitán a tahoun plzeňských Indiánů Martin Straka má dvě dcery Beatu a Agátu.

 

Články o celebritě

Hollweg končí v Plzni. Zradilo ho zdraví, nehrál ani v přípravě Hollweg končí v Plzni. Zradilo ho zdraví, nehrál ani v přípravě Patřil mezi nejpopulárnější hokejisty na extraligových stadionech. Útočník Ryan Hollweg už ale v… číst článek
Jeřábek: Washington? Dál to nemělo smysl. Oilers byli nejrychlejší Jeřábek: Washington? Dál to nemělo smysl. Oilers byli nejrychlejší Musel si počkat, ale je nadmíru spokojený. První vlna podpisů volných hráčů šla ještě mimo něj, ve… číst článek
Zpověď sudího Hodka: jak vyloučil mistry světa a co platí na Hollwega Zpověď sudího Hodka: jak vyloučil mistry světa a co platí na Hollwega Říká se, že dobrý rozhodčí by neměl být moc vidět. Pavel Hodek (41) občas vyčnívá dost. Během výluky… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Michal Špit
Michal Špit
zobrazit profil Tomáš Wágner
Tomáš Wágner
zobrazit profil Emil Zátopek
Emil Zátopek
zobrazit profil Milan Procházka
Milan Procházka
zobrazit profil Michal Kadlec
Michal Kadlec
zobrazit profil Michal Krčmář
Michal Krčmář
zobrazit profil Serena Williams
Serena Williams
zobrazit profil Jonáš  Kašpar
Jonáš Kašpar