Dana Zátopková

Datum narození: 19.9.1922
Místo narození: Fryštát, Karviná
Profese: česká atletka, oštěpařka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Získala nejcennější olympijský kov ve stejný den, jako její o něco málo slavnější manžel. Dana Zátopková, česká oštěpařka, pak dokázala na mezinárodní úrovni získat zlato ještě dvakrát.

V mládí se Dana Zátopková, v té době ještě Dana Ingrová, vůbec nevěnovala atletice. Začínala jako házenkářka a až poté přidala atletickou disciplínu, hod oštěpem.

Roku 1948 odjela reprezentovat Československo na LOH v Londýně. Tam skončila na sedmém místě. Krátce po této olympiádě si vzala českého běžce Emila Zátopka. A že je všestranná sportovkyně, dokázala Dana Zátopková v roce 1949, kdy vyhrála titul mistryň Československa v házené žen s týmem Slovácká Slavie.

Její největší úspěch přišel na LOH v Helsinkách 1952. Ve stejný den, kdy její manžel získal zlatou medaili v běhu na 5 km, Dana Zátopková svým hodem 50,47 m taktéž získala zlato. Poté se stala mistryní Evropy 1954 a 1958, kdy překonala světový rekord. Na olympijských hrách v Římě 1960 skončila druhá.

Roku 1962 ukončila Dana Zátopková svou aktivní kariéru a začala se věnovat trenérské činnosti. Mezi lety 1960-1972 byla členkou Mezinárodní atletické federace. V její zlaté kariéře nyní pokračuje jedna z nejlepších současných českých atletek Barbora Špotáková. Ta taktéž hází oštěpem a trhá světové rekordy.

 

Články o celebritě

Ťukněte si s celebritou! Hokejový bůh Jaromír Jágr slaví 45 Ťukněte si s celebritou! Hokejový bůh Jaromír Jágr slaví 45 Jaromír Jágr je nejznámější český hokejista doma i v zahraničí. Stále ještě nemá děti. číst článek
Okamžiky hrůzy Dany Zátopkové (94): Plazila se, pak už jen doufala… Okamžiky hrůzy Dany Zátopkové (94): Plazila se, pak už jen doufala… Dana Zátopková (94) nedávno opustila nemocnici, kde si léčila… číst článek
Dana Zátopková (94): Nečekaná zpráva lékařů! Dana Zátopková (94): Nečekaná zpráva lékařů! Zářila jako sluníčko! Legendární oštěpařka Dana Zátopková (94) měla ve špitále návštěvu z atletické… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Karel Jarolím
Karel Jarolím
zobrazit profil Tyson Fury
Tyson Fury
zobrazit profil Andrés Iniesta
Andrés Iniesta
zobrazit profil Filip Chytil
Filip Chytil
zobrazit profil Adam Ondra
Adam Ondra
zobrazit profil Dominik Kubalík
Dominik Kubalík
zobrazit profil Bořek Dočkal
Bořek Dočkal
zobrazit profil André Reinders
André Reinders