Dana Zátopková

Datum narození: 19.9.1922
Místo narození: Fryštát, Karviná
Profese: česká atletka, oštěpařka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Získala nejcennější olympijský kov ve stejný den, jako její o něco málo slavnější manžel. Dana Zátopková, česká oštěpařka, pak dokázala na mezinárodní úrovni získat zlato ještě dvakrát.

V mládí se Dana Zátopková, v té době ještě Dana Ingrová, vůbec nevěnovala atletice. Začínala jako házenkářka a až poté přidala atletickou disciplínu, hod oštěpem.

Roku 1948 odjela reprezentovat Československo na LOH v Londýně. Tam skončila na sedmém místě. Krátce po této olympiádě si vzala českého běžce Emila Zátopka. A že je všestranná sportovkyně, dokázala Dana Zátopková v roce 1949, kdy vyhrála titul mistryň Československa v házené žen s týmem Slovácká Slavie.

Její největší úspěch přišel na LOH v Helsinkách 1952. Ve stejný den, kdy její manžel získal zlatou medaili v běhu na 5 km, Dana Zátopková svým hodem 50,47 m taktéž získala zlato. Poté se stala mistryní Evropy 1954 a 1958, kdy překonala světový rekord. Na olympijských hrách v Římě 1960 skončila druhá.

Roku 1962 ukončila Dana Zátopková svou aktivní kariéru a začala se věnovat trenérské činnosti. Mezi lety 1960-1972 byla členkou Mezinárodní atletické federace. V její zlaté kariéře nyní pokračuje jedna z nejlepších současných českých atletek Barbora Špotáková. Ta taktéž hází oštěpem a trhá světové rekordy.

 

Články o celebritě

Dana Zátopková (94) zůstává po operaci na ARO: Strach lékařů o srdíčko! Dana Zátopková (94) zůstává po operaci na ARO: Strach lékařů o srdíčko! Už měla být přestěhována na normální nemocniční pokoj, ale sportovní legenda Dana Zátopková (94)… číst článek
Zátopková už po zlomenině krčku cvičí a má plány! Operace je velká zátěž, varují ale lékaři Zátopková už po zlomenině krčku cvičí a má plány! Operace je velká zátěž, varují ale lékaři S Danou Zátopkovou je Karel Engel (76) v kontaktu každý den. Pomáhá jí s nákupy. „Lidmi z… číst článek
Dana Zátopková (94) na ARO: Našli ji ležet na podlaze! Hodiny bezmoci Dana Zátopková (94) na ARO: Našli ji ležet na podlaze! Hodiny bezmoci I v 94 letech je čiperka. Jenže když v noci upadla ve svém domku v Troji a zlomila si nohu v krčku,… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil David Jablonský
David Jablonský
zobrazit profil Jan Marek
Jan Marek
zobrazit profil Lukáš Masopust
Lukáš Masopust
zobrazit profil Jaromír Jágr
Jaromír Jágr
zobrazit profil Ondřej  Bank
Ondřej Bank
zobrazit profil Alexander Ovečkin
Alexander Ovečkin
zobrazit profil Emil Zátopek
Emil Zátopek
zobrazit profil Pavel Zavadil
Pavel Zavadil