Dana Zátopková

Datum narození: 19.9.1922
Místo narození: Fryštát, Karviná
Profese: česká atletka, oštěpařka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Získala nejcennější olympijský kov ve stejný den, jako její o něco málo slavnější manžel. Dana Zátopková, česká oštěpařka, pak dokázala na mezinárodní úrovni získat zlato ještě dvakrát.

V mládí se Dana Zátopková, v té době ještě Dana Ingrová, vůbec nevěnovala atletice. Začínala jako házenkářka a až poté přidala atletickou disciplínu, hod oštěpem.

Roku 1948 odjela reprezentovat Československo na LOH v Londýně. Tam skončila na sedmém místě. Krátce po této olympiádě si vzala českého běžce Emila Zátopka. A že je všestranná sportovkyně, dokázala Dana Zátopková v roce 1949, kdy vyhrála titul mistryň Československa v házené žen s týmem Slovácká Slavie.

Její největší úspěch přišel na LOH v Helsinkách 1952. Ve stejný den, kdy její manžel získal zlatou medaili v běhu na 5 km, Dana Zátopková svým hodem 50,47 m taktéž získala zlato. Poté se stala mistryní Evropy 1954 a 1958, kdy překonala světový rekord. Na olympijských hrách v Římě 1960 skončila druhá.

Roku 1962 ukončila Dana Zátopková svou aktivní kariéru a začala se věnovat trenérské činnosti. Mezi lety 1960-1972 byla členkou Mezinárodní atletické federace. V její zlaté kariéře nyní pokračuje jedna z nejlepších současných českých atletek Barbora Špotáková. Ta taktéž hází oštěpem a trhá světové rekordy.

 

Články o celebritě

Dana Zátopková: Myslela, že umírá! Dana Zátopková: Myslela, že umírá! Před 13 dny doma upadla, zlomila si krček stehenní kosti a okamžitě se podrobila těžké operaci. číst článek
Dobrá zpráva. Zátopková se zotavuje z operace po vážném zranění nohy Dobrá zpráva. Zátopková se zotavuje z operace po vážném zranění nohy Olympijská vítězka v hodu oštěpem Dana Zátopková se dobře zotavuje z vážného zranění nohy a mohla… číst článek
Dana Zátopková (94) zůstává po operaci na ARO: Strach lékařů o srdíčko! Dana Zátopková (94) zůstává po operaci na ARO: Strach lékařů o srdíčko! Už měla být přestěhována na normální nemocniční pokoj, ale sportovní legenda Dana Zátopková (94)… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Zlatan Ibrahimović
Zlatan Ibrahimović
zobrazit profil Roman Koudelka
Roman Koudelka
zobrazit profil Andrea Hlaváčková
Andrea Hlaváčková
zobrazit profil Vladimír Sobotka
Vladimír Sobotka
zobrazit profil Tomáš Vokoun
Tomáš Vokoun
zobrazit profil Neymar Da Silva Santos Júnior
Neymar Da Silva Santos Júnior
zobrazit profil Jiří Parma
Jiří Parma
zobrazit profil Antonín Hájek
Antonín Hájek