Zdeněk Dolanský

Zdeněk Dolanský

Datum narození: 4. 1. 1952
Datum úmrtí: 20. 10. 2020
Místo narození: Praha
Profese: herec, dabér

Související celebrity

Životopis

Herec Zdeněk Dolanský, otec slavnějšího Jana Dolanského, se věnoval zejména divadlu, kde ztvárnil přes 130 rozmanitých úloh. Před kamerou se objevil v epizodních rolích.

Před studiem herectví Zdeněk Dolanský pracoval jako rekvizitář v Městských divadlech pražských. Po absolvování AMU krátce působil v divadlech v Jihlavě, Liberci, Olomouci a v Příbrami, posléze šest let ve Východočeském divadle v Pardubicích.

O ZDEŇKOVI DOLANSKÉM ČTĚTE ZDE>>

V roce 1986 Zdeněk Dolanský přešel do pražského divadla E. F. Buriana, kterému zůstal věrný až do jeho zrušení. V tomto období nastudoval titulní úlohu v Brechtově Donu Juanovi. Pak rok hrál v Městských divadel pražských, odkud odešel do Labyrintu. I zde účinkoval až do jeho zániku v roce 1997.

Osm let Zdeněk Dolanský vystupoval ve Středočeském divadle Kladno, kde ztvárnil řadu rolí, např. Geronata v Scapinových šibalstvích, Lízala v Maryše nebo Harpagova v Lakomcovi. Od roku 2013 se stal posilou souboru Městských divadel pražských.

Za svůj život Zdeněk Dolanský, který byl též vyhledávaným dabérem, na prknech, co znamenají svět, ztvárnil více než sto třicet rozmanitých úloh klasického i současného činoherního repertoáru.

Zejména menší role Zdeněk Dolanský dostal v řadě oblíbených seriálů. Zahrál si v Četnických humoreskách, v Policii Modrava, v Raplovi nebo v Kriminálce Anděl.

Ve šlépějích Zdeňka Dolanského se vydal jeho syn Jan.

Herec a dabér Zdeněk Dolanský zemřel 20. října 2020. Bylo mu 68 let.

 

Další Herci

zobrazit profil Andrej  Chalimon
Andrej Chalimon
zobrazit profil Jiří Schmitzer
Jiří Schmitzer
zobrazit profil Viktor Dvořák
Viktor Dvořák
zobrazit profil Petr Rychlý
Petr Rychlý
zobrazit profil Robert  Pattinson
Robert Pattinson
zobrazit profil Darija Pavlovičová
Darija Pavlovičová
zobrazit profil Štěpán Krtička
Štěpán Krtička
zobrazit profil Anna Paquin
Anna Paquin